Pokaż wyniki 1 do 6 z 6

Temat: komputer z linuxem jako router

Domyślnie komputer z linuxem jako router

witajcie
    mianowicie mam problem zeby zrobic ze swojego komputera gateway dla kumpla
    kabel mam podlaczony do neta a dla niego tworze siec ad hoc, wlaczam forwardowanie pakietow ipv4 i mu nie smiga, co jeszcze trzeba zrobic co moze byc nie tak
    aha dodam jeszcze ze probowalem z wicdem tam jest opcja siec ad hoc z opcja dzielenia lacza, nie smiga, wtedy wlaczylem do tego przekazywanie pakietow i nadal nie smiga
    tak to wyglada

Domyślnie

a maskarada? jego ruch nie wpada wczesniej w inne regulki iptables? ip/maska/brama na obu kompach dobrze skonfigurowane? dnsy?
    to sa najczesciej popelniane bledy w konfiguracji

Domyślnie

no iptables jest niekonieczne ale jak nie smigalo to to robilem
    pewnie z dns ami, ale jaki dns mam wpisac?

Domyślnie

Jesli to zly DNS to gg powinno sie laczyc i pingi po ip przechodzic. A nalepszy DNS to taki ktory dziala Niektorzy operatorzy blokuja zapytania od ip konkurencji, dlatego dns wpisz mu identyczny jak masz na swoim kompie.
    Nie wiem na ile znasz sie na sieciach, bo generalnie jesli nie robisz nata przez iptables to albo musisz bridgowac obie sieciowki (czyli linux wtedy udaje swicha i nei robi za gateway), albo router do ktorego podpiety jest twoj linux musi byc odpowiednio skonfigurowany zeby wiedzial iz za linuxem jest jeszcze kawalek sieci.
    Inaczej nie bedzie dzialac. Plus oczywiscie obie sieciowki musza byc w roznych klasach ip.
    Dodatkowo upewnij sie ze nei kasujesz jego pakietow w iptables -t filter. Niektore systemy czy firewalle moga miec defaultowo ustawiony drop na forward.

Domyślnie

aha, dzieki niestety nie ja jestem administratorem sieci i ingerencja w mojego gatewaya jest niemozliwa
    iptables na bank poprawnie skonfigurowalem ;/
    moze rzeczywiscie z tym dns em ;/ na bank
    sprobojemy zobaczymy
    troche cos tam lape z konfiguracji sieci itp mniej wiecej znam zasady dzialania, ale nie robie tego w praktyce, poniewaz nie mam takiej mozliwosci i tak w zasadzie potrzeby
    Ostatnio edytowane przez matmat0123456789 : 12-10-2010 - 20:27

Domyślnie

tcpdumpem sprawdz czy forwardowane pakiety sie NATuja i sprawdz dnsy, ewentualnie dnsmasq odpal. Raczej prosta sprawa do rozkminienia, grunt to 1 > ip_forward i iptables z MASQUERADE

Zasady Postowania