Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki 1 do 10 z 48

Temat: Perl a Python

  1. Domyślnie Perl a Python

    Nie chce tutaj wywoływać kolejnej wojny - wręcz przeciwnie, potrzebna mi jest po prostu rzeczowa odpowiedź na moje problemy

    W Pythonie jestem już całkiem nieźle obeznany (żeby nie nadużyć za bardzo słowa zaawansowany), a w przyszłości planuje zająć się administracją serwerami. I tu właśnie leży pies pogrzebany - zauważyłem, że duża część adminów korzysta z Perla. Tak, więc mam pytanie do wszystich adminów, ktorzy wykorzystują jeden lub więcej z tych dwóch języków.

    - Czy Python jest godnym zastępcą Perla w pracy admina?
    - Czy Perl ma w sobie coś bez czego admini nie mogą się obejść?
    - Do czego przykładowo wykorzystuje się takie języki w administracji? (wystarczą same słowa-klucze)
    - Jakie książki (papierowe*) polecacie do nauki Perla?
    - Czy uważacie, że jest sens uczyć się (dogłębnie) tych dwóch języków, czy może lepiej pozostać przy tym języku, który znam, a Perla nauczyć się dorywczo?

    To chyba tyle jak na razie - z niecierpliwością będę czekał na Wasze opinie

    *lubie mieć coś namacalnego do czytania jak komputer się wyłączy :P

  2. #2
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    Bardzo konkretnie zadane pytania - bardzo mi sie to podoba ++

    Cytat Napisał t00l Zobacz post
    - Czy Python jest godnym zastępcą Perla w pracy admina?
    Nie znam za dobrze Pythona wiec nie powiem czy jest godnym nastepca Perla. Wiem jednak ze jak na razie to Perl a nie Python przychodzi domyslnie z systemami *NIX'owymi (slyszalem tylko o 1 wyjatku jak do tej pory ale nie pamietam co to bylo). Po prostu gdy znam perla, python jakos do mnie nie przemawia...

    Cytat Napisał t00l Zobacz post
    - Czy Perl ma w sobie coś bez czego admini nie mogą się obejść?
    1. dziala jako tzw 'one liner' - to jest potega - i nawet wtedy ma wiele trybow pracy (man perlrun)
    2. regexy (man perlre)

    Cytat Napisał t00l Zobacz post
    - Do czego przykładowo wykorzystuje się takie języki w administracji? (wystarczą same słowa-klucze)
    1. generowanie statystyk wszelkich masci (w dowolnym formacie) z danych wejsciowych dowolnego formatu (logi wszelkiej masci czy to z pliku czy z sieci, robiac od razu wykresy albo walac calosc do bazy albo... w sumie tylko fantazja ogranicza)
    2. automatyzacja zadan wszelkiej masci, zwlaszcza tych ktorych nie da sie zalatwic w paru linijkach w bash'u
    3. dedykowane serwery aplikacyjne, architektury klient/server
    4. wstawki do apache'a itd
    5. co najmniej kilka innych rzeczy ktore teraz mi nie przyszly do glowy ale przyjda za chwile

    Cytat Napisał t00l Zobacz post
    - Jakie książki (papierowe*) polecacie do nauki Perla?
    tzw. 'camel book' i 'lama book' - poszukaj tych fraz na forum, bylo podawane dokladnie co, gdzie i za ile (i czemu tak drogo hihi)

    Cytat Napisał t00l Zobacz post
    - Czy uważacie, że jest sens uczyć się (dogłębnie) tych dwóch języków, czy może lepiej pozostać przy tym języku, który znam, a Perla nauczyć się dorywczo?
    Jesli znasz pythona to proponuje mimo wszystko poznac choc troche perla - wiekszosc skryptow jest w perlu a nie w pythonie i jako admin czesto bedziesz cos robil, cos zmienial gdy nie bedzie dzialac tak jak chcesz itd... python oznacza ponowna implementacje czyjegos kodu w innym jezyku - strata czasu, prosciej i wygodniej sie nieco pouczyc i zmodyfikowac gotowe rozwiazanie.

    Przyklady do czego ja uzywam apache'a:
    - generowanie statystyk (bardzo czesto z wykresami) do: radia internetowego, glownie serwerow www, firewall'i, switchy itd.
    - monitorowania stanu systemow
    - przeksztalcania danych z jednego formatu na drugi - cokolwiek na wejsciu, cokolwiek na wyjsciu... czy to socket i dane binarne zy tekstowe, xml, baza danych - co chcesz

    Generalnie Perl to kombajn do wszystkiego albo inaczej mowiac "Swiss Army Chainsaw"
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

  3. #3
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Postów
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał TQM Zobacz post
    Wiem jednak ze jak na razie to Perl a nie Python przychodzi domyslnie z systemami *NIX'owymi (slyszalem tylko o 1 wyjatku jak do tej pory ale nie pamietam co to bylo).
    Pewnie Gentoo. Portage jest napisane w Pythonie i jego usunięcie (Pythona) robi niezłe jaja z systemem. W jakich systemach Perl jest out of the box?

  4. #4
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    hmmm chyba wszystkich pozostalych... wlaczajac w to "prawdziwe *NIX'y".

