Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki 1 do 10 z 21

Temat: PNP4Nagios - brak wykresów dla poszczególnych usług

Domyślnie PNP4Nagios - brak wykresów dla poszczególnych usług

Mam pytanie odnośnie nagiosa, a konkretnie o dodatek do nagiosa pnp4nagios.
    Mianowicie nie rysuje mi wszystkich wykresów, np. dla APT Updates, Total Process. Być może należałoby inaczej zapytac hosta o np APT Updates aby rysował? Dla innych usług jak najbardziej rysuje.
    Spotkał się ktoś już kiedyś z podobnym przypadkiem? ze dla innych uslug rysuje wykresy, a dla innych nie chce?

Domyślnie

haha ...inaczej zapytac host'a... dobre

nie masz w danej wtyczce paramteru: Performance Data (widoczny, gdy dasz service state information danej wtyczki)
    edytujesz wtyczke, czy to perl, czy bash i dokladasz performance data - przeciez rrd musi skads brac informacje o punktach na wykresie

Domyślnie

Cytat Napisał Whizz_BANG Zobacz post
    haha ...inaczej zapytac host'a... dobre
    Powiem szczerze, ze juz dobrych kilka dni nad tym siedzę i różne pomysły już do głowy mi przychodzą i żadnych już nie wykluczam
    Ile ja juz sposobów przekombinowałem to...

nie masz w danej wtyczce paramteru: Performance Data (widoczny, gdy dasz service state information danej wtyczki)
    edytujesz wtyczke, czy to perl, czy bash i dokladasz performance data
    Z tego forum co wyczytałem to piszesz, że faktycznie nagios nie ma przed Tobą tajemnic, ale możesz rozszerzyć swoją myśl? bo nie bardzo wiem jak mam edytować tą wtyczkę i pytanie gdzie ją edytować, ze względu na to, że inne usługi są pokazywane na wykresie i rrd jest skądś pobierane

A to o czym mówisz, to własnie mam tak jak na rysunku
    Kod html:
    http://docs.pnp4nagios.org/_media/srv_info.png?cache=
    tylko nie wiem jak zrobic, aby dane byly w tym performance data

Domyślnie

dokladnie o to mi chodzi

a teraz rozwiazanie:

np dla total processes w folderze z nagios plugins jest wtyczka check_procs. Dodajesz ten skrypt, ktory wyswietli Ci performance data:

Kod:
    #!/bin/bash
    LINE=`/usr/local/nagios/libexec/check_procs $*`
    RC=$?
    COUNT=`echo $LINE | awk '{print $3}'`
    echo $LINE \| procs=$COUNT
    exit $RC
    nastepnie w nrpe czy localhost zmieniasz sciezke, ktora wskazuje na ten skrypt i wszystko bedzie tak jak byc powinno z wykresami.

Idac dalej tym tokiem rozumowania. Mozna zauwazyc, ze performance data pojawia sie po znaku "|" na wyjsciu.

Przykładowo, jakas wtyczka wyrzuca Ci (STDOUT) informacje o ilosci wiadomosci w kolejce
    Kod:
    $message = "Stan kolejki:  - $count_msg niedostarczonych wiadomosci";
    Zmieniajac $message w ten sposob (i przy okazji dokladajac potrzebne informacje):

Kod:
    $message = "Stan kolejki:  - $count_msg niedostarczonych wiadomosci | UNDELIVERED_MSG=$count_msg ALL_MSG=$count_msg_all";
    otrzymujemy w prosty sposob performance data i dwa wykresy dla niedostarczonych wiadomosci oraz dla wszystkich wiadomosci

Domyślnie

dokladnie o to mi chodzi

a teraz rozwiazanie:

np dla total processes w folderze z nagios plugins jest wtyczka check_procs. Dodajesz ten skrypt, ktory wyswietli Ci performance data:

Kod:
    #!/bin/bash
    LINE=`/usr/local/nagios/libexec/check_procs $*`
    RC=$?
    exit $RC
    nastepnie w nrpe czy localhost zmieniasz sciezke, ktora wskazuje na ten skrypt i wszystko bedzie tak jak byc powinno z wykresami.
    jeszcze jedno pytanie, moje pluginy po stronie hosta sa w katalogu w
    Kod:
    /usr/lib/nagios/plugins/check_procs
    i jak chcę edytować check_procs (są tam nazwijmy takie 'krzaczki', wklejam ten tekst na końcu, zmieniam Twoje położenie na położenie owego pluginu) w nrpe rowniez podaje ten sam katalog i mam taki błąd NRPE:Unable to read output
    Teraz pytanie, czy coś jest nie tak z check_procs? Czy ten skrypt mam dodać do wtyczki po stornie nagiosa? bo powiem szczerze, ze przekombinowalem i juz na wiele sposobow to probowalem i dalej mi nie dziala, chociaz wczesniej to przynajmniej pokazywal ile jest procesow uruchomionych, a teraz nawet tego nie chce pokazac

