Pokaż wyniki 1 do 2 z 2

Temat: Hash pliku

Domyślnie Hash pliku

Interesuję się trochę kryptografią, ale moje wysiłki były skierowane raczej na tworzeniu własnych algorytmów szyfrowania niż czerpania wiedzy o istniejących metodach - natknąłem się na termin # pliku. Wiem, że jest to skrót pliku potwierdzający jego oryginalność, ale...

nie bardzo rozumiem (szczególnie, że nie miałem takiej sytuacji) kiedy to się używa ?

że jak mam komuś przesłać plik to najpierw wyślę jego hash, żeby potem wiedział, że ten plik jest oryginalny ? jakoś tego nie widze...

Domyślnie

Hash to wynik funkcji skrotu - tak jakbys szyfrowal blok danych i liczyl sume kontrolna, pozniej szyfrowal nastepny i liczyl sume, sumy dodawal.. itd - to tylko analogia ale generalnie zastosowanie jest takie, ze niezaleznie od ilosci danych wejsciowych na wyjsciu masz ciag o znanej dlugosci.

Hash'e potwierdzaja ze dane nie zostaly zmodyfikowane. Hash'e sa uzywane nie tylko na plikach ale tez na certyfikatach SSL do potwierdzenia podpisow itp, wiec matematycznie zdefiniowane funkcje jednokierunkowe sa sercem calego systemu, dlatego warto uzywac tego co jest znane i uznawane za dobre a nie kombinowac cos swojego.

Tutaj znajdziesz wiecej info o roznych algorytmach... link podaje do strony z obrazkami ale przegladaj reszte materialow - Sam ma sporo ciekawych materialow
    Cryptography Class by Casey W. O'Brien
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

Zasady Postowania