Pierwsze problemy z wtorkową aktualizacją Microsoftu

Użytkownicy systemów Windows zgłaszają masowo problemy z dostępem do Internetu przy połączeniach modemowych, po tym jak zainstalowali jedną z dwunastu aktualizacji Microsoftu opublikowanych we wtorek. Instalując MS06-025 poprawiający wiele krytycznych błędów w Windows Routing & Remote Access Service – dochodzi do zablokowania możliwości wykonywania połączeń, poinformował Instytut SANS.

Zgodnie z tezą Internet Storn Center (ISC), aktualizacja uniemożliwia użytkownikowi systemu korzystania z połączenia modemowego, blokując również wszelkie inne aplikacje posiadające funkcjonalność dial-up`ową. Użytkownicy, których nie dopadła jeszcze felerna aktualizacja, celem utrzymania połączenia modemowego żywym - muszą zablokować dostęp do portów z których korzystają podatne na błędy usługi, tj. porty TCP: 135, 139, 445 oraz 593. Dla portów UDP zaleca się zablokowanie: 135, 137, 138 oraz 445. Wszelkie połączenia przychodzące na porty UDP / TCP większe od 1024 powinny być szczegółowo monitorowane, poinformował Symantec.

Aktualizacje Microsoftu dotyczące bezpieczeństwa mają przewrotną historię. W kwietniu bieżącego roku, jeden z developerów giganta z Redmond został zmuszony do ponownego wprowadzenia poprawek, celem wyeliminowania niedopatrzenia aktualizacji, powodującej problemy w działaniu starszych wersji oprogramowania Hewlett-Packard oraz sterowników kart graficznych NVIDIA. Przykra jest sytuacja, w której użytkownik aktualizujący system licząc na stabilność, traci połączenie modemowe musząc starać się w tak krótkim odstępie czasu o “case file for the bug” wydany ponownie przez Microsoft.

Źródło: Dark Reading