Nasza-klasa pod lupą inspektora!

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych przeprowadzi kontrolę serwisu Nasza-klasa.pl, by zbadać czy zamieszczane tam dane osobowe są bezpieczne.

Michał Serzycki podkreślił, że ze wstępnych ustaleń wynika, iż twórcy portalu podeszli "bardzo profesjonalnie" do kwestii ochrony danych, a kontrola, która rozpocząć ma się w ciągu najbliższych dni, jest po to, by sprawdzić, czy zabezpieczenia danych są wystarczające.

"Kontrola nie ma charakteru restrykcyjnego. Nie chcemy zamykać portalu, ale służyć pomocą. Być może będziemy mogli podpowiedzieć jakieś rozwiązania" - mówił Serzycki. Dodał, że administratorzy serwisu zostali powiadomieni o kontroli we wtorek; ma się ona odbyć w siedzibie spółki Nasza Klasa we Wrocławiu. "Jestem pewien, że nie będzie z tym problemów. Ze strony ludzi, którzy tak wiele miejsca poświęcili zagadnieniu ochrony danych, możemy się spodziewać dobrej współpracy" - powiedział GIODO.

Jednocześnie zaapelował do użytkowników naszej -klasy.pl, by dobrze zastanowili się przed zalogowaniem i dokładnie przeczytali regulamin. "Lekkomyślność, z jaką publikujemy informacje o sobie, jest zatrważająca. Udostępniamy nasze dane z rozbrajającą szczerością. Pamiętajmy, że dostęp do nich mają nie tylko nasi znajomi" - mówił.

Serzycki zaznaczył, że sam jest użytkownikiem serwisu i uważa go za bardzo ciekawe zjawisko socjologiczne. Poinformował, że na naszej-klasie jest zarejestrowanych już 6 mln użytkowników, jest to drugi co do wielkości portal gromadzący dane osobowe w Polsce, ale, sądząc z tempa, w jakim się rozwija, szybko zdobędzie pozycję lidera. "Dlatego postanowiliśmy zadbać o bezpieczeństwo zamieszczonych na nim danych" - wyjaśnił.

Źródło: PAP, o2

Realizacja: SIPLEX Studio