Nastolatek oskarżony o stosowanie cyberscamu w Nowej Zelandii

16-latek został oskarżony w Nowej Zelandii o wyłudzenie 50 000 dolarów w wyniku stosowania scamu internetowego. Nastolatek, który był już wcześniej karany, został wysłany do specjalnej strzeżonej placówki, gdzie oczekuje na proces. Za swój czyn może zostać skazany na 5 lat pozbawienia wolności.

Uważa się, że umiejętności komputerowe zdobył na specjalnym kursie, na który skierowała go policja, a który miał mu pomóc w osobistym rozwoju. Następnie z komputera swoich rodziców umieścił na forum oprogramowanie spyware, przenikając do komputerów swoich ofiar i kradnąc ich dane osobowe. Informacje te wykorzystał do opróżniania kont bankowych, kradnąc w sumie 50 000 dolarów. Chociaż do tej pory udało się odzyskać 15 000 dolarów ze skradzionej kwoty, wszystkie banki w Nowej Zelandii, z których korzystali ofiary nastoletniego cyberprzestępcy, zgodziły się zwrócić pieniądze swoim klientom.

Wiadomość o stosowanym przez nastolatka oszustwie pojawiła się po doniesieniach o tym, że zorganizowane gangi cybernetyczne specjalizują się w rekrutowaniu młodych studentów informatyki, a nawet finansowaniu studiów dla niektórych z nich. W miarę jak cyberprzestępczość staje się coraz bardziej rozpowszechniona, dochodowa i zorganizowana, a ataki coraz bardziej wyrafinowane, grupy przestępcze wyławiają młode osoby i szkolą je do działań. Wcześniej hakerzy motywowani byli ciekawością lub chęcią popisania się swoimi umiejętnościami, obecnie jednak cyberprzestępczość wciąga ich ze względu na korzyści finansowe.

Scam - działanie, polegające na wprowadzeniu kogoś w błąd, sugerując jakoby był beneficjentem określonego dobra, na ogół finansowego. Celem tego działania jest przeprowadzenie trudnego do udowodnienia oszustwa. Najczęstszą formą scamu jest korespondencja w formie tradycyjnej lub elektronicznej - odmiana spamu.

Źródło: Kaspersky, Australian IT