Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki 1 do 10 z 11

Temat: VBox Linux

Domyślnie VBox Linux

Witam

Zainstalowałem sobie Vbox Oracle i na nim mam Linux. Internet w VBbox działa gdy opcja w VBox dla sieci ustawiona jest za NATem. Mój virtualny komputer przyjął sobie adres 10.0.2.15 i bramę 10.0.2.255.

Ja z kolei mam adres zew na kompie rzeczywistym. Jak pinguję z VBox adres wp.pl czy swój to wszystko jak najbardziej działa. Problem polega na tym, że nie umiem swojego komputera realnego podłączyć do sieci LAN razem z [VBox Linux] bo nie chce mi spingować adresów w/w 10.0.*.*

Same opcje konfiguracyjne VBox są dość ubogie i nie mogę nic odnaleźć. Czy da się to zrobić w prosty sposób czy lepiej się nie bawić i kupic sobie router i podłączyć fizycznie fizyczny komputer ?

Domyślnie

Brama nie powinna być x.255 - to broadcast zapewne.
    * markossx *

Domyślnie

Cytat Napisał markossx Zobacz post
    Brama nie powinna być x.255 - to broadcast zapewne.
    Może i nie powinna - choć patrząc na to, że mam od swojego providera tylko 1 adres zewnętrzny chyba VBox nie ma innego wyjścia jak utworzyć NATowski adres bramy.
    W moim przypadku jest on 10.0.2.255

No i tu właśnie zaczyna się problem - albo w VBox to ciężko zrobić albo należy przenieść się na VMWare - ale zanim to zrobię chciałem usłyszeć opinie od Was czy może VMW też nie rozwiąże tego problemu bo działa np: tak samo jak VBox...

Chyba rozwiązaniem będzie mostkowanie karty - a mógłby mi ktoś wytłumaczyć czym się różni most od routera i kiedy musi być użyty ? bo w domowych sieciach nie słyszałem nic o uzywaniu mostów a z teorii z netu to nie potrafię wychwycić różnicy most-router....

Trochę jeszcze doczytałem i wydaje mi się, że kiedyś sieć działała na HUBach i wtedy były potrzebne mosty - a w tej chwili router to jest urządzenie hub+most, mam rację ?
    Ostatnio edytowane przez Mad_Dud : 04-30-2012 - 17:33

Domyślnie

Jesli masz siec 10.0.0.0/24 czyli maske 255.255.255.0 to nie mozesz miec bramy na .255 bo bedziesz mial rozne ciekawe zjawiska - jak na zalaczonym obrazku. Nie widzialem aby ktos to tak robil...

Co do trybu bridge - jedyne co to zrobi, to przypnie sieciowke klienta do fizycznego inerfejsu. Jesli ISP daje Ci jeden adres IP to zobaczy drugi adres MAC (inny od Twojego) i ten drugi adres bedzie tak gadal jak fizycznie podpiety kompiter. Bridge daje dostep do sieci na warstwie ethernet...
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

Domyślnie

TQM

podaję wyciąg konfiguracji z VBox z opcją w niej ustawioną SIEĆ > za NATem.

[root]# ifconfig

inet addr: 10.0.2.15
    Bcast: 10.0.2.255
    Mask: 255.255.255.0

tak jest i tyle. Jeśli chcę zrobić LAN to tylko z VMaszynami - opcja za NATem nie pozwala mi pingować VMaszyn z mojego realnego kompa. Czytałem, że powinienem przestawić w VBox zamiast "za NATem" to "mostkowanie karty" ale wtedy w ogóle nie ma połączenia.
    Co ciekawe w pracy gdzie sam jestem za NATem aby się połączyć muszę wybrać właśnie "mostkowanie" i ustawić proxy w przeglądarce by działał internet. W domu gdzie IP mam zewnętrzne działa tylko "za NATem" a przy mostkowaniu nie ma w ogóle połączenia.

PS: a most to się doczytałem, że to stara tech. Kiedyś mostami się łączyło huby a teraz takie urządzenie nazywa się router - tak przynajmniej zrozumiałem. Tzn router nie wymaga już stawiania mostów.
    Ostatnio edytowane przez Elitegroup : 04-30-2012 - 21:05

ocb
    ocb jest offline

Domyślnie

mosty sie robilo, robi i bedzie robic. router musi odebrac pakiet i go przerobic. most puszcza dalej.
    na virtual pc dziala wszystko tak jak bys chcial. na orcale vm nie wiem, podejzewam ze musisz doczytac manuala.
    edit.
    no dobra mimo ze troszke wypilem sprawdzilem to specjalnie dla ciebie
    ustaw mostkowy musi dzialac bo sprawdzilem na vbox 4.1.8r75467.
    Ostatnio edytowane przez ocb : 04-30-2012 - 21:53

Domyślnie

Mostek zadziala ale ISP nie da Ci adresu IP wiec i tak lipa...
    Ja u siebie mam nastepujace opcje:

Jak chcesz aby miec dostep do VM z poziomu hosta to daj mu Host-Only i wtedy nie ma wyjscia na swiat z VM, mozna za to ladnie gadac z hostem. Mozesz miec nawet wiecej niz 1 VM w danej podsieci (tryb interfejsu) i beda gadac.
    Opcja Internal Network jest dla sytuacji jak VM maja miec siec miedzy soba ale nie miec dojscia do hosta...

... a jak chcesz miec mozliwosc gadania z VM po TCP/IP i wyjscia z VM na swiat, to daj dwie sieciowki - jedna NAT, druga host-only i po problemie - nie wiem nad czym tyle glowkowac
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

Domyślnie

Niezbędna lektura do prowadzenia jakiejkolwiek dyskusji na temat zagadnień sieciowych w VirutalBoksie - Chapter*6.*Virtual networking

Dla przypomnienia: http://hack.pl/forum/newbie-dla-pocz...html#post59469

Domyślnie

Cytat Napisał ocb Zobacz post
    mosty sie robilo, robi i bedzie robic. router musi odebrac pakiet i go przerobic. most puszcza dalej.
    OCB a możesz zamieścić jakiś link do sieci router-most-router ?

Intranety połączone są między sobą routerami czy mostami ? z tego co czytałem router ma funkcje mostu i obecnie się mostów nie stawia chyba, że się mylę..

PS: nie bardzo rozumiem co rozumiesz przez puszcza - bo puszcza też router.

TQM:

Zrobiłem tak, że utworzyłem nowe internet connection i mam teraz 2 - jedno od providera, drugie virtualne stworzone przez VBox.

W VBox mam możliwość konfiguracji tego V-połączenia.

W zakładce KARTA muszą być wypełnione pola:
    Adres IPv4: ustawiłem na 10.10.10.1
    Maska sieci: ustawilem na 255.255.255.0

W załadce Server DHCP mam następujące ustalone przeze mnie dane:
    [x] - włącz server DHCP
    adres servera: 10.10.10.5
    Maska servera: 255.255.255.0
    Dolna granica adresów: 10.10.10.0
    Górna granica adresów: 10.10.10.5

Cały czas piszę o konfiguracji tego połączenia z poziomu programu VBox Oracle.

Teraz przejdźy do Windows:

Jak wchodzę w properties tego połączenia w Win to moge sobie ustalić adres IP. Mogę użyć pobierania IP z automatu, ale po tym zabiegu w cmd po ipconfig mam bramę 0.0.0.0 mimo, że w VBox DHCP ma ustalone na 10.10.10.5

Adres IP z servera DHCP (w tym przypadku serverem DHCP jest ciągle VBox) zostaje nadany poprawnie i ma wartość 10.10.10.1 więc dolną i górną granicę interpretuje poprawnie.

Teraz co się dzieje na systemie Linux w VBox. Po wykonaniu komendy ifconfig jest w porządku:

inet addr: 10.10.10.0
    mask: 255.255.255.0
    ale
    Bcast: 10.10.10.255

Nie wiem dlaczego VBox nie działa jak DHCP - tzn dlaczego Linux na Vbox i mój prawdziwy Windows nie dostają poprawnej bramy od VBox z automatu - przecież ustaliłem wyraźnie w opcjach Vbox jaki ma być IP konkretnie na 10.10.10.5

PS: JAK SIĘ WKLEJA SCREENSHOTY ?
    Ostatnio edytowane przez Elitegroup : 05-01-2012 - 23:54

ocb
    ocb jest offline

Domyślnie

dziala na innej warstwie modelu iso/osi.
    router musi podmieniac w kazdym pakiecie adres ip.
    bridge korzysta z mac adres przez co tego nie robi.
    przeanalizuj sobie trase do jakiegos odleglego serwera za granica. zauwaz ze jak na taka odleglosc tych przeskowow jest stosunkowo nie wiele, a kazdy taki przeskok to + do ms.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Zasady Postowania