    Debian, Ubuntu, Mandriva, Slackware, itd... - nawet w minimalnych instalacjach.
    Ostatnio dzialam glownie na Solarisach i Perl to podstawa choc Solaris 10 ma tez w standardzie (przy pelnej instalacji oczywiscie) pythona w wersji 2.3.3.
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

  5. #5
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Skąd
    Różne zakątki sieci.
    Postów
    995

    Domyślnie

    W pythonie też są wyrażenia regularne, nawet w niektórych standardowych funkcjach C... IMHO opłaca się nieco poznać Perl'a, anle nie opłaca się w niego brnąć, o wiele lepszym rozwiązaniem jest Python. Oczywiście jest to moja subiektywna ocena, ale Python ma to coś, czego brakuje Perlowi i jest bardziej przestronny. Perl został przystosowany do pracy z tekstem i chyba w tym tylko jest dobry... Python zaś, to język uniwersalny, ładując odpowiednie moduły, zwiększasz jego możliwości. Już widzę oburzenie TQM'a, który mówi że w Perlu też są moduły, ale IMHO w Perl'u jest to nieco gorzej zorganizowane, ponieważ w pythonie możesz dostać się nawet do funkcji prywatnych, co pozwala Ci w prosty sposób dopieszczać niektóre funkcje, tak by Ci opytamalnie pasowały, dla przykładu, można tak zmienić funkcje by wypisywała nam odpowiednio sformatowane wyjście.
    Pozdrawiam.
    http://nikowek.blogspot.com/
    Zbrojne Ramię Pingwina!
    -----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
    Version: 3.12
    GCS d- s++:++ a--- C+++ UL+++ P L+++ E--- W++ N++ o K- w--
    O M- V- PS PE Y PGP++ t+ 5 X+ R tv- b++ DI- D-
    G+ e- h! r% y?
    ------END GEEK CODE BLOCK------

  6. #6
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    ... i w sumie nie jest to nic czego Perl by nie mial

    Co do operacji na plikach tekstowych lub ogolnie tekstach - gdy Perl powstawal (a bylo to sporo lat wczesniej zanim ktokolwiek uslyszal cokolwiek o Pythonie) to praca z tekstem byla glownym celem i zadaniem, co nie znaczy ze Perl jest tylko do operacji na danych tekstowych.

    Tak jak pisalem wczesniej - jesli znasz Pythona to dobrze. Perla warto poznac chocby troche bo czy chcesz czy nie jest on tak popularny, ze bedziesz go na prawde czesto spotykal. Czy bedziesz go uzywal czy nie bedzie bardziej zalezec od tego w ktorym jezyku bedziesz sie czul swobodniej rozwiazujac jakis problem.

    Glowny problem z Perlem jest taki, ze wszyscy go maja, prawie wszyscy uzywaja ale nikt sie nie przyznaje hihihi. Mowie serio - Java uchodzi za jezyk ktory jest 'sexy' w korporacyjnym IT. Chwile w tej kategorii byl Python ale pozniej zostal zepchniety nieco w dal przez Ruby. Tylko zastanawiam nie jedno... dlaczego taki malo sexy jezyk nadal jest tak powszechnie uzywany? Moze dlatego ze jest bardzo przewidywalny, stabilny, bardzo znany i po prostu robi sie w nim to co potrzeba bardzo szybko? Tak na prawde Pyhton, Ruby czy inne podobne nie oferuja administratorom zupelnie nic wiecej niz Perl a ich wprowadzenie wymagaloby przepisania na prawde sporo kodu
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

  7. #7

    Domyślnie

    Ogólnie nie mam nic na temat do powiedzenia, ale bym się wrtrącił.

    Co myślicie o nauce jakiegoś nowego języka

    http://en.wikipedia.org/wiki/Timelin...ming_languages
    Widze że chyba najwięcej tam oparych jest na C.
    Mam kolege który programuje maszyny do gamblingu mówi że też w c++.


    Ciekawe na czym polegał ENIAC coding system

  8. #8
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    Hehe - dobry link... szczerze mowiac moj kolega z pracy nadal pisze w LISPie od czasu do czasu a wg listy to jest 1959 rok
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

  9. #9
    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Postów
    278

    Domyślnie

    To ja jeszcze wrzucę :
    http://en.wikibooks.org/wiki/Transwi...world_programs


    PS.Jest tutaj ktoś kto programuje w BrainFu*k

    Pozdrawiam VLN.
    Kod php:
    $zmienna $_POST['COS']; 
    Zamiast tego :
    Kod php:
    $zmienna htmlspecialchars($_POST['COS']); 
    I mamy zabezpieczenie przed XSS

  10. #10
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Skąd
    Różne zakątki sieci.
    Postów
    995

    Domyślnie

    Cytat Napisał VLN Zobacz post
    PS.Jest tutaj ktoś kto programuje w BrainFu*k
    Taaa, Jestem i co z tego? :P
    http://nikowek.blogspot.com/
    Zbrojne Ramię Pingwina!
    -----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
    Version: 3.12
    GCS d- s++:++ a--- C+++ UL+++ P L+++ E--- W++ N++ o K- w--
    O M- V- PS PE Y PGP++ t+ 5 X+ R tv- b++ DI- D-
    G+ e- h! r% y?
    ------END GEEK CODE BLOCK------

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. [Perl] Kurs Perl - cz.1 - wprowadzenie i podstawy
    By TQM in forum Perl/Python/TCL/Prolog
    Odpowiedzi: 22
    Autor: 10-27-2014, 01:50
  2. Odpowiedzi: 18
    Autor: 07-14-2009, 12:55
  3. python po Polsku?
    By cebab in forum Inne języki
    Odpowiedzi: 4
    Autor: 06-28-2008, 14:29
  4. Odpowiedzi: 31
    Autor: 05-20-2008, 18:01
  5. Python literatura
    By redmaster in forum Perl/Python/TCL/Prolog
    Odpowiedzi: 8
    Autor: 01-11-2008, 00:47

Zasady Postowania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Subskrybuj