Atak na rosyjski serwis randkowy Topface

W dniu dzisiejszym pojawiły się informacje o ataku na rosyjski serwis randkowy Topface, w wyniku którego cyberprzestępcy ukradli bazę zawierającą informacje osobiste 20 milionów użytkowników, łącznie z danymi logowania i adresami e-mail. Baza ta została już wystawiona na sprzedaż na forach cyberprzestępczych. Co istotne, około 40% wykradzionych danych dotyczy użytkowników z Unii Europejskiej.

"Uważamy, że dane skradzione w ataku na serwis Topface będą miały największą wartość dla spamerów, którzy dzięki nim uzyskają dostęp do milionów aktywnych adresów e-mail. Ofiary mogą otrzymywać wiadomości spamowe z reklamami innych serwisów randkowych i podobnymi ofertami. Atakujący mogli także wejść w posiadanie korespondencji wymienianej między użytkownikami serwisu Topface - informacje takie mogą być wykorzystane do szantażowania i wyłudzania pieniędzy od potencjalnych ofiar." - komentuje Denis Legezo, ekspert ds. szkodliwych programów, Kaspersky Lab.

Serwis Topface oferuje opcjonalne, płatne usługi. Aby uzyskać do nich dostęp, należy wypełnić dodatkowy formularz i wprowadzić dane dotyczące karty płatniczej. Administracja serwisu nie udostępniła żadnych szczegółów technicznych dotyczących incydentu, zatem na chwilę obecną trudno jest określić, czy atakujący weszli w posiadanie także tych informacji.

Szkody wynikające z ataku mogą być znaczne, jeżeli ofiara korzysta z tych samych danych logowania także w innych serwisach online, takich jak poczta e-mail, serwisy społecznościowe itp. W takim przypadku atakujący automatycznie zyskują dostęp do innych kont ofiary i mogą z nich wykradać dalsze informacje.

Co może zrobić użytkownik, który podejrzewa, że jego dane zostały wykradzione:
- Jeżeli zauważysz, że straciłeś dostęp do swojego konta online, błyskawicznie skontaktuj się z administracją serwisu i zablokuj swój profil.
- Jeżeli używasz tego samego loginu i hasła także w innych serwisach, natychmiast zmień w nich dane logowania.
- Staraj się unikać zapisywania danych dotyczących karty płatniczej w serwisach online, nawet jeżeli wydaje Ci się, że opcja taka znacznie zwiększy wygodę korzystania z nich".

Więcej informacji: http://www.bloomberg.com/news/2015-01-25/hacker-steals-20-million-passwords-from-unidentified-dating-site.html

Odpowiedz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
Fill in the blank.