Pokaż wyniki 1 do 10 z 10

Temat: Czy warto się rozwijać i czy istnieje jeszcze taka możliwość - pytanie początkującego

Domyślnie Czy warto się rozwijać i czy istnieje jeszcze taka możliwość - pytanie początkującego

Witam!

Mam dosyć nietypowe pytanie, przynajmniej tak mi się wydaje. A więc:

Mam 24 lata i obecnie studiuje kierunek zupełnie nie związany z informatyką która jest moją pasją od blisko 20 lat. Od małego uwielbiałem przesiadywać przed klawiaturą, składać sprzęt i walić w klawisze jak oszalały. Obecnie mimo, że nie skończyłem żadnej szkoły o tym kierynku dysponuję wiedzą z zakresu:

- Programowanie: Java i C++ na dobrym poziomie, Delphi i C# w trakcie nauki.
    - Systemy operacyjne: Bardzo dobra znajomość systemów Windows 98 - 7 oraz dystrybucji Linux (Debian, mint, fedora, ubuntu, mandriva, OpenSuse) także na dobrym poziomie + biorę się za naukę obsługi wersji serwerowych systemów
    - Webmasterka i pochodne - html, css i php - dobrze lub bardzo dobrze. Obecnie uczę się ASP.NET oraz o metodach wirtualizacji, systemach w chmurze itp.
    - Pakiety biurowe - dobra znajomość pakietów biurowych, wykraczająca poza Word, Excel i Power Point
    - Znam się całkiem nieźle na sprzęcie
    - Sieci komputerowe - także bardzo dobrze
    - Zabezpieczanie komputerów - tutaj podstawy, ale nigdy żaden z komputerów którymi się zajmowałem nie został zainfekowany oraz komputery i systemy w małych firmach które konfigurowałem - działają bez problemów. Innymi słowy - podstawy zabezpieczeń znam.
    - Pomijając wymienione - uczę się pearl i PowerShell, czytam masę artykułów i blogów, głównie zagranicznych tak więc - rozwijam się cały czas.

Do czego zmierzam? Chciałbym zajmować się tym zawodowo, nie odrazu ale wiem że to coś co chciałbym robić i z czego żyć. Głównie interesują mnie sprawy bezpieczeństwa, technologie sieciowe, bazy danych - czyli silnie powiązane z tematyką bezpieczeństwa która jest bardzo rozległym tematem. Chodzi mi o to - czy w obecnej sytuacji jest sens, żeby iść do technikum (z tego co wiem wiedzą znacznie wykraczam poza to co potrafią przeciętni absolwenci) i zrobić dodatkowe certyfikaty z dziedzin bezpieczeństwa, baz danych itp. no i ewentulanie studia zaocznie czy jest już za późno? Wiem, że na forum jest sporo osób które zajmują się tym na codzień i pracują w branży informatycznej - pytanie do nich - czy ktoś taki jak ja jest już skreślony na rynku pracy czy po wspomnianym dokształcaniu się (które głównie ma na celu zapewnienie świadectw i certyfikatów oraz uzupełnieniu lub ugruntowaniu wiedzy) mam szansę na satysfakcjonującą pracę?
    Ostatnio edytowane przez meliegree : 05-17-2012 - 21:51

Domyślnie

Na technikum to już chyba jest za późno, ale na studia nigdy nie. Problem polega na tym, że czasami nie ma kierunku, na jaki chciałoby się iść. Nie spotkałem się na żadnej uczelni na przykład z taką specjalizacją jak "bezpieczeństwo teleinformatyczne". No niestety. Tutaj, muszę sam się doszkalać, kończąc sieci komputerowe.

Domyślnie

Są szkoły policealne, uzyskujemy po nich tytuł technika i nie jest za późno ale - czy to ma sens? Pomijając to, że może byłoby trochę łatwiej o dodatkową pracę. Moje obecne studia (magisterka + dodatkowe sprawy) są dosyć długie - więc nawet po technikum + studiach bym skończył je niemal jednocześnie.

Domyślnie

Szkolenia, kursy, itp to wszystko fajna sprawa ale kosztuje niestety. Moja ostatnia firma chetnie placila za moje zachcianki w tym zakresie bo to co zainwestowali szybko sie zwracalo, dlatego zrobilem sporo szkolen na ktorych wiele sie nauczylem. Nadal jednak siedze w domu i sam ciagle czegos szukam - jesli w informatyce sie zatrzymasz (a szczegolnie w bezpieczenstwie) to za pol roku bedziesz juz poza obiegiem - w calym IT wlasnie bezpieczenstwo najszybciej sie zmienia. Ciagle douczanie sie to podstawa jesli chcesz osiagnac jakikolwiek sukces.
    Jedyny problem jaki mam z akademickimi kwalifikacjami w zakresie bezpieczenstwa jest taki, ze zanim ta wiedza trafi do ksiazek i materialow studenckich, ma juz siwa brode po kostki... Ja bym raczej sugerowal Twitter'a, kilka dobrych blogow moze (ale ci sami ludzie oglaszaja nowe posty na twitterze wiec wracamy do twittera), podcast'y o bezpieczenstwie (jesli ktos jest zainteresowany, to moge podac liste tych ktore ja slucham) a pieniadze zostaw na specyficzne szkolenia albo kwalifikacje ktore beda wymagane na konkretnych stanowiskach (i nie mowie o CCNA i podobnych bo w ogloszeniu o prace podali - chodzi mi o te grubsze, jak akredytacje itp).

