Pokaż wyniki 1 do 9 z 9

Temat: Sso +perl

Domyślnie Sso +perl

Witam.
    Mam projekt do zrobienia na uczelni i tematem przewodnim jest SSO (Single sign on). Szeczeze sie przyznam ze po tym co mowil wykladowca nie wiem dokladnie o co chodzi z tym sso , ale jesli dobrze zrozumialem chodzi o to ze loguje sie raz a jestem zalogowany na kilku serwisach...Wiec pomyslalem , uzyje do tego perla... Wiec wykombinowalem to tak..zeby zrobic program w perlu ktory po uruchomieniu bedzie pobieral od uzytkownika haslo i login po czym chowal sie w tlo..(zeby nie utrudnial pracy ), uruchamial domyslna przegladarke..po czym sprawdzal z jaka strona uzytkownik chce sie polaczyc..i jesli mialby ja w jakies bazie danych (moze to byc nawet z pliku tekstowego wybierane) to wysylal by podczas ladowania sie tej strony login i haslo do serwisu..zeby uzytkownik w przegladarce wchodzil juz jako zalogowany...No i tak to wyglada teoretycznie a praktycznie ..nie wiem jak sie za to zabrac:/ ..Nie licze a nawet nie chce zeby ktos mi dal gotowe rozwiazanie..tylko chce zeby ktos powiedzial czym mam sie zainteresowac. Szukalem troche o pisaniu aplikacji sieciowych w perlu ale nic interesujacego nie znalazlem co by jakos mi sie przydalo...mam nadzieje ze nie przerazi was dlugosc tego posta i styl pisania..ale troche juz pozno licze na wszelaka pomoc i jakies sugestje . Z góry dzięki.

Domyślnie

Technologia ma male znaczenie ale koncept SSO to nie tedy droga.

SSO to takie cos, ze dostawca uslugi (np email) daje interfejs do 'logowania' uztkownikow i gdy ktos loguje sie do Twojej strony, korzysta na prawde z loginu i hasla do innego serwisu, Twoj soft przekazuje pytanie do tego serwisu i sprawdza czy dane sie zgadzaja, wpuszcza usera lub nie.
    Pelne wydanie SSO to zintegrowany system, gdzie wymaga sie stanu - user zalogowany, ale sa z tym problemy roznej natury - zaleznie od tego czego SSO dotyczy - aplikacji web, sieci LAN, aplikacji w firmie/szkole, itd.
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

Domyślnie

Wybacz...ale chyba jestem za glupi bo nadal nie ogarniam tego SSO:/..Twoj przykład wcale niczego mi nie rozjasnil...moze jakis taki łopatologiczny...?
    Pozdrawiam.

Domyślnie

Jasne, nie ma sprawy...

SSO w znaczeniu w jakim ja to spotkalem to system ktory jest dostawca uslug autoryzacyjnych - np moze to byc w najprostszym przypadku serwer pocztowy... Masz w biurze prosta aplikacje ktora umozliwia bookowanie pokoi do spotkan, narad, konferencji. Calosc jest on-line itd ale wymaga logowania. Kazdy pracownik firmy musi miec dostep ale z drugiej strony tworzenie osobnych hasel to porazka, bo i tak user zapomni... i dodatkowa praca dla admina aby hasla utrzymac zsynchronizowane (jesli to w ogole mozliwe) z pozostalymi systemami albo spedzi czas na odpowiadaniu na maile pt. 'zapomnialem hasla'.

Jedno z rozwiazan, to napisanie aplikacji WWW w taki sposob, aby podczas logowania user podawal swoj login i haslo do poczty a aplikacja WWW laczyla sie z serwerem pocztowym w firmie (POP/IMAP) i tylko sprawdzala czy moze sie zalogowac jako dany user. Jesli tak, to ustawia sesje w przegladarce i wie, ze user jest prawdziwy. Zalozenie tutaj jest proste - kazdy pracownik ma firmowe konto pocztowe, wiec nie dodajemy kont nigdzie indziej niz serwer pocztowy - nie ma takiej potrzeby :-)

