Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki 1 do 10 z 14

Temat: Php vs asp

Domyślnie

Cze. To pierwszy mój post więc witam wszystkich. Od jakiegoś czasu przeglądam już forum ale dopiero teraz mam potrzebę zapytania.
    Czytałem trochę sieć na te tematy ale ciekawi mnie jak wy w obecnych czasach ustosunkujecie się co lepiej wybrać. Pisałem już trochę w c# ostatnio poznawałem zend Framework. I zastanawiam się nad dalszymi kierunkami rozwoju. Bardziej zwracam uwagę na takie aspekty że programując w PHP prędzej znajdę kogoś z kim mógł bym mógł współpracować bądź ewentualnie taniej zlecić wykonanie jakiegoś modułu (z racji podaży programistów php). Za php przemawia też tani hosting.
    Jednakże myśląc długo falowo lepszym podejściem wydaje mi się asp. Rozwijająca się technologia. Składnia c#.
    CZY ROZSĄDNE JEST PROGRAMOWAĆ JESZCZE PRZEZ ROK W PHP A DOPIERO POTEM PRZERZUCIĆ SIĘ NA ASP?

Obecnie zapoznaję się z wzorcami projektowymi. Może lepiej jest się skoncentrować na tym i pragmatycznym podejściu do programowania?
    Ostatnio edytowane przez Mad_Dud : 01-27-2010 - 18:30

Domyślnie

wiedza sie przyda na pewno ze wszustkiego, ale co lepsze?
    asp to cos z majkrosoftem - a wiec platforma platna/licencjonowana/nielegalna wiec dyskwalifikacja. Za uzycie tego mozna dostac niezla kare.

php - darmowa, sprawdzona, open source, i mozesz powiedziec wypi$%^alaj kontroli legalnosci oprogramowania.

wiec PHP > ASP

Domyślnie

rozumiem, aczkolwiek w obecnych czasach (dofinansowań na rozpoczęcie działalności) nie jest to aż taki minus.

Domyślnie

Cytat Napisał rax666 Zobacz post
    asp to cos z majkrosoftem - a wiec platforma platna/licencjonowana/nielegalna wiec dyskwalifikacja. Za uzycie tego mozna dostac niezla kare.
    rax666 ale pierniczysz... to ze ASP jest technologia M$ i prawde mowiac jedynie w srodowisku M$ jest stosowana bo pozwala na pelna integracje z reszta systemu to nie znaczy ze nielegalne jest pisanie pod ASP itd.

Mozesz sobie sciagnac legalnie Windows Server, Exchange, SharePoint Server i cala reszte i testowac przez 30dni....

W ASP mozna robic stronki itd. jednak jest to prawde mowiac bardziej ukierunkowane na zastosowania firmowe miedzy innymi dzieki ladnej integracji np. z SharePoint itd. czyli cale BackOffice (np. strony intranetu itd.) Wiec jest to zastosowanie raczej zamkniete i mniej popularne.

PHP znowu daje nam otwarta platforme i jest bardziej popularne zwlaszcza w zastosowaniach nie komercyjnych. Do tego nie jestes ograniczony platforma, jednak jak w frmie jest srodowisko M$ to nie zintegrujesz juz calosci, lub bedziesz kombinowal jak kon pod gore aby sie do czegos dobrac.

Do tego dodal bym jeszce Perla ktory tez swietnie nadaje sie do tego celu (jako skrypty CGI) i w wielu wypadkach czesciej uzywam Perla niz PHP...

Musisz sobie powiedzmy przemyslec co chcesz robic i pod tym katem wybierac.

Natomiast co do dofinansowania to za ta kwote to sobie nie postawisz niestety srodowiska M$, jest niestety bardzo drogie (glownie powoduja to wszedobylskie licencje na uzytkownika/urzadzenie). Jednak nie ma obecnie konkurencji ktora pozwala na tak ogromna integracje roznych systemow dlatego sie tego uzywa.

Jak myslisz tylko o uzywaniu IIS-a to jest raczej pomylka i nie ma sensu uzywac M$ bo swietnie sprawdzi sie Linux. Jak myslisz o AD i calej reszcie z tym zwiazanej to owszem ASP i IIS ma sens...
    Ostatnio edytowane przez tom : 01-28-2010 - 07:39
    --
    ToM's Super Fix IT "No Fucking Problem"

Domyślnie

Cytat Napisał tom Zobacz post
    Mozesz sobie sciagnac legalnie Windows Server, Exchange, SharePoint Server i cala reszte i testowac przez 30dni....
    No w sumie, to po co dłużej strone trzymać....

PHP

Domyślnie

Cytat Napisał Teeed Zobacz post
    No w sumie, to po co dłużej strone trzymać....

PHP
    Czytaj ze zrozumieniem OK ?

Jak chcesz robic stronki rob je w PHP, jak chcesz robic cos zintegrowane ze srodowiskiem M$ robisz w ASP...

Roznica jest taka jak robisz cos w ASP to robisz dla kogos kto ma srodowisko M$ czyli firma itp. Jak ktos ma M$ to ma kase wiec zarabiasz...

Kilkaczy PHP jest na peczki i tutaj nie zarobisz bo znajdze sie jakis co zrobi za grosze (jakosc kodu zreszta bedzie tyle warta co ktos zaplacil za ta prace - czyli marna).

