Microsoft przegrał z Komisją Europejską

Unijny Trybunał Pierwszej Instancji utrzymał w mocy wyrok i karę nałożoną na Microsoft w procesie z 2004r. Komisja Europejska zarzuciła wówczas firmie wykorzystywanie pozycji monopolistycznej i utajnianie informacji przed konkurencją. Trybunał, po zapoznaniu się z argumentacją korporacji z Redmond, odrzucił apelację we wszystkich punktach.

W rezultacie Microsoft będzie musiał zapłacić nałożoną przez KE karę finansową w wysokości 500 mln euro oraz będzie zmuszony udostępnić cześć poufnych danych dotyczących systemu Windows oraz sprzedawać wersję systemu operacyjnego bez niektórych aplikacji, jak np. Windows Media Player.

Microsoft zapowiedział, że od wyroku sądu odwoła się do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Microsoft z siedzibą w Redmond w stanie Waszyngton jest jedną z największych na świecie firm branży komputerowej. Firma została założona w roku 1975 w Albuquerque w stanie Nowy Meksyk przez Billa Gatesa i Paula Allena. Podstawowym produktem Microsoftu są systemy operacyjne dla serwerów i komputerów osobistych. Drugim filarem przychodów firmy jest oprogramowanie wspierające prace biurowe – MS Office.