Drugi przyklad ktory podalem to bardziej jak windowsowy swiat dla mnie. Masz jeden login i jedno haslo. Gdy zalogujesz sie do centralnego systemu w organizacji masz ustawiana (jako - magicznie ze tak powiem) sesje i system wie, ze ona jest aktywna. Wtedy gdy idziesz do ktorejs z czesci systemu to zamiast pytac Cie o usera/haslo system sprawdza (wlasnie w ten magiczny sposob ktorego user nie widzi) czy jestes juz zalogowany do glownej czesci systemu. Jesli jestes - wchodzisz, jesli nie - dostajesz info ze musisz sie zalogowac. W tym wypadku proces jest przezroczysty dla usera i wystarczy ze zalogujesz sie do ktorejkolwiek aplikacji i momentalnie masz dostep do pozostalych.

Idealby przyklad pelnego SSO to google mail, google calendar, google docs, google homepage i co oni tam jeszcze maja. Logujesz sie do jednego, jestes zalogowany do pozostalych. Do tego Google Apps oferuje interfejs SSO (na pewno w wersji platnej) wiec jesli swoje konta (domene) na google apps to moge aktywowac SSO i w momencie gdy user zalogujes sie go google apps jednoczesnie bedzie zalogowany do moich aplikacji wewnatrz firmy - na zasadzie ze aplikacja sprawdza czy user jest zalogowany do google bez pytania go o nic i na bazie odpowiedzi silnika SSO podejmuje decyzje co dalej.

Domyślnie

Czyli jeśli dobrze zrozumiałem..jeśli chciałbym to zaimplementowac w moim projekcie .. musial bym napisać kilka programów wymagajacych logowania (np. jakis kalkulator , program do wysylania maila, i edytor plikow txt ) ktore by sprawdzaly czy sesja istnieje (czyli czy user sie juz zalogowal )..i program głowny ktory po uruchomieniu ktorego kolwiek z wyzej wymienionych programow..w przypadku nei zalogowania czyli nie istnienia sesji pobieral by potrzebne dane od uruchomionego programu i tworzyl sesje...i oczywiscie działał w tle..Dobrze zrozumialem?.. wybacz ze tak mecze..

Domyślnie

50/50

Logujesz sie do powiedzmy webmaila... wchodzisz na strone gdzie jest webmail, webmail przekierowuje Cie do systemu autoryzacji, system autoryzacji sprawdza czy masz juz stworzona sesje... i teraz sa 2 opcje:
    1. sesji nie ma - system autoryzacji wyswietla login prompt, loguje usera, przekierowuje spowrotem do webmaila przekazujac dane autoryzacyjne usera, zalatwione
    2. sesja istnieje - system autoryzacji przekierowuje do webmaila przekazujac bla bla bla... jak wyzej

Chodzi o to, ze masz jeden centralny punkt ktory robi autoryzacje, przechowuje loginy, hasla, informacje o uprawnieniach uzytkownika. Taki mechanizm moze wyglada bardzo kiczowato ale dziala i to nawet jesli masz aplikacje w roznych domenach podpiete (chodzi o to ze HTTP Cookies dzialaja tylko w ramach jednej domeny wiec ciacho sesji nie bedzie dzialac poza dana domena ktora ciacho ustawila i Twoja aplikacja nie bedzie widziec sesji).
    Kazda aplikacja ustanawia swoja sesje bazujac na tym co dostanie w odpowiedzi od systemu wykonujacego autoryzacje.

Domyślnie

No dobra dobra rozumiem...tylko ,ze Ty piszesz o aplikacjach www a ja jednak wolalbym to zrobic jako aplikacja pod windows'a...wiec to co ja pisałem może byc?..chociaz w jakims malym stopniu podchodzi to pod SSO?
    W weekend napisze specyfikacje do tego i we wtorek to zaniose do wykladowcy..jesli to zaakceptuje to bedzie git:P...a swoja droga ze sie tak zapytam ..ma ktos jakis pomysl na system czasu rzeczywistego...?

Domyślnie

To o czym pisales na poczatku watku to nieco sprytniejszy password manager z automatycznym wypelnianiem form'ow a nie SSO.

Domyślnie

Pewnie masz racje...a wiec zrobie tak jak mowiles w przed ostatniej Twojej wypowiedzi..wielkie dzieki mam nadzieje ze cos z tego wyjdziePozdrawiam.