Czucie przez dotyk u robotów porównywalne z ludzkim

Naukowcy skonstruowali urządzenie, które sprawi że ręce maszyn staną sie tak wrażliwe na bodźce zewnętrzne jak ręce ludzkie. Podczas testów przeprowadzonych przez badaczy doszło do zjawiska, w którym robot czuł wypukłości na monecie 1 centowej z niemal ludzką precyzją. Patrząc w przyszłość urządzenie to może zostać zaimpletowane w robotach, które tworzone są na podobieństwo ludzi i będą potrafiły np. wiązać sznurowadła w obuwiu czy też układać kompozycje kwiatowe.

Wynalazcy twierdzą, że istnieje wielkie zainteresowanie tym aby humanoidalne roboty potrafiły czuć kształty, rodzaj powierzchni oraz twardość przedmiotów. Dr Vivek Maheswari wraz z dr Ravi Saraf skonstruowali czujnik na Uniwersytecie Nebraski w Lincoln, który w przeciwieństwie do poprzedników nie opierał się już na czujnikach elektrycznych tylko na pomiarze swiatła.

Czujnik zawiera cieńkie warstwy złota i siarki rozdzielone izolatorem. Przyciśnięty do przedmiotu, np. monety 1 centowej, powoduje świecenie cieńkiej powłoki, następnie światło to jest przechwytywane przez specjalną kamerę. Z przeprowadzonych testów wynika, że czujnik w rozpoznawaniu powierzchni i kształtów dogonił prawie człowieka. "Urządzenie potrafi odróżnić zagięcia na ubraniu predzydenta Lincolna czy też litery "ty" w wyrazie "liberty" - poinformowali naukowcy. Ręce robota będą mogły być pokryte właśnie taką cienką warstwą wytwarzającą światło lecz wyniki nie były by odczytywane przez kamerę tylko specjalny komputer sterujący robotem. Maszyna bedzie wtedy w stanie wyczuć kontury i różne powierzchnie z precyzją człowieka. Proszę wyobrazić sobie możliwości tej technologii.

Źródło: NewsFactor