Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki 1 do 10 z 12

Temat: Inna konfiguracja IPTABLES

Domyślnie Inna konfiguracja IPTABLES

Witam szanownych forumowiczów. Potrzebuję rady odnośnie konfiguracji iptables. Czy taka konfiguracja jest możliwa do zrobienia przez iptables. W sieci mam komputer przemysłowy z kernel 2.4. Konfiguracja sieci wygląda następująco:

net.JPG

Generalnie niebieskie elementy są moje a zielone klienta. Nie mam możliwości modyfikacji konfiguracji elementów klienta. Konfiguracja iptables dotyczy elementu oznaczonego jako LINUX. Na serwerze klienta działa usługa na porcie 80.

Przekierowanie portów miało by działać w sposób następujący:
    *) przekierowanie portu z 10.0.5.2:80 do serwera 192.168.1.100:80
    *) podmiana adresu źródłowego żądania na lokalny adres LINUX (192.168.1.99)

Czyli komunikacja miała by działać następująco:
    1) PC otwiera port 80 na LINUX (10.0.5.2)
    2) LINUX przekierowuje żądanie do 192.168.1.100 ale podmienia adres źródłowy na 192.168.1.99
    3) Odpowiedź z SERWER trafia do LINUX
    4) pakiet jest wysyłany do PC z podmianą adresu źródłowego na 10.0.5.2

Czyli generalnie nie działa to jak zwykły NAT. Czy można taki wytrych zorganizować na IPTABLES ?

Z góry dziękuję na odpowiedź
    Pozdrawiam, Paweł

Domyślnie

Po co chcesz tak ustawić? Nie robiłem takiego myku ale może dało by się za pomocą MANGLE i markowania pakietów.
    * markossx *

Domyślnie

Albo czegoś nie rozumiem, albo chodzi Ci o zwykły SNAT...

Chyba niepotrzebnie kombinujesz z tymi portami w opisie...

Pozdrawiam

Domyślnie

Chodzi o to że nie mam wpływu na konfigurację SERWERA i ROUTERA. Serwer ma ustawioną bramę na ROUTER i jeżeli będzie zwykły NAT to pakiety z adresów 10.0.X.X trafia do ROUTERA. Dlatego musi zostać podmieniony adres źródłowy na adres z lokalnej sieci 192.168.1.X

Domyślnie

Cytat Napisał bobek Zobacz post
    Chodzi o to że nie mam wpływu na konfigurację SERWERA i ROUTERA. Serwer ma ustawioną bramę na ROUTER i jeżeli będzie zwykły NAT to pakiety z adresów 10.0.X.X trafia do ROUTERA. Dlatego musi zostać podmieniony adres źródłowy na adres z lokalnej sieci 192.168.1.X
    Dlaczego trafia do routera? O czym ty mówisz? Przecież Twój klamot czyli niebieski LINUX jest w tej samej podsieci co ROUTER i SERVER.... Więc LINUX ma łączność z SERVER'em, więc zwykły SNAT załatwia sprawę. Komunikacja z komp. SERVER odbywa się poprzez zewnętrzny interfejs komp. LINUX (192.168.1.99), a ten dokonując SNAT podmienia adres na 10.0.X.X i z powrotem...

Proszę mnie wyprowadzić z błędu jeśli czegoś nie zrozumiałem...

Domyślnie

Cytat Napisał lojciecdyrektor Zobacz post
    Dlaczego trafia do routera? O czym ty mówisz? Przecież Twój klamot czyli niebieski LINUX jest w tej samej podsieci co ROUTER i SERVER.... Więc LINUX ma łączność z SERVER'em, więc zwykły SNAT załatwia sprawę. Komunikacja z komp. SERVER odbywa się poprzez zewnętrzny interfejs komp. LINUX (192.168.1.99), a ten dokonując SNAT podmienia adres na 10.0.X.X i z powrotem...

Proszę mnie wyprowadzić z błędu jeśli czegoś nie zrozumiałem...
    Tam, masz rację. Chodziło mi o to że w klasycznym NAT żądanie skierowane z PC po przejściu przez NAT na LINUX dotrze do SERWER z adresem 10.0.11.1 a ten odeśle odpowiedź do 192.168.1.1. Dlatego właśnie iptables powinien podmienić adres źródła na 192.168.1.99. Próbuję napisać taką regółę na SNAT ale ugrzązłem.
    generalnie robię to tak:

iptables -t nat -A PREROUTING -p tcp -i eth0 --dport 80 -j DNAT --to-destination 192.168.1.100 (zmieniam adres destination)
    iptables -t nat -A POSTROUTING -p tcp -o eth1 --dport 80 -j SNAT --to-source 192.168.1.99 (zmieniam adres source)

problem mam z filtrem. pierwsza reguła zwiększa liczniki więc się wykonuje ale druga już nie. próbowałem sie dopisać w FORWARD ale nawet:
    iptables -A FORWARD -p tcp --dport 80 -j LOG
    nie zwiększa liczników. Niewiem.

Domyślnie

Cytat Napisał bobek Zobacz post
    Tam, masz rację. Chodziło mi o to że w klasycznym NAT żądanie skierowane z PC po przejściu przez NAT na LINUX dotrze do SERWER z adresem 10.0.11.1 a ten odeśle odpowiedź do 192.168.1.1. Dlatego właśnie iptables powinien podmienić adres źródła na 192.168.1.99..
    Bzdura! Dotrze z adresem źródłowym zewnętrznego interfejsu komp. Linux! Czyli 192.168.1.99!!! I na odwrót!!! Dobrze to przemyśl! Serwer bedzie myślał, że "gada" bezpośrednio z komp. Linux!

Domyślnie

Cytat Napisał lojciecdyrektor Zobacz post
    Bzdura! Dotrze z adresem źródłowym zewnętrznego interfejsu komp. Linux! Czyli 192.168.1.99!!! I na odwrót!!! Dobrze to przemyśl! Serwer bedzie myślał, że "gada" bezpośrednio z komp. Linux!
    I o to generalnie mi chodzi żeby tak myślał. Że połączenie jest z LINUX a nie z poza sieci. Żeby połączenie było z poza sieci to SERWER musiałby wiedzieć gzie jest siec 10.0.X.X a nie wie i nie mogę tego mu skonfigurować.

Domyślnie

... albo odpowiedz nie wroci tylko wyjdzie z drugiej maszyny na brame i prosto do netu. A moze zwyczajnie SNAT zamienic dobrymi wpisami w tablicy routingu i dac FORWARD na ALLOW?
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

Domyślnie

Cytat Napisał TQM Zobacz post
    ... albo odpowiedz nie wroci tylko wyjdzie z drugiej maszyny na brame i prosto do netu. A moze zwyczajnie SNAT zamienic dobrymi wpisami w tablicy routingu i dac FORWARD na ALLOW?
    Ale przecież odpowiedź będzie miała adres docelowy komp. Linux - tak przecież działa SNAT, więc jakim cudem ma iść na bramę?

Pakiet, który wyjdzie z komp z adresem 10.0.x.x przechodząc przez komputer Linux zmieni adres żródłowy na adres 192.168.1.99, więc Serwer na ten adres odpowie, a komp. Linux znowu zamieni ten adres na 10.0.x.x.....

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Zasady Postowania