8 lat więzienia za DoS

Trzej Rosjanie, którzy w 2003 roku przeprowadzali ataki Denial of Service na brytyjskie witryny bukmacherskie, zostali skazani na 8 lat więzienia.

Ivan Maksakov, Alexander Petrov i Denis Stepanov atakowali internetowe kasyna i biura bukmacherskie za pomocą spyware’u stworzonego przez Maksakowa. Gdy udawało im się znaleźć lukę w zabezpieczeniach firmy, przeprowadzali atak DoS i domagali się pieniędzy za jego zaprzestanie.

Witryny oferujące hazard zawsze były ulubionym celem szantażystów. Spada co prawda liczba ataków DoS przeprowadzanych na przedsiębiorstwa, pojawiają się jednak nowe techniki, jak np. zarażanie wirusami, które szyfrują dane i domaganie się pieniędzy za ich odszyfrowanie.

Według rosyjskich władz, grupa jest odpowiedzialna za 54 ataki na ofiary z 30 różnych krajów. Szacuje się, że przestępcza działalność mogła im przynieść zyski w wysokości 4 milionów dolarów. To pierwszy przypadek tak surowego ukarania internetowych przestępców w Rosji. Skazani - groziła im kara do 15 lat pozbawienia wolności - zostali ponadto obciążeni grzywną w wysokości 10 tysięcy rubli.

Źródło: ArcaBit