Jak ktos chce np. strone sklepu i ma np. glupia pudelkowa symfonie to ona jest oparta na MS SQL-u integracja tego w PHP to nielada wyczyn. Jak ktos ma cos wiekszego Navision nie mowiac o SAP to tego w PHP za diabla nie zintegrujesz... W ten sposob masz pelna integracje z stanami magazynowymi, wystawianiem faktur, zamowieniami itd. ot taki przyklad ktory jest chyba najprostszy. Mozliwosci sa generalnie owiele wieksze i nie dotycza tylko np. wspolpracy z MS SQL ale z cala reszta...

Ot moze tym razem trafi jaka jest roznica...

To dwa jezyki o podobnych mozliwosciach ale do innych zastosowan. To wyraznie napisalem ze nikt IIS-a nie stawia ot tak sobie bo lubi M$...

Wiec jak ktos mysli o stronkach to nie ma znaczenia czy to bedzie PHP, PERL, czy np. Python + DJANGO... jak ktos mysli o pisaniu aplikacji webowych dla firm za kase to ASP jest niezlym wyjsciem.
    Ostatnio edytowane przez tom : 01-28-2010 - 15:55
    --

Domyślnie

Dzięki tom, właśnie o taką radę mi chodziło.
    Myślę że łyknę zend najpierw żeby ewentualnie jak się trafi drobne zlecenie. Za cel sobie postawie ASP i wszystko co związane z M$.
    Nie te lata żeby się buntować

Domyślnie

Cytat Napisał BazukaJoy Zobacz post
    Dzięki tom, właśnie o taką radę mi chodziło.
    Myślę że łyknę zend najpierw żeby ewentualnie jak się trafi drobne zlecenie. Za cel sobie postawie ASP i wszystko co związane z M$.
    Nie te lata żeby się buntować
    Ja akurat nie pisze w ASP choc troche znam, ale 3 kumpli robi teraz pewien duzy projekt (robota na jakies 4 miesiace) dla pewnej firmy za okolo 150tys. zl

Wiec mozesz sobie porownac do cen aplikacji w PHP

Wiesz co do buntowania sie to moze nie tak, nie mozna byc zaslepionym. Ja linuxa uzywam niemal od jego poczatkow. Jednak pod linuxem wiele spraw nie da sie zrealizowac tak jak to sie robi pod M$. Choc moze inaczej da sie zrealizowac ale trzeba by napisac wszystko od podstaw bo nie ma takich aplikacji.

Kupujac M$ placisz kupe kasy, ale masz wszystko co potrzeba pieknie zintegrowane i nie ma tutaj jakiejs alternatywy.

Sam z tego powodu w firmie odpalalem srodowisko M$ bo nie ma wyjscia. Na linux-e jest jedynie WWW, FTP, DNS i poczta (Zimbra) ktora zastapila Exchange i zaoszczedzila jakies 300tys zl.
    Ostatnio edytowane przez tom : 01-28-2010 - 17:19
    --

Domyślnie

doszedłem do wniosku, że lepiej się open-source trzymać. nie trzeba tracić kasy na licki itd.., support jest ok, ma sie pewnosc, ze projekt bedzie kontynuowany....
    nie wspomne o tym, że coraz wiecej pracodawców stara się jechać też na open-source... bo za darmoche!

PHP to standard, aczkolwiek dobry programista PHP te by kasiore zrobił... nie ma także reguly, ze zarobic tlyko da sie na projektach w ASP - kwestia zleceniodawcy bardziej...

potem jakis Ruby, Perl, Python...

Domyślnie

Cytat Napisał Teeed Zobacz post
    doszedłem do wniosku, że lepiej się open-source trzymać. nie trzeba tracić kasy na licki itd.., support jest ok, ma sie pewnosc, ze projekt bedzie kontynuowany....
    Tak tylko OpenSource nie ma tego co M$ i wielu spraw co pisalem nie zrobisz na OpenSource. Dlatego dalej w firmach jest M$ i szybko sie to nie zmieni bo od X czasu nie ma konkurencji.

Co masz tak naprawde z OpenSource dostepnego dla firmy ? prawde mowiac niewiele... Natomiast od taka Zimbra jest OpenSource, ale bez pewnych funkcjonalnosci - reszta platna i to nie malo. Dalej pozostaje ci WWW, FTP, DNS i na tym koniec. Zreszta wiekszosc firm i tak hostinguje wiec i to odpasa...

Na sile mozna dodac OpenOffice - ale niestety nie do konca bo wiele nie wspiera jesli chodzi o nowsze wersje Office, a nie na piszesz do kontrachenta prosze mi przyslac plik w innym formacie bo nie moge go otworzyc itd. Ktos kiedys jeszcze wspomnial o Sambie jako alternatywie... ale jaka to alternatywa jak Samba jest na poziomie sredniowiecza (gdzies okolice Win NT 4.0).

Myslisz ze ludzie i firmy tak chetnie placa za wszedobylskie licencje kupe kasy Bo kochaja M$ nie poprostu placa bo nie ma innej alternatywy. Jak by byla to mozna by zarobic miliony dolarow na samych wdrozeniach OpenSource...

No ale nic masz czas aby to zrozumiec zaczniesz pracowac zobczysz ile mozna zrobic na OpenSource Tez tak kiedys myslalem jednak w pewnym momencie po przewaleniu z setki projektow OpenSource ktore roznie dzialaly (najczesciej kiepsko), innych potrzebnych nie znalazlem zaczela sie zabawa w M$...
    Ostatnio edytowane przez tom : 01-28-2010 - 18:50
    --

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni