Google kupi YouTube za 1,65 mld USD

Google ogłosiło, że za 1,65 mld USD kupi YouTube. Transakcja ma mieć miejsce jeszcze w tym roku. YouTube pozostanie niezależnym serwisem i zachowa swoją wartościową, rozpoznawaną przez wielu internautów markę.

Google zapłaci za YouTube 1,65 mld USD swoimi akcjami w ramach transakcji typu "stock for stock". Po jej sfinalizowaniu YouTube nadal pozostanie oddzielną marką. Nie zmieni się siedziba zakupionej firmy, pozostaną w niej także wszyscy pracownicy. W sieci będzie nadal dostępny serwis Google Video.

- Nasze firmy łączą te same wartości: zawsze na pierwszym miejscu stawiamy naszych użytkowników i chcemy by ich doznania były jeszcze lepsze. Jesteśmy naturalnymi partnerami - powiedział dyrektor zarządający Google, Eric Schmidt.

- Nasza społeczność odegrała kluczową rolę w sposobie, w jaki ludzie konsumują media, tworząc nową "kulturę klipów". Jestem pewny, że dzięki temu partnerstwu, mamy szansę i zasoby, by osiągnąc nasz cel - stworzyć platformę kolejnej generacji, służącą do globalnego dostarczania mediów - cieszy się Chad Hurley, dyrektor i współzałożyciel YouTube.

Na razie nie poinformowano jak zostaną rozwiązane kwestie łamania prawa autorskich, które są bolączką YouTube. Jednak kilka godzin przed ogłoszeniem dotyczącym transakcji, Google poinformowało, że podpisało umowy z Warner Music i Sony BMG dotyczące dystrybucji teledysków.

YouTube powstało w 2005 roku, od tamtego czasu zdobyło ogromną popularność, według badań firmy HitWise jest najczęściej odwiedzaną witryną serwującą pliki wideo, dziennie jest ich wyświetlane ponad 100 mln. Serwis miał problemy ze znalezieniem inwestora. Informacje o przejęciu YouTube przez Google pojawiły się kilka dni temu. Dzisiaj zostały oficjalnie potwierdzone. Cena akcji Google wzrosła o 8,5%.

Źródło: Computerworld

Realizacja: SIPLEX Studio