Jesli interesuje Cie bezpieczenstwo to pierwszy jezyk jaki musisz znac to angielski - to znacznie ulatwi zycie. Samemu ciezko sie uczyc bo czlowiek nie wie co dalej i zrezygnowany siada na tylku patrzac przed siebie Zapisz sie do infosecmentors.com, zostanie dla Ciebie dobrany mentor, czlowiek ktory chce dzielic sie wiedza, on Cie poprowadzi nieco, ukierunkuje... oczywiscie za free - caly projekt to wolontariat. Mozesz trafic na bardzo znane osoby, ktore sa znane na swiecie za to co robia, mozesz tez trafic osoby mniej znane ktore beda powalac inteligencja na kazdym kroku... a poza tym poznajesz ludzi ktorzy maja podobne zainteresowania/pasje - tego nie da sie wycenic.
    Ostatnio edytowane przez TQM : 05-17-2012 - 22:47
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

Domyślnie

Wiesz, z tego jak wszystko się zmienia zdaję sobie sprawę i właśnie blogi i strony wydawców/producentów są dla mnie głównym źródłem informacji tak jak i dokumentacja.
    Szkolenia kosztują, to prawda jednak myślę, że odłożenie przez wakacje na jeden - dwa jest dla mnie osiągalne. Jednak tak jak powiedziałeś, może lepszym wyjściem byłoby właśnie doszkalanie się pod konkretne stanowisko. To musiałbym rozważyć, jednak wiem jedno - nie chciałbym pozostać na poziomie z jakim zostawi mnie szkoła tylko iść trochę dalej. Kto by nie chciał w tak ciekawej tematyce?

O znajomość angielskiego się nie martwię - nie mówię może super płynnie, ale od wielu lat oglądam filmy i czytam książki tylko w tym języku + większość rzeczy jakie czytam w sieci jest po angielsku (lepiej przeczytać coś z miejsca niż czekać na tłumaczenie no i ilość materiałów jest znacznie większa). Dziękuję Ci za adres strony - nie znałem jej.

Przy okazji - jaka jest Twoja opinia co do tego, czy warto w moim wypadku iść jeszcze na studia/technikum/kursy czy też ze względu na specyfikę dziedziny nawet po tym wszystkim nie miałbym wielkiej szansy na zatrudnienie? Nie ukrywam, zależy mi na Twojej odpowiedzi bo z tego co czytałem od dłuższego czasu na forum - masz w tym temacie sporą wiedzę. Oczywiście - nie poddam się, ale chciałbym wiedzieć jakie jest Twoje zdanie - jest szansa na pracę czy jedynie kontynuowanie hobby?

Domyślnie

Studia to dobra rzecz ale jak to studia, nie zawsze bedziesz robil to co bedziesz chcial, bedzie masa innych przedmiotow ktore beda calkowicie poza tym co Cie interesuje a zaliczyc je bedzie trzeba. Dyplom jest wazny w Polsce bo firmy wpisuja czesto w wymagania na stanowiska pracy (nawet jesli nie potrzeba wyzszego to i tak wpisuja) a tak na prawde teoretyk od bezpieczenstwa jest bezuzyteczny, potrzebny jest praktyk - osoba ktora zna teorie dzialania tego czy tamtego ale zna przede wszystkim jak to dziala albo przynajmniej potrafi w krotkim czasie doczytac fragmenty dokumentacji i dostarczyc rozwiazanie.
    Jak zaczynalem prace w UK, zapytali na rozmowie czy mam wyksztalcenie wyzsze. W UK wiekszosc ludzi jesli juz robi studia to konczy na licencjacie. Powiedzialem ze mam magistra, odpowiedzieli 'ok' i nastepne pytanie. Nikt nawet nie zapytal jaka uczelnia, jaki kierunek, nic, zupelnie nic...

Najwiecej nauczysz sie pracujac na konkretnym stanowisku - bedzie to moze wezszy zakres niz studia ale na pewno siegniesz glebiej w dane zagadnienia niz na studiach czy w innej szkole. Niestety nie wiem jak to wyglada w Polsce aktualnie ale z tego co slyszalem firmy tez szkola ludzi... wiec szkolenie w miejscu pracy to dodatkowy bonus, no i oczywiscie sa konferencje tematyczne - np CONFidence w Krakowie w maju, rusza BSides w Polsce, tworza sie spolecznosci itd.

