Botnety lubią Linux'a?

eBay może wkrótce przekształcić serwis PayPal w online'owy bank. Podczas konferencji, która odbyła się w Santa Clara, wystąpił Dave Cullinane, odpowiedzialny w eBayu za bezpieczeństwo. Podczas godzinnego wykładu Cullinane przekazał bardzo zaskakującą wiadomość.

Zanim zaczął pracę w eBayu był odpowiedzialny za bezpieczeństwo w Washington Mutual, jednym z największych amerykańskich banków. Mówił o tym, że jego bank był często atakowany przez cyberprzestępców, a raz zdarzyło się tak, iż przez cały miesiąc był celem największego wówczas ataku w USA. Atak prowadzono z botneta. "To była niezwykle zaawansowana technika ataku, a większość użytkowników nie wiedziała, że ich komputer jest częścią botneta. Odcinaliśmy poszczególne maszyny, które zawierały phishingowe oprogramowanie, a ich użytkownicy nie mieli pojęcia, że cyberprzestępcy wykorzystują ich komputery. Wiele z nich to były serwery należące do firm i uczelni".

Jednak najbardziej interesującą informacją, przekazaną przez Cullinane'a jest taka, że: "zdecydowana większość szkodliwych witryn znajdowała się na komputerach pracujących pod kontrolą Linux'a, co nas bardzo zdziwiło. Spodziewaliśmy się znacznej przewagi maszyn z Windows, ale tym razem było inaczej".

Źródło: ArcaBit