Pokaż wyniki 1 do 8 z 8

Temat: Ochrona bezprzewodowej sieci WIFI

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie Ochrona bezprzewodowej sieci WIFI

    W tym wątku chciałbym poruszyć temat bezprzewodowej sieci WIFI i podstawowych metod jej ochrony przed wyciekiem informacji. Ta wiedza, którą przedstawię, może przydać się każdemu użytkownikowi bezprzewodowego internetu.

    Podstawowe zasady ochrony WIFI:

    1)Przede wszystkim dobrze dobrane hasło do naszego routera. (Najlepiej by to hasło miało więcej niż 16 znaków, małe-duże litery, cyfry i znaki. Nigdy nie podawać haseł związanych z datą urodzenia, nr pesel i podobnych.)

    2)Dostosowanie szyfrowania:
    a)WPA2 (najlepsze z możliwych rozwiązań)
    -Jego dokładna nazwa to IEEE 802.11i -protokół sieci bezprzewodowych zawiera w sobie 802.1 oraz CCMP. Miedzy innymi wykorzystuje 128 bitowe klucze, oraz posiada podniesiony stopień bezpieczeństwa.
    b)WEP (Wired Equivalent Privacy)
    -Posiada 64 bitowe klucze, jest gorszy od WPA2 ponieważ jest łatwiejszy do złamania.

    3)Blokowanie dostępu urządzeniom o nieznanym adresie fizycznym (MAC)
    Polega na blokowaniu wszystkich adresów MAC oprócz urządzeń dodanych do wyjątków w swoim routerze.

    4)Na koniec dobry antywirus. W zależności od preferencji, na chwilę obezną godnymi uwagi programami, są AVG AVG Anti-Virus Free Edition 2012 12.0 Build 2171a4967 - dobreprogramy oraz Microsoft Essential Microsoft Security Essentials 4.0.1526.0 - dobreprogramy

    Czekam na wasze pytania i własne uwagi.

  2. #2

    Domyślnie

    nie bardzo rozumiem po co to napisales. wystarczy przeleciec kilka stron na tym forum i to wszystko mozna znalsc, nie wspominajac juz o google.

  3. #3

    Domyślnie

    Chociażby po to, żebyś mógł sobie posta nabić.
    b)WEP (Wired Equivalent Privacy)
    -Posiada 64 bitowe klucze, jest gorszy od WPA2 ponieważ jest łatwiejszy do złamania.
    To można złamać w 15 minut mając zwykłego laptopa, z resztą uczą tego na Informatyce na studiach, na przedmiocie Bezpieczeństwo Sieci.
    4)Na koniec dobry antywirus. W zależności od preferencji, na chwilę obezną godnymi uwagi programami, są AVG AVG Anti-Virus Free Edition 2012 12.0 Build 2171a4967 - dobreprogramy oraz Microsoft Essential Microsoft Security Essentials 4.0.1526.0 - dobreprogramy
    Ja mam Linuksa. Jakiego antywirusa mi polecisz?
    Ostatnio edytowane przez Crowman : 05-15-2012 - 21:05

  4. #4

    Domyślnie

    Ja mam Linuksa. Jakiego antywirusa mi polecisz?[/QUOTE]


    Po co ci antywirus na Linuxa, serwerze plików ? Wystarczy dobrze skonfugoruwany firewall + zdrowy rozsądek...
    A jeżeli juz bardzo chcesz to jedynymi programami jakie znam to SELinux jaki AppArmor wzmacniają ochronę przed atakami z zew, ale to nie są programy antywirusowe. Chronią przed przepełnieniem bufora i zwiększają bezpieczeństwo systemu jak i aplikacji.

    Cytat Napisał ocb Zobacz post
    nie bardzo rozumiem po co to napisales. wystarczy przeleciec kilka stron na tym forum i to wszystko mozna znalsc, nie wspominajac juz o google.

    Rozumiem, ze jeżeli poszperam po forum to znajdę każda z tych rzeczy, ale czemu nie sklecić tych wszystkich informacji w jedna zwarta całość i zamiast tracić czasu na przedukiwaniu forum, to można za jednym razem znaleźć coś przydatnego dla ludzi, którzy nie znajda się tak dobrze na tym a potrzebują zwartej informacji.
    Ostatnio edytowane przez Mad_Dud : 05-27-2012 - 20:53

  5. #5
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    Cytat Napisał .IB. Zobacz post
    A jeżeli juz bardzo chcesz to jedynymi programami jakie znam to SELinux jaki AppArmor wzmacniają ochronę przed atakami z zew, ale to nie są programy antywirusowe.
    ... i sa rutynowo obchodzone przez atakujacych... SELinux mozna wylaczyc

    Cytat Napisał .IB. Zobacz post
    Rozumiem, ze jeżeli poszperam po forum to znajdę każda z tych rzeczy, ale czemu nie sklecić tych wszystkich informacji w jedna zwarta całość i zamiast tracić czasu na przedukiwaniu forum, to można za jednym razem znaleźć coś przydatnego dla ludzi, którzy nie znajda się tak dobrze na tym a potrzebują zwartej informacji.
    Chocby dlatego, ze informacje ktore podales sa niescisle i wprowadzaja ludzi w blad. Jak cos robisz to rob dobrze - wystarczy sie nieco wiecej przylozyc, bo dobrymi intencjami to... no wlasnie, niestety :-(

    P.S.
    Moj rekord ataku na WEP - 62 sekundy... i to od wlaczenia sniffera do pokazania sie klucza na ekranie.
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

  6. #6

    Domyślnie

    Chocby dlatego, ze informacje ktore podales sa niescisle i wprowadzaja ludzi w blad. Jak cos robisz to rob dobrze - wystarczy sie nieco wiecej przylozyc, bo dobrymi intencjami to... no wlasnie, niestety :-(
    .[/QUOTE]

    To co napisałem, to tylko podstawowe informacji, wiadomo, e im więcej poczytasz, im więcej będziesz wdrażać się w ten temat, to znajdziesz bardziej zaawansowane techniki ochrony, a te podstawowe okażą się słabsze.

    A ta wiedza, która przedstawiłem, przekazał mi mój wykładowca informatyki, z którym kiedyś miałem zajęcia na studiach, jak on nam to powiedział "ze takie metody sa podstawowe dla ludzi, którzy nie maja zielonego pojęcia o bezpiecznstwie swojego sprzętu przed atakami z zewnątrz i potrzebują , chociażby minimalna ochronę, dopóki nie wdrożą siew to bardziej"

    Co nie z minia faktu, ze doceniam twoje spostrzeżenia i dziękuje za nie ponieważ pozwoli mi to na lepsze dopracowanie takich tematów i starać się je bardziej je wyczerpywać, bo w sumie sam się cały czas uczę

    A co do twojego rekordu to naprawdę jest niezły. W sumie to ja mam do Ciebie pytanie co jest lepsze sniffer czy tcpdump lub pakiet aircrack?

Zasady Postowania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Subskrybuj