Policjanci pokrzyżowali plany nieuczciwego internauty

Rzeszowscy policjanci z kolegami z komendy w Jarosławiu udaremnili przestępcze zamiary internetowego oszusta. Młody człowiek nielegalnie zawłaszczył sobie konta internetowe ponad 20 osób. Za ich pomocą prawdopodobnie miał prowadzić sprzedaż różnych przedmiotów. Przed dwoma laty policjanci przyłapali go właśnie na internetowych oszustwach.

19-letni mieszkaniec Jarosławia był zupełnie zaskoczony tą wizytą. Stróże prawa weszli do domu w chwili, gdy właśnie był zalogowany na portalu aukcyjnym. Młody człowiek na widok policjantów wymontował dysk twardy komputera i usiłował go ukryć. Funkcjonariusze udaremnili mu to, zabezpieczyli dysk, jak też inne dowody jego nielegalnej działalności.

W ustaleń policyjnych śledczych wynika, że 19-latek w ostatnich tygodniach bezprawnie pozyskał hasła do 21 kont internetowych jednego z polskich portali aukcyjnych. Młody człowiek korzystał z informacji w nich zawartych i zarządzał kontami. Podszywając się pod cudzą tożsamość oferował do sprzedaży różne przedmioty. Działał w dwojaki sposób. Podszywał się pod pracowników portalu aukcyjnego i do kupujących towary wysyłał prośby o przesłanie poufnych danych. Kilkoro osób mailem przekazało mu swoje hasła. Ale w kilku przypadkach wykorzystał również naiwność internatów, którzy hasła swoich kont nazywali tak, że łatwo można było się ich domyślić.

Policja współdziałała w tej realizacji z zarządem portalu aukcyjnego. Policjanci zaraz po tym jak otrzymali sygnał o przestępstwie szybko wytypowali właściwą osobę. Podejrzeniem objęli młodego człowieka, który przed dwoma laty został zatrzymany w związku z przestępstwami internetowymi i ma wyrok w zawieszeniu. Za bezprawne pozyskiwanie cudzych informacji grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.

Źródło: Komenda Główna Policji

Realizacja: SIPLEX Studio