Naciśnij ESC aby zamknąć

Hakerzy rozpracowali antypiracki mechanizm Visty?

W Internecie pojawiła się aplikacja rzekomo umożliwiająca ominięcie antypirackich zabezpieczeń wbudowanych w system operacyjny Windows Vista w wydaniach Business i Enterprise. Pliki instalacyjne tego narzędzia krążą po sieciach bezpośredniej wymiany plików.

Microsoft z końcem listopada udostępnił już Vistę klientom biznesowym. Aby uprościć proces aktywacji wielu kopii systemu, koncern oferuje firmom specjalne narzędzia, takie jak Key Management Service. – dedykowane dla firm w których znajduje się więcej niż 25 stacji roboczych. Pozwala ono uruchomić w firmowej sieci specjalny serwer autoryzacyjny, dostarczony przez giganta z Redmond, który nadzoruje proces aktywacji kopii systemu bez konieczności kontaktowania się z serwerami Microsoftu.

Oprogramowanie “Microsoft.Windows.Vista.Local.Activation.Server-MelindaGates” udaje usługę KMS, a konkretnie pozwala pobrać wirtualny obraz serwera KMS – pozwalając na aktywację systemu bez potwierdzenia jego legalności – twierdzą jego twórcy.

Jak wiadomo, Vista musi zostać aktywowana za pomocą oryginalnego klucza produktu w terminie 30 dni od momentu instalacji – w przeciwnym wypadku korzystanie z systemu zostanie ograniczone niemal do minimum. Vista to pierwszy system z rodziny Windows, który wymaga od klientów korporacyjnych aktywacji każdej kopii systemu.

Zdaniem Mikko Hypponena, szefa firmy F-Secure, powstanie “cracka” dla Visty oznacza, że piractwo nie jest już tylko zabawą dla “dzieciaków wymieniających się grami, gdyż jedyni zainteresowani wykorzystaniem cracka to właśnie firmy z licencjami zbiorczymi”.

Źródło: PC World Komputer