Haker ukradł kod Microsoftu?

Microsoft złożył pozew przeciwko hakerowi o pseudonimie Viodentia, który pod koniec sierpnia stworzył i udostępnił w Internecie narzędzie o nazwie FairUse4WM, służące do usuwania zabezpieczeń DRM z plików audio i wideo.

Głównym zarzutem nie jest jednak złamanie zabezpieczeń DRM, lecz nielegalne uzyskanie dostępu do kodu źródłowego produktów Microsoftu. Przypomnijmy, że program o nazwie FairUse4WM pojawił się w Sieci pod koniec sierpnia. Aplikacja umożliwiała użytkownikom usuwanie zabezpieczeń Digital Rights Management (DRM) z kupionych drogą elektroniczną utworów muzycznych.

Teraz firma złożyła pozew przeciwko autorowi programu - zarzuca w nim hakerowi o pseudonimie Viodentia, że nielegalnie uzyskał dostęp do kodów źródłowych oprogramowania Microsoftu. Przedstawiciele koncernu z Redmond tłumaczą, że Viodentia z pewnością nie byłby w stanie złamać zabezpieczeń DRM. "Skradziono naszą własność intelektualną i wykorzystano ją przeciwko nam. Tylko dzięki temu ów tajemniczy osobnik był w stanie złamać zabezpieczenia DRM" - tłumaczy Bonnie MacNaughton, prawnik reprezentujący Microsoft w tej sprawie.

Źródło: IDG