Notebooki z piratami

Policjanci z Mokotowa zabezpieczyli nielegalne oprogramowanie, które firma komputerowa oferowała swoim klientom. Jak ustalili, osoby kupujące laptopy mogły „doposażyć” je w różne wersje pirackich programów operacyjnych i pakiety oprogramowania biurowego. Właściciel firmy, 46- letni Sławomir W. przyznał, że w pirackie wersje programów zaopatrywał się na giełdzie komputerowej.

Policjanci z mokotowskiej komendy zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej, przeprowadzili kontrolę w firmie komputerowej mieszczącej się przy ulicy Gagarina. Z informacji operacyjnych uzyskanych przez funkcjonariuszy wynikało, że w klientom firmy oferowane są nielegalne wersje programów.

Przeszukanie pomieszczeń potwierdziło fakt wykorzystywania pirackiego oprogramowania. Policjanci zabezpieczyli płyty z różnymi wersjami programów operacyjnych oraz pakietów oprogramowania biurowego. W siedzibie firmy mundurowi zastali jej właściciela, 46- letniego Sławomira W. Mężczyzna przyznał, że jego klienci mieli możliwość „doposażenia” zakupywanych przez siebie laptopów, w nielegalne wersje oprogramowania.

Sławomir W. płyty z „piratami” kupował na giełdzie komputerowej, a następnie instalował to oprogramowanie na sprzedawanych komputerach. Laptopy i nośniki zostały zabezpieczone. Dokładne straty poniesione przez producentów oprogramowania oszacują biegli.

Źródło: Komenda Główna Policji