300 pirackich płyt, dwoje zatrzymanych

Łącznie 300 pirackich płyt zabezpieczyli policjanci pełniący służbę na terenie Stadionu X-lecia. Dwa patrole przeprowadziły dwie niezależne akcje zakończone zatrzymaniem Emilii M. i Artaka S. Obcokrajowcy usłyszą zarzuty, a także w obu przypadkach zostaną wszczęte procedury deportacyjne.

Służba pełniona przez policjantów z komisariatu mieszczącego się na terenie Stadionu X-lecia zaowocowała w niedzielę zabezpieczeniem w sumie 300 sztuk płyt z filmami, nagraniami muzycznymi i grami bez wymaganych znaków holograficznych.

Do pierwszego zdarzenia doszło około godziny 12.25, gdy jeden z patroli stał się świadkiem transakcji handlowej, której przedmiotem była płyta DVD bez hologramu. Sprzedający otrzymał w zamian za towar gotówkę. Policjanci obserwujący całe to zdarzenie natychmiast przystąpili do działania. Okazało się, że w plecaku, który miał ze sobą handlarz znajdują się jeszcze 163 sztuki podobnych pirackich płyt.

Towar został zabezpieczony przez mundurowych, natomiast Artak S. (lat 34) został zatrzymany. Przy okazji wyszło też na jaw, że mężczyzna przebywa na terenie Polski nielegalnie. Jego wiza dawno straciła ważność. Teraz będzie odpowiadać za popełnienie przestępstwa z Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz będzie musiał pożegnać się z naszym krajem.

Niecałe 2 godziny później w okolicach dworca PKS Stadion kolejny patrol mundurowych podjął interwencję wobec kobiety, która na widok policjantów usiłowała zatuszować swoją handlową działalność. Szybko okazało się, że towaru, którym handlowała nie powinna nawet posiadać. Były to bowiem pirackie płyty. Żadna z nich nie posiadała wymaganych prawem oznaczeń.

Funkcjonariusze znaleźli aż 134 sztuki „piratów” u Emilii M. 55- latka nie potrafiła również odpowiedzieć na pytanie, dlaczego przebywa w Polsce pomimo tego, że nie posiada aktualnej wizy. Została zatrzymana, a towar zabezpieczony.

Źródło: Komenda Stołeczna Policji