LHC zaatakowany

Projekt LHC (Large Hadron Collider) jest jednym z największych, o ile nie największym, przedsięwzięciem badawczym w dziejach. W tak dużym projekcie bezpieczeństwo powinno być priorytetem. Grupa specjalistów o nazwie "Greek Security Team" udowodniła, że niestety tak nie jest.

Włamywacze z Grecji uzyskali dostęp do witryny WWW ośrodka badawczego CERN , umieszczając na niej napis w rodzimym języku, który dość ostro i jednoznacznie krytykował poziom wiedzy informatycznej ludzi odpowiedzialnych za stronę.

Jak twierdzą pracownicy CERN, żadne dodatkowe szkody nie zostały odnotowane. Włamywacze pozostawili po sobie tylko wpis, nie usunęli żadnych danych i dzięki temu nie zagrozili eksperymentowi.

Należy także zaznaczyć, że system nadzorujący pracę LHC nie został naruszony. Grupa "Greek Security Team" uzyskała jedynie dostęp do sieci najniższego poziomu, w której znajdują się takie urządzenia jak np. serwery WWW.

Pomimo tego, sama możliwość umieszczenia dowolnej treści na stronie związanej z LHC wydaje się dość niepokojąca. Łatwo wyobrazić sobie spreparowaną wiadomość informującą o bliskim końcu naszej planety i wynikający z niej ogólnoświatowy chaos. Miejmy jedynie nadzieję, że reszta systemów znajdujących się w ośrodkach CERN jest lepiej zabezpieczona.