GeForce 8 łamie hasła

Nie jest tajemnicą, że procesory graficzne (GPU) dysponują obecnie znacznie większą mocą obliczeniową niż układy CPU, choć nie dorównują im pod względem liczby możliwych rozkazów. Tę właściwość postanowiła wykorzystać firma Elcomsoft, producent oprogramowania do odzyskiwania haseł. Przedsiębiorstwo użyło kart graficznych z układami GeForce 8 do złamania wykorzystywanego w Windows protokołu NTLM.

Okazało się, że dzięki wspomnianym GPU i programowi Distributed Password Recovery 2.0 hasła udało się złamać 25-krotnie szybciej, niż dotychczas. Złamanie ośmioznakowego hasła do Windows zajęło 3 do 5 dni. Złamanie hasła można było przyspieszyć łącząc wiele komputerów w klaster.

Elcomsoft wykorzystał przy tym technologię Compute Unified Device Architecture (CUDA) Nvidii, która powstała właśnie po to, by przekazywać szczególnie skomplikowane zadania obliczeniowe do procesora graficznego. Procesory graficzne nie są w stanie przeprowadzić obliczeń zmiennoprzecinkowych z taką dokładnością jak CPU, dlatego nie są szeroko wykorzystywane np. przy badaniu klimatu. Jednak sprawdzają się w obliczeniach stałoprzecinkowych, dlatego też nadają się do prac związanych z szyfrowaniem.

Elcomsoft zamierza opatentować swoje oprogramowanie.

Źródło: ArcaBit