Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki 11 do 13 z 13

Temat: Routing dynamiczny (RIP) za pomocą Quaggi - Virtualbox

  1. #11

    Domyślnie

    bardzo dobry tutorial, gratulacje i dzięki ;-)

  2. #12

    Domyślnie

    Jakos przeoczylem ten temat.
    Chyba prosciej nie mozna przedstawic dzialania rip'a

    Moje uwagi:
    - na pewno rip w wersji 1, bo nie widze w konfiguracji router rip magicznej formuly: version 2
    - pytam o wersje bo na duza latwizne poszedles korzystajac z classful a znacznie ciekawiej i bardziej zyciowo jest korzystanie z classless - i jestes w stanie umiejetnie zaadresowac cala siec modyfikujac maske
    - podstawa jest stworzenie hasel do console i telnet (line console 0 i line vty 0 4 - dla 5 terminali) i wykorzystanie enable secret oraz service password-encryption - wiem, ze na potrzeby prezentacji jest wygodniej, ale od tego zawsze sie zaczyna podczas konfiguracji routera
    - zaobserwowales w jakich odstepach czasu nastepuje wymiana informacji o trasachi jak mozna podkrecic mozliwosci?
    - jaki jest dystans administracyjny rip (przykladowo jakbys dorzucil tam ospf zauwazylbys trase pakietow) oraz na jakim porcie nastepuje wymiana informacji?

    dlugo mozna sie czepiac do kazdego elementu konfiguracji i sprawdzenia mozliwosci, ale nie o to mi chodzi

    jezeli zapal Ci nie minal zacznij wglebaic sie w ospf, routery dr i bdr (designated router i backup dr), roznego rodzaju podzialy w arenie, jak zachowuja sie routery w roznych obszarach (area), od kogo routery pobieraja inforamcje o sieci, od czego zalezy elekcja routerow w sieci ze szczegolnym zwroceniem uwagi na roznice miedzy protokolem link-state a protokolem distance-vector, w ospf bardzo fajnie oglada sie w logach 5 rodzajow komunikatow na ktorych bazuje ospf

    wstepnie krotki spis podstaw:
    http://krzeszewski.kis.p.lodz.pl/TRw...re/trwsk_6.pdf
    Ostatnio edytowane przez Whizz_BANG : 03-17-2011 - 11:12

  3. #13
    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Z Nienacka
    Postów
    396

    Domyślnie

    RIP can be configured to process either Version 1 or Version 2 packets, the default mode is Version 2
    to z manuala Quaggi Poza tym na zrzucie z Wireshark'a widać, że jest to wersja druga..widocznie przeoczyłeś...

    - pytam o wersje bo na duza latwizne poszedles korzystajac z classful a znacznie ciekawiej i bardziej zyciowo jest korzystanie z classless - i jestes w stanie umiejetnie zaadresowac cala siec modyfikujac maske
    Dokładnie tak. Poszedłem na łatwiznę, chociaż i braki wiedzy, a przede wszystkim doświadczenia powodowały jak by na to nie patrzeć błędy. Gdybym poustawiał "nietypowe" maski pewnie miałbym milion pytań, ale teraz widzę, że jednak trzeba było to zrobić po ludzku i nie marnować tylu adresów , a przede wszystkim nie wpajać złych nawyków...

    - podstawa jest stworzenie hasel do console i telnet (line console 0 i line vty 0 4 - dla 5 terminali) i wykorzystanie enable secret oraz service password-encryption - wiem, ze na potrzeby prezentacji jest wygodniej, ale od tego zawsze sie zaczyna podczas konfiguracji routera
    tu też oczywiście poszedłem na łatwiznę...może w wolnym czasie poprawię błędy...

    - zaobserwowales w jakich odstepach czasu nastepuje wymiana informacji o trasachi jak mozna podkrecic mozliwosci?
    - jaki jest dystans administracyjny rip (przykladowo jakbys dorzucil tam ospf zauwazylbys trase pakietow) oraz na jakim porcie nastepuje wymiana informacji?
    niestety brakło czasu...zakopałem się później w temacie Dynamipsa i w końcu wszystko szlag trafił...ale może jeszcze nic straconego...

    ezeli zapal Ci nie minal zacznij wglebaic sie w ospf, routery dr i bdr (designated router i backup dr), roznego rodzaju podzialy w arenie, jak zachowuja sie routery w roznych obszarach (area), od kogo routery pobieraja inforamcje o sieci, od czego zalezy elekcja routerow w sieci ze szczegolnym zwroceniem uwagi na roznice miedzy protokolem link-state a protokolem distance-vector, w ospf bardzo fajnie oglada sie w logach 5 rodzajow komunikatow na ktorych bazuje ospf
    w wolnym czasie na pewno się dokształcę i może popełnię jakąś zbrodnię np. z OSPF...

    W każdym bądź razie wielkie dzięki za słowa krytyki, bo jak widać należało mi się... Oby więcej takich postów...

    Ja z tego wnioski wyciągnę na pewno. Jak masz więcej ciekawych materiałów to daj znać.

    Pozdrawiam

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Zasady Postowania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Subskrybuj