Bankomaty z domyślnymi hasłami

Cyberprzestępca w Virginia Beach tak przeprogramował bankomat, że wydawał on czterokrotnie więcej pieniędzy, niż odciągał z konta.

W sierpniu nieznany mężczyzna skorzystał z bankomatu na stacji benzynowej. Po 9 dniach ktoś zawiadomił właściciela stacji, że bankomat wydaje zbyt dużo pieniędzy. Okazało się, że tajemniczy mężczyzna przeprogramował urządzenie tak, iż traktowało ono wydawane przez siebie 20-dolarowe banknoty jako 5-dolarówki.

Osoba, która przeprogramowała bankomat musiała dysponować kodem serwisowym, który daje dostęp do konfiguracji oprogramowania. Wkrótce po tym doniesieniu uczestnicy internetowych forów poświęconych bezpieczeństwu ustalili, że producent tego konkretnego modelu bankomatu (Tranax Midi-Bank 1500) dostarcza go z domyślnym hasłem, które można znaleźć w podręczniku obsługi. Oczywiście, domyślne hasła są po to by je zmieniać ale w tym konkretnym przypadku tego nie zrobiono. Producent bankomatów zapowiedział, że w kolejnych wersjach oprogramowania zmiana hasła po uruchomieniu będzie obowiązkowa. Co jednak zrobić z tymi 70 tys. bankomatów, które już działają w Stanach?

Realizacja: SIPLEX Studio