Pokaż wyniki 1 do 6 z 6

Temat: Bezpieczeństwo komputera

Domyślnie Bezpieczeństwo komputera

Witam. Chcę sformatować swój komputer jednak mam wiele dylematów z tym co zrobić w przyszłości aby mój komputer był czysty i abym nie musiał się obawiać, że jest zainfekowany. Mam kilka pytań do Was. Jaki wgrać system operacyjny na nowo sformatowany komputer (teraz używam windows 7 oraz na innym komputerze viste). Jeśli sformatuje dysk to czy po wgraniu nowego systemu będzie on zupełnie czysty? Jeśli mój komputer jest zainfekowany to czy wszystkie pliki są zainfekowane? Czy jeśli nie chcę utracić tych plików to czy jest szansa by je jakoś "odtruć"? Jak najlepiej zabezpieczyć nowy komputer? Używać antywirusa? Jeśli tak to jakiego?
    Dziękuje za odpowiedzi mam nadzieję, że nie sprawiłem dużego problemu tymi pytaniami.

Domyślnie

Cytat Napisał Vrash Zobacz post
    Witam. Chcę sformatować swój komputer jednak mam wiele dylematów z tym co zrobić w przyszłości aby mój komputer był czysty i abym nie musiał się obawiać, że jest zainfekowany. Mam kilka pytań do Was. Jaki wgrać system operacyjny na nowo sformatowany komputer (teraz używam windows 7 oraz na innym komputerze viste).
    System wybierasz taki, na którym pracuje Ci się komfortowo.
    Jeśli sformatuje dysk to czy po wgraniu nowego systemu będzie on zupełnie czysty?
    Niekoniecznie. Niektóre szkodniki potrafią zagnieżdzić się w takich miejscach, że nawet formatowanie dysku ich nie usunie.
    Jeśli mój komputer jest zainfekowany to czy wszystkie pliki są zainfekowane?
    Jeżeli malware infekuje np. tylko pliki wykonywalne to tylko te pliki są zainfekowane.
    Czy jeśli nie chcę utracić tych plików to czy jest szansa by je jakoś "odtruć"?
    Niektóre antywirusy posiadają opcję leczenia plików. Niekiedy metoda doklejania szkodliwego kodu jest tak skonstruowana, że plików nie daję się już odzyskać.
    Jak najlepiej zabezpieczyć nowy komputer? Używać antywirusa? Jeśli tak to jakiego?
    Porządny firewall + antywirus. Może być pakiet np. od ESETa.
    Regularny update systemu operacyjnego.
    Zachowanie ostrożności przy plikach z niezaufanych żródeł.
    Nie zabezpieczysz systemu w 100%, ale możesz ograniczyć ryzyko infekcji do minimum.
    Pozdrawiam.

Domyślnie

Oto mi chodzi żeby właśnie ograniczyć do minimum. Mam jeszcze jedno pytanie:
    jakie antywirusy i firewalle sprawdzały by się dobrze w obronie mojego komputera? Płatne czy darmowe? Jakieś konkretne firmy? (być może będę miał dostęp do kasperskiego, czy on da radę)? Rozumiem, że wirusy dostają się do komputera poprzez np. uruchomienie "programu". Czy jeśli przed uruchomieniem sprawdzałbym czy plik jest zainfekowany uniknę zagrożenia? Czy sprawdzić plik można na stronie jotti.org czy może znacie inny jakiś lepszy sposób?

Domyślnie

Produktów antywirusowych jest od groma.
    Do sprawdzania plików z niezaufanych żródeł możesz wykorzystać sandbox.
    Tak jak napisałem, aktualizuj często oprogramowanie antywirusowe,przeglądarkę internetową, komponenty z których korzysta (Java, Flash, Czytnik PDF itp.).

Domyślnie

Mógłbyś mi wyjaśnić jak działa dokładnie sandbox? Z czym to się "je"?

Domyślnie

Sandbox to środowisko wirtualne, odizolowane od systemu operacyjnego. Uruchamiając potencjalnie zainfekowany plik w piaskownicy, malware nie ma dostępu do systemu gospodarza. Pod Windows możesz wykorzystać Sandboxie.

Zasady Postowania