Pokaż wyniki 1 do 7 z 7

Temat: FAT32 i wielkosc "klastra"?

gogulas jest offline killboy powerhead

Domyślnie FAT32 i wielkosc "klastra"?

Chodzi mi po glowe jeden aspekcik, i chodzic nie przestanie dopoki sprawa mi sie nie wyklaruje..
    Mam dwie partycje w fat32 (NTFS jakos mnie niczym nie urzeka, wiec nie zmieniam)
    Nie wiem jak ten problem jest rozwiazany w ntfs'ie (chetnie sie dowiem) rozchodzi sie o rozmiar klastra, czy jak to sie fachowo nazywa, czyli najmniejsza przestrzen rezerowana dla pojedynczego pliku, u mnie sa to 4096 bajty.... wielkosc tego "klastra" mozna zdefiniowac podczas formatowania (tak slyszalem)... dla mojej partycji C:\, gdzie przechowuje obecnie 60000 plikow, moze lepszym rozwiazaniem bylo by ustawienie wielkosci tego klastra na mniejsza watrosc (o ile to w ogole mozliwe i nie wymyslilem sobie calej tej sprawy)

Natomiast na dysq (partycji) D:\, gdzie 90% przestrzeni zajmuja ciezkie archiwa ten rozmiar moglby byc wiekszy..

czy taka optymalizacja przyniosla by wymierne korzysci?

aha i czy norton ghost by po zmianie wielkosci tego "klastra" poprawnie przywroci obraz partycji zapisanej przed zmianami..

jeszcze taka jedna rzecz... apropo plikow... partycji... mam na dysku kilka(nascie) katalgow o nazwie "FOUND.0**", nie wiem co to za katalogi, moze od chkdiska, wie ktos moze co to i czy moge to bez ryzyka wywalic?
    http://gogulas.yoyo.pl/h.gif

Domyślnie

hmmm ntfs czemu cie nie urzeka?
    on daje duzo lepsze mozliwosci niz zwykly fat mozna np nadawac uprawnienia i szyftowac pliki czego niema na "facie"
    Ponadto linux chyba też widzie ntfs chociaż moze sie myle nie pamiętam jak to jest no i plik na ntfsie moze miec nieograniczoną wielkosc ....ja mam tylko ten system plików u siebie na windzie zresztą teraz nawet nie mam linuxa

edit..pozatym dlatego tak wazna jest defragmentacja dysków co jakiś czas zeby puste klastry usunąć bo one tylko marnują miejsce na dysku
    Ostatnio edytowane przez ironwall : 12-02-2007 - 15:30

gogulas jest offline killboy powerhead

Domyślnie

Cytat Napisał ironwall Zobacz post
    hmmm ntfs czemu cie nie urzeka?
    Nie oferuje nic rewolucyjnego w moim odczuciu.

on daje duzo lepsze mozliwosci niz zwykly fat mozna np nadawac uprawnienia i szyftowac pliki czego niema na "facie"
    Dzieki, ale po pierwsze nie mam na tyle tajnych danych zeby je szyfrowac, po drugie gdybym juz chcial cos zaszyfrowac to nie polegal bym na ntfsie tylko uzyl osobnych narzedzi, po trzecie chyba moj zegar by tego nie wytrzymal

Ponadto linux chyba też widzie ntfs chociaż moze sie myle nie pamiętam jak to jest
    FATa tez widzi...

no i plik na ntfsie moze miec nieograniczoną wielkosc ....
    Ograniczona... ale obecnie nie ma na tyle duzych dyskow by utworzyc taki plik

edit..pozatym dlatego tak wazna jest defragmentacja dysków co jakiś czas zeby puste klastry usunąć bo one tylko marnują miejsce na dysku
    Yyyy, no nie do konca na tym polega defragmentacja, ustawia ona plik "w sznurku", tak aby byl do niego dostep bez przeskakiwania przez obszary zajete przez inne pliki...

Dobra, ale czy w FATcie zmiana wielkosci klastra zaoszczedzi mi troche miejsca?
    Ostatnio edytowane przez gogulas : 12-02-2007 - 15:42
    http://gogulas.yoyo.pl/h.gif

Domyślnie

Zaoszczedzi ale caly proces jest zupelnie nieoplacalny bym powiedzial, biorac pod uwage to, jak tani jest juz 1GB powierzchni dyskowej. Zaoszczedzisz moze kilka MB i to tyle...

Co do Ghost'a - po przywroceniu systemu z obrazu zostanie przywrocony poprzedni rozmiar sektorow.
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

Nikow jest offline -=[ZRP]=-

Domyślnie

Hmm... Czy rozmiar klastra nie jest sztywno zdefiniowany dla danego nośnika? Bo dla dyskietki musi być 512, czy dyski mogą mieć różne klastry w takim razie?

Domyślnie

O ile pamietam to jest to zalezne od pojemnosci nosnika i rodzaju FS'a jaki bedzie na tym nosniku. Mowiac o rozmiarze bloku/sektora danych to domyslnie jest kilka wartosci uzywanych i koniec - chodzi o optymalizacje predkosci dostepu (czytanie calych sektorow) wiec jak masz plik 1MB i sektor 512b to nieco ich jest... a jak masz sektor 8kB to juz znacznie mniej odwolan do FAT - co jednak zajmuje czas. Ja lece na domyslnych jakie daje system - nie mam czasu na eksperymenty jak bedzie szybciej/lepiej - wole po prostu wstawic wiekszy dysk niz kombinowac jak uratowac kilka MB z dysku X GB.
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

eMCe jest offline Emil Grzegorz Gubała

Domyślnie

sprawa sie dokładnie tak ma jak TQM przedstawił a sie wymądrzylem co? xD
    co do poustawiania ile ma miec sektor itp. proponuje partition magic
    tam jest wszystko to do poustawiania przy zakładaniu nowej partycji lub tez edycji istniejącej i wszystko to "dostępne spod myszki" czyli ustawiamy klikając
    Agencja reklamy kielce (mały kilkudniowy case pozycjonerski )