Dolnośląscy policjanci zatrzymali nieletnich fałszerzy pieniędzy

Głogowscy policjanci zatrzymali trzy osoby, które fałszowały pieniądze. Nie było by w tym być może nic nadzwyczajnego gdyby nie wiek zatrzymanych - okazali się nimi chłopcy w wieku 12-13 lat.

Na domowym sprzęcie komputerowym produkowali fałszywe banknoty, z których dwa zdążyli wprowadzić do obiegu.

12 października 2006 r. w godzinach popołudniowych do głogowskiej komendy policji zgłosiła się mieszkanka Głogowa stwierdzając, że padła ofiarą oszustwa. Oświadczyła, że w tym samym dniu, na jednej z ulic, chłopiec w wieku ok. 9 lat poprosił ją o rozmienienie banknotu o nominale 20 zł. Przyjmując banknot przekazała nieletniemu dwa banknoty 10 zł. Po czasie zorientowała się, że otrzymany banknot 20 zł. jest fałszywy.

Podjęte natychmiastowe działania policyjne doprowadziły do ustalenia 3 nieletnich w wieku 12 – 13 lat, którzy w minionych trzech dniach, przy pomocy domowego sprzętu komputerowego, wykonali łącznie 5 banknotów o nominale 20 i 10 zł. Następnie 11 i 12 października 2006 r. wprowadzili do obiegu dwa banknoty 20 złotowe. Do wprowadzenia banknotów namówili znanego im nieletniego w wieku 8 lat. Pierwszy banknot nieletni rozmienił u kobiety sprzedającej na targowisku miejskim w Głogowie. „Prawdziwe” pieniądze chłopcy przeznaczyli na zakup artykułów spożywczych.

Źródło: Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu