Bezpłatne narzędzie do blokowania zagrożeń na dyskach USB

Firma Panda Security wprowadziła na rynek nowe rozwiązanie Panda USB Vaccine. Jest to bezpłatna aplikacja mająca na celu blokowanie złośliwych kodów, które rozprzestrzeniają się za pomocą przenośnych dysków, m.in. pendrive’ów, płyt CD/DVD czy odtwarzaczy MP3.

Według danych z laboratorium Panda Security coraz więcej złośliwych kodów, takich jak np. niebezpieczny robak Cornficker, rozprzestrzenia się za pomocą dysków i urządzeń przenośnych, m.in. memory sticks, odtwarzaczy MP3 czy aparatów cyfrowych. Zwykle cały proces przebiega następująco:

System Windows wykorzystuje plik Autorun.inf, znajdujący się na danym urządzeniu, do sprawdzenia, jaką akcję wykonać po podłączeniu go do komputera. Plik ten sugeruje możliwość określenia programu do otwarcia części lub całości danych zawartych na dysku po podłączeniu go do komputera. Przestępcy internetowi wykorzystują właśnie tę funkcję do rozprzestrzeniania wirusów. Poprzez modyfikację pliku Autorun.inf złośliwy kod umieszczony na dysku zewnętrznym zostaje automatycznie uruchomiony po podłączeniu go do komputera, co z kolei powoduje natychmiastowe zainfekowanie systemu.

Bezpłatna aplikacja Panda USB Vaccine
Aby rozwiązać ten problem, firma Panda Security opracowała szczepionkę Panda USB Vaccine. Jest to bezpłatne rozwiązanie, które pozwala użytkownikowi zablokować funkcję AutoRun zarówno na swoim komputerze, jak również na dyskach USB i innych urządzeniach.

“Biorąc pod uwagę fakt, iż nie ma prostej funkcji blokowania AutoRun w systemie Windows, Panda USB Vaccine jest przydatnym narzędziem. Dzięki naszej aplikacji użytkownicy mogą zabezpieczyć się przed złośliwymi kodami pochodzącymi z przenośnych dysków i innych urządzeń” - wyjaśnia Edyta Mazerska z Panda Security Polska.