Pracownik i jego pendrive to niebezpieczna kombinacja

pendrive1.pngWłaśnie opublikowano wyniki badań ankietowych przeprowadzonych wśród administratorów firm i instytucji województwa dolnośląskiego. Z raportu wynika, że służbowe komputery infekują najczęściej pracownicy, którzy naruszają procedury bezpieczeństwa przenosząc dane na pendrive’ach i kopiując na firmowe dyski swoje prywatne pliki np. wakacyjne zdjęcia. To jeden z wniosków, jaki może nasunąć się po analizie badań ankietowych zrealizowanych wśród uczestników konferencji IT Security SHOW we Wrocławiu.

Administratorzy firm województwa dolnośląskiego, obecni na konferencji IT Security SHOW we Wrocławiu, przyznali, że najczęstszymi problemami jakie dotykają ich sieci firmowe są infekcje wirusów, robaków i innych złośliwych programów (74% ankietowanych). Najprawdopodobniej przyczyną przedostawania się tego typu zagrożeń na firmowe komputery są sami pracownicy, którzy według relacji przepytanych przenoszą pliki za pośrednictwem pendrive’ów (61%), samowolnie instalują na swoich komputerach nieznane oprogramowanie (49%) lub po prostu kopiują na firmowy sprzęt swoje prywatne pliki (25%).

Zachowania te są z kolei następstwem braku odpowiednich szkoleń z zakresu bezpieczeństwa IT. Mimo, że większość administratorów (61%) przyznaje, że w ich firmie obowiązuje zespół zasad określających bezpieczne i ryzykowne zachowania w sieci (tzw. polityki bezpieczeństwa) lub taki zestaw reguł jest właśnie przygotowywany (30%), to większość pracownik w ogóle o nich nie wie. Wszystko dlatego, że nie przeprowadza się stosownych szkoleń z zakresu bezpieczeństwa IT sieci firmowych, do czego przyznało się aż 51% przepytanych lub jak twierdzi 32% ankietowanych - takie szkolenia odbywają się rzadziej niż raz w roku!

Po raz pierwszy, po badaniach w woj. podkarpackim i zachodniopomorski, administratorzy województwa dolnośląskiego stwierdzili, że wydatki na bezpieczeństwo IT w firmach i instytucjach, w których pracują są wystarczające (56% badanych), a poziom ochrony ich sieci firmowej jest stabilny i od 3 lat się nie zmienił (77% badanych).

Badanie ankietowe przeprowadzono wśród ekspertów IT dolnośląskich firm i instytucji, zajmujących stanowiska administratorów sieci m.in. w tamtejszych przedsiębiorstwach, urzędach, szkołach wyższych czy prokuraturach. Celem badania było ustalenie poziomu bezpieczeństwa sieci oraz wrażliwych danych w firmach i instytucjach województwa dolnośląskiego.

Organizatorem badań ankietowych wśród administratorów dolnośląskich instytucji, podczas konferencji IT Security SHOW jest firma DAGMA, ogólnopolski dystrybutor rozwiązań bezpieczeństwa IT. Firma znana jest m.in. z dystrybucji w Polsce rozwiązań antywirusowych takich firm jak ESET (www.eset.pl) czy TREND MICRO oraz urządzeń do kompleksowego zabezpieczenia sieci firmowych klasy UTM firmy NETASQ (www.netasq.pl).

Pełny raport z badań znajduje się na www.dagma.com.pl

Odpowiedz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
Fill in the blank.