Piraci pracują nad następcą BitTorrenta

Twórcy popularnego trackera The Pirate Bay rozpoczęli prace nad nowym protokołem bezpośredniej wymiany plików, który ma zastąpić BitTorrenta i stać się nowym dominującym sposobem wymiany danych w sieciach p2p.

Przedstawiciele "Pirackiej Zatoki" przypominają, że firma BitTorrent i jej założyciel, Bram Cohen, już kilka miesięcy temu nawiązali współpracę z koncernami filmowymi w celu ograniczenia możliwości udostępniania za pośrednictwem BitTorrenta pirackich filmów. Szwedzi zwracają też uwagę, że firma ta od pewnego czasu nie udostępnia już kodu źródłowego oficjalnego klienta BT.

Dodatkowym argumentem za stworzeniem nowego systemu wymiany plików jest fakt, iż koncerny rozrywkowe i firmy pracujące na ich zlecenie ostatnio coraz lepiej sobie radzą z walką z BitTorrentem - przykładem może być niedawne zamknięcie serwisu OiNK, zmuszanie kolejnych operatorów internetowych do blokowania tego protokołu oraz stosowanie najróżniejszych nietypowych metod.

Nowy protokół jest na razie w dość wczesnej fazie powstawania. Pierwsza wersja kodu ma zostać udostępniona na początku przyszłego roku. Odpowiednikiem plików .torrent będą w nim pliki XML-owe z rozszerzeniem .p2p.

Operatorzy innego popularnego trackera w sieci - MiniNova.org już wyrazili zainteresowanie przedsięwzięciem i obiecują, że w razie jego powodzenia ich serwis będzie wspierał nowy format.

Źródło: PC World Komputer