Pokaż wyniki 1 do 8 z 8

Temat: Dostęp do bazy danych z WWW za pomocą perla

  1. #1
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Kraków
    Postów
    11

    Domyślnie Dostęp do bazy danych z WWW za pomocą perla

    Witam ponownie. Moja ostatnia przygoda z perlem zakończyła się szczęśliwie - głównie dzięki pomocy uzyskanej tutaj. Jednak znowu jestem w tarapatach i to poważniejszych. Mianowicie na uczelni zaczęliśmy teraz przedmiot Bazy Danych. Na razie był MS Access, trochę SQL-a - wszystko OK. Jednak mój problem leży dalej - mam do przygotowania referat o następującym temacie:

    "Dostęp do baz danych z serwisu WWW - perl

    Dostęp do bazy danych typu klient-serwer. Interfejs CLI (Call Level Interface) w dostępie do baz danych. Przykład serwisu WWW posiadającego dostęp do bazy danych poprzez interfejs ODBC w wykorzystaniem języka perl."

    Nie brzmi to dla mnie za wesoło póki co. Na dzień dzisiejszy wiem na czym polega relacja klient - serwer i czytałem trochę o CLI i ODBC. Zaś porządne wykonanie referatu powinno tu wyglądać tak, że przygotowuję stronkę, a w niej umieszczam skrypt perla komunikujący się za pomocą ODBC z przykładową bazą danych (najlepiej gdyby udało mi się zrobić to, używając bazy danych na mySQL-u AGH-owskim; wtedy referat byłby interaktywny, mógłbym pokazać grupie o co chodzi na pewnych prostych przykładach). Upewnijcie mnie, czy dobrze rozumuję w ogóle.

    Na razie jestem na etapie zbierania informacji - znalazłem (chyba) odpowiedni tutorial - http://www.easysoft.com/developer/la..._dbd_odbc.html i próbuję przez niego przebrnąć. I tu potrzebuję rady - czy dobrze zacząłem? Jak to wszystko co muszę zrobić powinno (w ogólnym zarysie) wyglądać od strony technicznej? Póki co temat jest dla mnie zupełnym novum, a ilość informacji, którymi jestem bombardowany (chociażby z tej stronki) jest przytłaczająca. A nade wszystko najgorsze jest to, że z moim obecnym stanem (nie)wiedzy nie potrafię oddzielić ziarna od plew.

    Rady, linki, tytuły książek, ebooki i wasze doświadczenia bardzo mile widziane.

  2. #2
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Kraków
    Postów
    11

    Domyślnie

    Posunąłem się w pracy troszkę dalej. Mam u siebie (Vista 32) Active Perla oraz zainstalowałem ODBC dla mySQL (pobrałem z oficjalnej strony mySQL-a mysql-connector-odbc5.1.6-win32.msi). Nie jestem jednak pewien jak poprawnie go skonfigurować - starałem się postępować zgodnie z dokumentacją (http://dev.mysql.com/doc/refman/5.1/...lkthrough.html), jednak mySQL AGH nie akceptuje polecenia:
    Kod:
    GRANT ALL ON test.* to 'myuser'@'BETA' IDENTIFIED BY 'mypassword';
    Może ja to źle rozumiem? Czym tak naprawdę jest tu BETA? Nazwą mojego kompa czy jego adresem? Jest to trochę dla mnie niejasne, zwłaszcza, że w tym poprzednim tutorialu, za którego wcześniej się zabierałem, jest przedstawiona nieco inna procedura. Strasznie dużo tu niuansików...

    Przepraszam, że tworzę nowego posta, ale chcę, by było widoczne, że są zmiany w temacie.

  3. #3
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    Zainstaluj modul DBI i DBD::MySQL, zobacz manual do DBI na search.cpan.org - pisanie w DBI jest banalnie proste, praktycznie gotowca masz w dokumentacji...
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

  4. #4
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Kraków
    Postów
    11

    Domyślnie

    Wielkie dzięki! Znowu Ty mi pomogłeś. Że też nie macie tu jakiś punkcików "pomógł" ;-)
    Zajrzałem na CPANa i poszło znacznie lepiej - stwierdziłem, że jedynym sensownym rozwiązaniem (jeżeli chcę to innym pokazywać na bieżąco i interaktywnie) będzie napisanie skryptu i odpalenie go z mojego konta na fatcacie (na uczelni bezpośrednio, w domu przez putty). Instalacja DBD::MySQL poszła bezproblemowo, później pomęczyłem się z perlem - i jest! Piękny skrypt, który łączy się z moją bazą na mysl.agh, robi na niej prostego SELECTa i wypisuje wynik na ekran. Teraz pozostaje przenieść to w realia WWW. Ja widzę to w ten sposób, że najlepiej będzie zrobić jakiś formularz, który każdy będzie mógł wypełnić, po kliknięciu submit zostanie dodany do bazy, a jej zawartość zostanie wyświetlona (tzn. tu już mi chodzi o tego napisanego SELECTa dla jednej tabeli). O HTML coś tam wiem, skrypt w perlu już mam - teraz to tylko połączyć. Nie wiem za bardzo jak będzie najlepiej, bo nigdy takiego misz-masz nie robiłem (to się chyba w tym wypadku nazywa skryp CGI, z tego co właśnie wyczytuję, tak? ).

    Czy to mniej więcej tak powinno wyglądać? Jeżeli znacie jakieś stronki, na których znalazłbym przydatne informacje na ten temat, to poproszę o linki.

    btw, czasu do jutra niewiele...

