Podawanie współrzędnych geograficznych może zagrozić Twojemu bezpieczeństwu

gps.jpgKaspersky Lab ostrzega, że usługi lokalizacyjne, stanowiące jedną z nowszych funkcji pozwalających użytkownikom informować innych, gdzie się aktualnie znajdują, stają się bardzo popularne na portalach społecznościowych, co może znacząco zwiększyć zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników.

Użytkownicy aplikacji iPhone Twitter już od dawna mogli umieszczać swoje współrzędne GPS online, podobną usługę oferuje użytkownikom Google Places. Problem polega na tym – ostrzega Stefan Tanase, starszy analityk ds. bezpieczeństwa w globalnym zespole ds. badań i analiz (GReAT) firmy Kaspersky Lab – że wiele osób nie dostrzega konsekwencji udostępniania w Sieci ogromnej ilości danych osobowych w ramach korzystania z portali społecznościowych.

Portale społecznościowe nieustannie dodają nowe aplikacje do swoich platform – w większości są to usługi lokalizacyjne (ang. location-based services). Facebook wprowadził tę usługę dopiero w zeszłym tygodniu. “Według szacunków, ponad jedna czwarta osób zarejestrowanych na Facebooku uzyskuje dostęp do tego portalu za pośrednictwem urządzeń mobilnych, dlatego są oni idealnymi kandydatami na użytkowników usług lokalizacyjnych. Bez wątpienia korzystanie z tych usług podczas interakcji z przyjaciółmi przynosi wiele korzyści; ma to jednak poważny wpływ na bezpieczeństwo, ponieważ inni ludzie mogą śledzić nasze ruchy” – dodaje Tanase.

Naturalnie, pytanie brzmi: w jaki sposób śledzenie czyichś ruchów może wpłynąć na jego bezpieczeństwo online? Technologia lokalizacyjna pozwala portalom społecznościowym oferować popularne usługi, jednak możliwość “nadużycia” tej technologii potencjalnie przeważa jej korzyści. Znane są przypadki włamań do domów dokonanych przez złodziei, którzy o tym, że ich właściciele przebywają wakacjach, dowiedzieli się właśnie z portali społecznościowych.

“Przestępcy zwykle polują na dane osobowe użytkowników, aby wykorzystać je do kradzieży tożsamości. Usługi lokalizacyjne dostarczają im dodatkowe informacje, pozwalające na dalsze odtworzenie tożsamości” – dodaje Tanase. “Wcześniej przestępcy zdobywali informacje personalne głównie przy użyciu socjotechniki, jednak wraz z rozpowszechnieniem się portali społecznościowych cyberprzestępcy mogą korzystać z publicznie dostępnych informacji w Internecie – co daje im przewagę. Mimo obaw o kwestie bezpieczeństwa, sądzę, że pojawi się coraz więcej takich usług”.

Tanase ma prostą, ale istotną radę: “Nie podawajcie swojej lokalizacji online, jeżeli nie chcecie, aby inni wiedzieli, gdzie przebywacie, i uważajcie, z kim się kontaktujecie na portalach społecznościowych. Pamiętajcie, że dane, które udostępniacie na portalach społecznościowych, mogą pewnego dnia stać się publiczne. Dlatego wszystkie treści, które publikujecie, uważajcie za potencjalnie publiczne i mogące stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa”.

Źródło: Kaspersky Lab

Odpowiedzi

No Avatar
Anonim (niezweryfikowany) on 26.08.2010, 08:42
Użytkowników portali społecznościowych majacych swoje konta z imieniem, nazwiskiem i zdjęciami uważam za grupę interneutów najgłupszych. Swoimi komentarzami do sieci, nic nie wnoszą, a z p2p tylko pobierają pliki nie rozsyłajac ich. Są pijawkami, a nie źródłami. Ot lanserzy, modnisie i chwast internetowy, których trzeba hackować, konta wykradać, trojanami karmić, palić dysk i bios przeprogramowywać, mieszać w pamięciach. Prawdziwy cyber-przestepca nie może mieć nicka stałego albo n00b'owski na podpuchę zrobiony! Kradzież tożsamości jest piękna czy podpisanie się czyimś nick'iem! Pracodwaca mądry wywali z pracy pracownika, który używa spolecznościówek w pracy czy komunikatora i linki klika tam jak i w mail'ach byle jakie! Ci ludzie bez "prawa jazdy" jazdy internetowego to szara masa będąca kluczem do całej hakeriady i najprostszym wytrychem!

No Avatar
moon (niezweryfikowany) on 26.08.2010, 10:50
/fakt trzeba byc glupim aby podawac tak dokladne dane a jesli juz musimy lepiej tej osobie powiedziec niz zostawic setkom ludzi zreszta takich portali nie uzywam :)

No Avatar
Anonim (niezweryfikowany) on 26.08.2010, 12:26
Portale społecznościowe rujnują ludziom życie Można się z nich dowiedzieć nawet kto z kim stracił dziewictwo Po za tym generują fałszywy obraz społeczeństwa i zmieniają ludzi w potwory ;> Przestałem mieć ochotę na poznawanie ludzi po kilku tygodniach na naszej - szopie Jestem za tym aby jak najszybciej je zdelegalizować !!!

No Avatar
Anonim (niezweryfikowany) on 26.08.2010, 12:37
Nie wspominając już o fakcie że część PS-ów handluje waszymi danymi Dlaczego w innym wypadku rzucały by tyle kłód pod nogi przy usuwaniu tych in formacji i cytowały "3/4" paragrafów KK na dzień dobry ? W gruncie rzeczy PS są społecznościowe tylko z nazwy w rzeczywistości to reżimowe legalne organizacje przestępcze Całkiem jak AVersi ;D Bo zapewniam was że nikomu nie zależy bardziej na tym żeby wasze kompy były zainfekowane shitem niż typom od AV

Odpowiedz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
Fill in the blank.