Pokaż wyniki 1 do 4 z 4

Temat: Adres MAC

Domyślnie Adres MAC

Yo

Mam do Was pytanko - interesuje mnie adres MAC i mam pewną grubą niejasność. Wiem, że można go zmieniać a z drugiej strony czytam, że IEEE nadaje unikatowe adresy MAC producentom w dodatku znajdują się one w ROM. Teraz mam pytanie dlaczego istnieje możliwość łatwej zmiany adresu MAC ? Przecież w adresie MAC właśnie chodzi o to by urządzenie było unikatowe pod względem numeru...

Domyślnie

Chodzi o to aby producenci sprzetu nie pakowali losowych adresow MAC do swojego sprzetu i pilnowali aby w miare mozliwosci nie uzywac tego samego MAC w wiecej niz jednej sztuce urzadzenia.
    Wyobraz sobie ze takiej reguly nie ma, firmy same wybieraja sobie adresy MAC i teraz masz siec ze sprzetem roznych producentow, masz kolizje adresow MAC na paru sieciowkach, co robisz?! Ktos musi wymienic sieciowke - inaczej nic nie zadziala... zmiana na poziomie OSu nie wchodzi w gre bo to dopiero po starcie OSu mozna zrobic a sieciowka zglasza sie na kablu zanim OS wykona podmiane adresu i juz masz problem z siecia.

Prawda jest taka, ze i tak adresy MAC sa uzywane ponownie w ramach zakresow przyznanych kazdemu z producentow ale szanse ze trafisz dwie karty od tego samego producenta aby mialy ten sam MAC i to w jednej sieci sa znikome... no chyba ze kupujesz pudelko najtanszych kart ethernet produkowanych w Chinach :-)

W 2002 mialem sytuacje, gdzie w paczce 10 sieciowek 5 mialo ten sam MAC.
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

Domyślnie

czyli rozumiem, że MAC musi być unikatowy tylko w obrębie LANu a nie internetu. Kompy mogą mieć ten sam MAC tak jak wiele kompów ma ten sam IP za NATem.

Domyślnie

Dokladnie... W jednym segmencie sieci adres MAC musi byc unikatowy...
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

Zasady Postowania