Domyślnie

1) nie wiem co znaczy pluginy po stronie hosta - tzn localhost czy remote host w stosunku do nagios'a ?
    2) check_procs jest binarka - nie mozesz go edytowac
    3) nie wklejaj tekstu na koncu - to tak jakbys w zeszycie do polskiego pisal wszystko za pomoca liczb
    4) nie zmieniaj polozenia pluginu, nie rob balaganu, dostosuj plugin do siebie - po to on jest, zeby dostosowac go do siebie i do swoich wymagan
    5) blad NRPE: Unable to read output - nie ma innej opcji, zle zrobiles
    6) z check_procs jest wszystko w porzadku

teraz czas na TUTORIAL
    1) na localhost edytorem vi, mcedit... tworzysz w Twoim przypadku skrypt w /usr/lib/nagios/plugins/ (nie przekonujesz mnie ta sciezka polozenia pluginow, mam nadzieje, ze masz masz porzadek w plikach) o nazwie check_prosc.sh
    2) wklejasz do neigo ten skrypt:
    Kod:
    #!/bin/bash
    LINE=`/usr/lib/nagios/plugins/check_procs $*`
    RC=$?
    exit $RC
    upewnij sie, ze sciazka do bash's jest ok (pierwsza linijka)
    3) masz teraz dwa pliki w /usr/lib/nagios/plugins/ o nazwie check_procs i check_procs.sh
    4) bedac w /usr/lib/nagios/plugins/ wpisujesz:
    Kod:
    ./check_procs.sh
    jesli nie wyswietla Ci ilosci procesow oraz po | procs=XXX to wiedz, ze cos sie dzieje i popelniles blad
    5) jesli dziala to idziemy dalej, czyli poprawa sciezek w commands.cfg - znajdujesz Total Proccesses i zamiast check_procs wpisujesz check_procs.sh
    6) na localhost powinno dzialac
    7) jezeli korzystasz z nrpe - w remote host w pliku nrpe.cfg znajdujesz sciazke do ilosci procesow (commands(check_procs)=....) i dalej mozesz sie domyslic co nalezy zrobic (tworzysz skrypt w folderze z pluginami na ktory wskazuje ta sciazka, zmieniasz sciazke w nrpe.cfg, ktora wskazuje na ten skrypt)

w miare jasniej?
    Ostatnio edytowane przez Whizz_BANG : 06-23-2011 - 12:10

Domyślnie

1)
    4) nie zmieniaj polozenia pluginu, nie rob balaganu, dostosuj plugin do siebie - po to on jest, zeby dostosowac go do siebie i do swoich wymagan
    za późno ja wszystko tak pomieszałem, ze trudno dojść ładu no ale walczę

w miare jasniej?
    jasniej jasniej i to duzo jasniej, teraz przynajmniej wyswietlaja mi sie te wykresy brakujące wykresy, aczkolwiek musialem sobie zrobic dzien wolny od tego nagiosa, bo juz przechodzilem sam siebie ...

to jeszcze mam do Ciebie Whizz_BANGtakie pytanko, oczywiscie odnosnie nagiosa bo chcialbym sobie jeszcze sprawdzac jakie jest obciążenie macierzy dyskowej i obciążenie interfejsów sieciowych, a nie mogę tego znaleźć na necie, więc jeśli mógłbyś coś w tym temacie jeszcze podpowiedzieć to byłbym Ci bardzo wdzięczny.

Domyślnie

sprawdzanie uslug po snmp, w tym kierunku musisz szukac, jezeli masz maszyne linuksowa to sporo wtyczek jest to interfejsow, co do macierzy, szukaj a znajdziesz, pewnie tez wtyczki oparte na snmp
    Ostatnio edytowane przez Whizz_BANG : 06-24-2011 - 15:36

Domyślnie

OK, dzięki za szybką odpowiedź, mam jeszcze jedno pytanie, gdzie mogę sobie ustawić, aby ta wtyczka pnp4nagios mogła generować mi raporty do pdf? Bo chciałbym sobie zrobić takie coś jak dzienne, tygodniowe i miesięczne raporty w pdf wysłane na maila. Bo jeśli kliknę sobie na wykres to tam mam ikonkę aby pokazac wykres w pdf,
    Kod html:
    http://docs.pnp4nagios.org/_media/pnp-0.6/gallery/pnp-preview-05-08-2009.png?cache=
    ale nie wiem jak zrobic aby to zapisywal i wysylal na maila.

Domyślnie

nie potrzebne mi to bylo, nie interesowalem sie tym; wg mnie zbedne to jest skoro w kazdej chwili mozna wejsc na stronke i wygenerowac pdf'a takiego jakiego chcesz

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Zasady Postowania