Co do blogow producentow rozwiazan... coz - one zazwyczaj pokazuja jedna strone medalu :-)

Ok, to zrobmy szybka liste - twitter, ponizej osoby ktore warto sledzic:
    @ChrisJohnRiley (c22.cc - jezdzi chyba na wiekszosc waznych konferencji na swiecie)
    @iiamit
    @digininja (Robin to swietne zrodlo informacji - digininja.org)
    @mubix (Rob wymiata jesli chodzi o atak - red-team'ing to jego specjalnosc)
    @xme (blog.rootshell.be)
    @lvdeijk
    @jaysonstreet
    @attritionorg (oni wylapuja plagiat w infosec'u i nie tylko)
    @riskybusiness (Patrick prowadzi jeden z najfajniejszych podcast'ow jaki znam)
    @mikko (Mikko Hypponen - fSecure)
    @tmacuk (znajomy z Trustwave/Spiderlabs, czeste ogloszenia o pracy)
    @mruef
    @marcwickenden (0x41.cc)
    @jjarmoc
    @jack_daniel
    @j4vv4d (nasz nadworny cynik, swietny material na YT co tydzien)
    @ethicalhack3r (Ryan jest autorem Damn Vulnerable Web App)
    ... jest ich wiele wiecej ale to juz dobry punkt startu.

Podcast'y
    - Risky Business (risky.biz prosto z Nowej Zelandii)
    - SANS ISC Daily Security Podcast (isc.sans.org - ok 5min kazdego poranka)
    - Eurotrash Security (eurotrashsecurity.eu - jedyny europejski podcast, prowadzi @xme, @ChrisJohnRiley, @craigbalding, @daleapearson, @wimremes i @WickedClownUK)
    - Exotic Liability (exoticliability.com i audio na exoticliability.libsyn.com; dosc ofensywna tresc, zdecydowanie nie polecam sluchac w pracy na glosnikach jesli ktos w okolicy zna angielski - realistyczne podejscie do security choc wyglada jakby kolesie pajacowali [troche pajacuja] ale fajnie sie slucha
    - Cyber Speak (cyberspeak.libsyn.com)

Kogo nie sluchac czyli oszusci, szarlatani i osoby/firmy ktorym udowodniono plagiat, itd...
    - szarlatani Errata - Charlatans
    - plagiaty Errata - Security Industry Plagiarism
    - firmy ktore pozywaja do sadow researcher'ow Errata - Legal Threats
    ... ogolnie Security Industry Errata Page :-)

Ja od dawna nie mam czasu juz blogowac ale casami cos wrzucam - link w sygnaturce jesli ktos jest zainteresowany... wiecej siedze na twitterze - to moje glowne zrodlo informacji na dzien dzisiejszy. Roznica czasowa miedzy np informacja o wielkim wlamaniu/wycieku danych pomiedzy twitterem a dowolna stacja TV nigdy nie spadla jeszcze <48h, przynajmniej ja nie widzialem. Biuletyny email - tydzien albo i dwa...

Mam nadzieje ze ta lista sie przyda.
    Ostatnio edytowane przez TQM : 05-18-2012 - 08:30
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

Domyślnie

Dzięki, za podane materiały - wszystko właśnie sprawdzam. Sporo tego i trochę przytłacza ( nie ilość rzeczy do przeczytania a fakt, że nie mam czasu na wszystko ) ale wielkie dzięki. Dokładnie czegoś takiego potrzebowałem.

Domyślnie

Studia itp mogą Cię tylko w pewnym stopniu "nakierować" na drogę jaką chcesz iść , jeśli chcesz wiedzieć naprawdę dużo to TYLKO robiąc to samodzielnie , musisz spędzać wieeele godzin przed komputerem: http://telewizor.eu/forum/
    Ostatnio edytowane przez badlajf : 05-15-2018 - 15:23

Domyślnie

Studia techniczne to zawsze dobry pomysł.
    W warunkach polskich często konieczny do przystąpienia do kwalfikacji.
    Co do samych kierunków, to zależy, co chce się później robić.
    Czy pomieszać informatykę z np. prawem, czy bezpieczeństwem wewnętrznym, czy trzymać się ściśle informatyki, to kwestia indywidualna.
    A co do wieku.
    Ludzie grubo po 30 kończyli ze mną studia.
    Tak, że dwadzieścia parę, to dobry wiek na studia.
    Na technikum szkoda czasu.

Domyślnie

duży wybór tematu naprawdę ładne i bardzo lubię to ładnie informacji dostarczonych przez ludzi tutaj

Zasady Postowania