Atak na Apache Foundation

asf_logo_wide.png
Cyberprzestępcy przeprowadzili atak na infrastrukturę Apache Software Foundation. W jego wyniku uzyskali dostęp do haseł użytkowników. Przedstawiciele organizacji poinformowali, że wskutek ataku typu XSS przełamano zabezpieczenia serwera i ukradziono hasła. Atak rozpoczął się 5 kwietnia, kiedy to do wielu administratorów organizacji wysłano fałszywy raport, który zawierał odnośnik do szkodliwej witryny.

Część z administratorów kliknęło na odnośnik, dzięki czemu przestępcy zyskali dostęp do infrastruktury Fundacji. Osoby, które miały do niej dostęp powinny zmienić swoje hasła.

Jednocześnie przestępcy rozpoczęli atak typu brute-force. Następnego dnia przyniósł on oczekiwane rezultaty, dzięki czemu atakujący mogli skopiować pliki z kont wielu użytkowników. Trzy dni później przestępcy zainstalowali oprogramowanie, które zbierało hasła wszystkich użytkowników logujących się do Apache Foundation, wysłali też do nich fałszywe informacje o zresetowaniu haseł i konieczności ponownego zalogowania się. To pozwoliło im na zdobycie kolejnych haseł. Dzięki jednemu z nich uzyskali pełny dostęp administratora do maszyny, zawierającej JIRA, Buzillę i Confluence.

Źródło: www.arcabit.pl

Odpowiedz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
Fill in the blank.