Pierwsze pirackie HD DVD w sieci BitTorrent

Piraci cyfrowego świata doczekali się swojego kolejnego osiągnięcia - film Serenity wydany na płycie HD DVD został już nielegalnie skopiowany i jest dostępny w sieci BitTorrent. Plik .EVO z filmem zajmuje 19,6 GB i może być odtworzony za pomocą większości popularnych aplikacji do oglądania filmów DVD.

Skopiowany z płyty HD DVD materiał wideo zakodowany został w formacie MPEG-4 VC-1. Niecałe trzy tygodnie upłynęły więc od czasu, kiedy to użytkownik forum Doom9 (http://forum.doom9.org/showthread.php?t=119871) ukrywający się pod pseudonimem Muslix64 poinformował o udanym ominięciu zabezpieczeń stosowanych na tego typu nośnikach. Do obejścia systemu AACS posłużył mu napisany przez niego w Javie program BackupHDDVD. Program został udostępniony wraz z kodem źródłowym, a więc możliwe, że zostanie jeszcze ulepszony.

Brakowało tylko klucza potrzebnego do zdekodowania filmu. Około 3 tyg zajęło forumowiczom doom9 odnalezienie poszukiwanego klucza w dumpie pamięci z PowerDVD/WinDVD. Obecnie znane są klucze do co najmniej kilkudziesięciu filmów w tym formacie (http://www.hdkeys.com/). Dzięki tym zabiegom można obejrzeć film nagrany na nośniku HDDVD nie posiadając karty video zgodnej z HDCP na monitorach HD.

Pomoc: Łukasz Jagiełło