Odszedł prekursor software'owej rewolucji

17 marca 2007r. w wieku 82 lat zmarł John W. Backus - jeden z ojców pierwszego popularnego języka programowania Fortran.

Urodzony 3 grudnia 1924 roku w Filadelfii w stanie Pensylwania w USA. Informatyk, twórca języka programowania Fortran, pierwszego powszechnie używanego języka wysokiego poziomu, jeden z twórców notacji BNF wykorzystywanej do zapisu składni języków programowania. Laureat nagrody Turinga w 1977 roku za oba te dokonania. W 1950 rozpoczął pracę w IBM gdzie utworzył zespół, którego celem było stworzenie języka programowania dla komputera IBM 704. Tak powstał Fortran, pierwszy powszechnie używany język programowania wysokiego poziomu.

Fortran lub FORTRAN jest nadal używany. Był to niegdyś język proceduralny, obecnie umożliwia również korzystanie ze struktur (Fortran 90/95), a jego głównym zastosowaniem są obliczenia naukowo-inżynierskie (w szczególności obliczenia numeryczne). Pierwszy kompilator Fortranu stworzył zespół Johna Backusa w latach 1954-1957. Kompilator ten był pierwszym w historii kompilatorem języka wysokiego poziomu. Został starannie zoptymalizowany, ponieważ autorzy obawiali się, że nikt nie będzie go używał, jeśli szybkość programów nie będzie porównywalna z szybkością programów napisanych w asemblerze.