  5. Thumbs down

    Cytat Napisał Vigl Zobacz post
    Wielkie dzięki! Znowu Ty mi pomogłeś. Że też nie macie tu jakiś punkcików "pomógł" ;-)
    Zajrzałem na CPANa i poszło znacznie lepiej - stwierdziłem, że jedynym sensownym rozwiązaniem (jeżeli chcę to innym pokazywać na bieżąco i interaktywnie) będzie napisanie skryptu i odpalenie go z mojego konta na fatcacie (na uczelni bezpośrednio, w domu przez putty). Instalacja DBD::MySQL poszła bezproblemowo, później pomęczyłem się z perlem - i jest! Piękny skrypt, który łączy się z moją bazą na mysl.agh, robi na niej prostego SELECTa i wypisuje wynik na ekran. Teraz pozostaje przenieść to w realia WWW. Ja widzę to w ten sposób, że najlepiej będzie zrobić jakiś formularz, który każdy będzie mógł wypełnić, po kliknięciu submit zostanie dodany do bazy, a jej zawartość zostanie wyświetlona (tzn. tu już mi chodzi o tego napisanego SELECTa dla jednej tabeli). O HTML coś tam wiem, skrypt w perlu już mam - teraz to tylko połączyć. Nie wiem za bardzo jak będzie najlepiej, bo nigdy takiego misz-masz nie robiłem (to się chyba w tym wypadku nazywa skryp CGI, z tego co właśnie wyczytuję, tak? ).

    Czy to mniej więcej tak powinno wyglądać? Jeżeli znacie jakieś stronki, na których znalazłbym przydatne informacje na ten temat, to poproszę o linki.

    btw, czasu do jutra niewiele...
    cgi-bin potrzebujesz.

    Oficjalne papiery: http://httpd.apache.org/docs/1.3/howto/cgi.html
    Tu tutorial dla "dummies": http://www.thesitewizard.com/archive...toapache.shtml

    Od razu zwrócę uwagę na tą linijkę:
    AddHandler cgi-script .cgi .pl
    o której przeważnie ludzie zapominają. I pamiętaj o drukowaniu nagłówka na początku pliku z html'em.


    A teraz reprymenda.
    • Widzisz zaczytowany przeze mnie Twój tekst? Nas tylko obchodzi pogrubiona treść, resztę mamy gdzieś. Pisząc takie tasiemce nie szanujesz naszego czasu. Dowodem na to jest czysta i klarowna odpowiedź tqm'a w jednej linijce, która całkowicie wyczerpała Twój problem. Zdanie domowe dla Ciebie: http://rtfm.killfile.pl
    • Nie to forum! My się nie zajmujemy podstawowymi lekcjami języków programowania. Poszukaj innego miejsca na takie pytania.

  6. #6
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Kraków
    Postów
    11

    Domyślnie

    Dzięki.

    1. Czytałem - fajne. Ba, uważam, że się stosuję. Myślałem, że lubicie sobie poczytać. Jestem lewy w tym temacie, dlatego nadrabiam elokwencją. Poza tym większość rzeczy piszę z przekonania, iż to naprawdę jest ważne - zauważ, że ja nie tylko pytam się JAK mam coś zrobić, ale też CO mam zrobić, by to miało ręce i nogi. Ale pewnie masz racje - na forum fizycznym, gdyby pojawił się leszcz piszący pierdoły, to też bym mu to wypomniał.
    2. Nie ma takiego miejsca. Perl jest haksiorską zabawką dla pasjonatów, a gdzie mam szukać takowych, skorych do pomocy, jak nie tu? Owszem pewnie wszystko da się zrobić samemu, ale wierz mi, że ciężko OD ZERA wykonać takie zadanie. Nie jestem informatykiem, a w moich żyłach nie płynie bynajmniej C (a tym bardziej perl)...
    I od kiedy ja od was chcę podstawowych lekcji programowania? Czym wy się w takim razie tu zajmujecie - nie celujecie niżej niż włamy na tajne serwery agencji szpiegowskich?
    Ostatnio edytowane przez Vigl : 11-23-2009 - 20:53


  7. #8
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    Dla scislosci, skrypt CGI w perlu moze miec .cgi na koncu i wtedy najczesciej nie trzeba zmieniac konfigu apache'a :-) a poza tym perl wymiata, tylko trzeba sie do niego przyzwyczaic :P
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

Podobne wątki

  1. Obsługa iptables/tc za pomocą WWW
    By bor1904 in forum Linux
    Odpowiedzi: 8
    Autor: 10-23-2009, 12:10
  2. [mysql]Optymalizacja struktury bazy danych.
    By eMCe in forum Bazy danych
    Odpowiedzi: 5
    Autor: 02-05-2008, 09:13
  3. Założenie bazy danych MySQL poprzez skrypt PHP
    By Abik in forum PHP/CGI/ASP/JSP/J2EE
    Odpowiedzi: 11
    Autor: 12-27-2007, 13:04
  4. Zapytanie do bazy danych.
    By calibra in forum Newbie - dla początkujących!
    Odpowiedzi: 14
    Autor: 12-15-2007, 19:43
  5. [php/mysql] polskie znaki przy zapisie do bazy danych!
    By eMCe in forum PHP/CGI/ASP/JSP/J2EE
    Odpowiedzi: 6
    Autor: 05-07-2007, 17:39

Zasady Postowania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Subskrybuj