Pokaż wyniki 1 do 10 z 13

Temat: Droga do Wiedzy...

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie Droga do Wiedzy...

    Witam. Mam 18 lat od dłuższego czasu zajmowałem się komputerami ale tylko w sposób podstawowy dla zwykłego użytkowinika nie poszerzałem swojej wiedzy, i teraz przemyślałem to i chcę wiązać z tym przyszłość.Mam dużo czasu wolnego na nauke zaplanowałem sobie to w taki sposób , ponieważ interesują mnie najbardziej Sieci Komputerowe.
    Narazie chodzę do Liceum po tym robię 2 Letnie Policealne Uzupełniające Technik Informatyk.
    Czyli od początku nauka:
    -HTML,PHP,MSQL
    następnie:
    -C++, JAVA
    +Literatura Fachowa o sieciach i systemach komputerowych.
    -Przeniosłem się z Windowsa na Linuxa , i będę rozwijał wiedzę o tym systemie.
    -Szlifuję język Angielski.
    Co jeszcze radzilibyście mi i czy dobrze się za to zabieram?
    Pozdro ; )

  2. #2
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    Plan ambitny i kierunek dobry... im dalej w las tym wiecej drzew wiec jak opanujesz to co napisales powyzej w stopniu srednio-zaawansowanym to bedziesz wiedzial co chcesz dalej z tym robic - cos jakby specjalizacja w konkretnym kierunku...
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Neston Zobacz post
    chodzę do Liceum po tym robię 2 Letnie Policealne Uzupełniające Technik Informatyk.
    Ja bym radził studia wyższe niż Policealne Uzupełniające Technik Informatyk...
    Tzn. wiem, że są ludzie którzy nie skończyli formalnie informatyki a mają poziom wyższy niż Ci co skończyli ale to raczej wyjątki. Jeśli jesteś ambitny (co dedukuję z Twojej listy) szkoła policealna to może być strata czasu bo i tak wylądujesz na studiach tylko 2 lata później.

    Inna sprawa, że jak ja bym znów 18 lat (marzenia :) to bym wcześniej zaczął przerabiać konkrety ze ścieżek kończących się certyfikatami jak LPIC albo CISCO zamiast "bujania w informatycznych obłokach wszystkiego i niczego", jak przyjemne by ono nie było.

    Pozdrawiam

  4. #4
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    No wlasnie to wszystko i nic to najwieksza strata czasu... Jesli kogos interesuje informatyka to niech sie lepiej zdecyduje co go najbardziej interesuje i idzie w tym kierunku. Bezpieczenstwo to ogolnie okreslony kierunek ale pod haslem bezpieczenstwo kryje sie masa specjalizacji itd... i tak na prawde jesli ktos chce zajmowac sie ogolnie pojetym bezpieczenstwem to musi sie w pewnym momencie zdecydowac na konkretna dyscypline.

    Przyklady tego co podpada pod bezpieczenstwo:
    - testy penetracyjne (pentesting)
    - reagowanie na ataki/wlamania (incident response)
    - analiza malware
    - kryminalistyka (forensics)
    - itp...

    W sumie jak czas pozwoli to w koncu skompiluje taka liste zawodow zwiazanych z bezpieczenstwem w IT i po trochu opisze to co moge opisac z wlasnego doswiadczenia. Sadze ze takie cos by sie przydalo - moze nawet w dziale FAQ
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

  5. #5

    Domyślnie

    No napewno było by to bardzo przydatne. A jeszcze moglibyście coś dokładniej powiedzieć o tym certyfikacie CISCO ? Trochę czytałem o tym ale dalej nie za bardzo wiem na czym to polega.

  6. #6

    Domyślnie

    Bardzo ogólnie zaczynając od definicji.

    Certyfikat -- obiekt potwierdzający jakąś właściwość (certyfikat jakości, autentyczności, klucza publicznego itd.). Certyfikaty charakteryzują się zazwyczaj konkretnym zbiorem wymagań potrzebnych do otrzymania certyfikatu.

    Ścieżka certyfikacyjna -- zbiór certyfikatów zazwyczaj ułożonych hierarchicznie od podstawowych do zaawansowanych.

    CISCO -- firma produkująca wysokiej jakości produkty sieciowe głównie dla firm.

    Zdobycie certyfikatu -- polega na spełnieniu wszystkich niezbędnych wymagań. W przypadku certyfikatów informatycznych jest to zazwyczaj: zdobycie konkretnej wiedzy i umiejętności (samodzielnie lub na specjalnych kursach/szkoleniach) => zdanie wymaganych egzaminów (1 lub więcej, relatywnie drogie, organizowane przez centra egzaminacyjne takie jak Computer-Based Testing Provider for Certification and Licensure Exams: Pearson VUE lub Prometric Services: Testing and Assessment)

    W informatyce (tak jak i w innych dziedzinach) różne instytucje (Microsoft, ORACLE, Linux Professional Institute, CISCO itp. itd.) udostępniają ścieżki certyfikacyjne dla osób chcących potwierdzenia konkretnych umiejętności. Takie certyfikaty potem "dobrze wyglądają" w CV i świadczą (przynajmniej w teorii) o posiadaniu przez kogoś określonych umiejętności.

    Wartą podkreślenia właściwością tego systemu jest to, że wymagania na certyfikaty informatyczne są zazwyczaj bardzo dobrze określone (przykład LPIC-1,przykład 1 egzaminu CISCO (wymagana rejestracja)) i przydatne w konkretnych praktycznych zastosowaniach (w odróżnieniu od tego co często jest uczone w szkołach...). Druga rzecz to dobrze przygotowane materiały do nauki związane z konkretnymi egzaminami. Materiały te można znaleźć w sieci (również P2P...) w różnej formie i cenie (od artykułów na stronach przez książki do kursów wideo jak CBT Nuggets Home).
    Ostatnio edytowane przez oxygen : 01-22-2011 - 20:52

  7. #7
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    Certyfikaty mozna tez podzielic na 'vendor specific' czyli dotyczace konkretnego producenta konkretnych produktow (cisco, microsoft, itp) oraz 'vendor agnostic' czyli te ktore zajmuja sie tematem bez formalnego nastawienia na produkty konkretnego producenta.

    Przyklad - budowa sieci, certyfikat Cisco super sprawa ale swiadczy tylko o tym, ze powinienes wiedziec jak dany problem rozwiazac uzywajac technologii od Cisco... a jak dostaniesz inny sprzet to moze byc problem :-)

    Kolejny aspekt to patrzec na to co jest uznawane i 'respektowane' na rynku... sa certyfikaty ktore wywoluja smiech i raczej nie wygladaja dobrze na CV... chyba ze osoba rekrutujaca nie ma pojecia o tym co to jest to moze wtedy 'kupi' takie cos.
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

Zasady Postowania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Subskrybuj