Pokaż wyniki 1 do 6 z 6

Temat: Bezpieczeństwo systemu.

Domyślnie Bezpieczeństwo systemu.

Witam,

Mam pewien problem i postaram się go jak najjaśniej opisać... Na początku wspomnę tylko o tym, że nie wiem czy założyłem temat w odpowiednim dziale, jeżeli nie to przepraszam i proszę o przeniesienie. Otóż mam w domu sieć złożoną z 3 komputerów (2 stacjonarne + laptop), podłączonych pod router. Na jednym stacjonarnym i laptopie były pewnego czasu wirusy... I istnieje ryzyko, że wirusy przedostały się przez sieć, na drugi komputer, na pendrive'a itp. W tej chwili znów mam z nimi problemy i zacząłem trochę się zastanawiać... Jak skopiować wszystkie ważne dane bez wirusów, lub jak podłączyć komputer do sieci, bez uaktualnionego antywirusa i bez ryzyka zarażenia jakimś wirusem. Czy istnieje metoda w 100% pewna? Zawsze, najpierw formatowałem cały dysk twardy, później robiłem partycje, instalowałem system, najważniejsze sterowniki, antywirusa (który nie jest zaktualizowany z powodu braku podłączonej sieci), dopiero na końcu wszelkie programy typu MS Office, Firefox itp., a dopiero na samym końcu, gdy już IE był zablokowany w firewallu i pozmieniane były jego ustawienia, podłączałem i uruchamiałem sieć... Jednak i to nie daje 100% pewności (stara baza wirusów itp.)... Istnieje metoda która przynajmniej jest w 99% pewna?

Pozdrawiam, Silvarin.

Domyślnie

1. Kopiujesz wszystkie dane jak leci na dysk np USB
    2. format i reinstalka komputera
    3. instalacja podstawowych sterownikow (grafika + siec) oraz antywirusa
    4. odlaczasz wszystkie kompy od sieci, podlaczasz tylko ten co reinstalujesz wlasnie... jest za routerem i jest jedynym kompem on-line wiec powinno byc ok - aktualizujesz antywira
    5. odlaczasz kompa od sieci i instalujesz reszte softu
    6. maja aktualna baze antywirusowa, podlaczsz dysk USB z kopia danych, robisz pelen skan calego dysku aby upewnic sie ze wirusa nie ma w danych gdzies

7. jesli chcesz byc pewny ze jest czysto, kroki od 1 do 6 powtarzasz na pozostalych kompach

Majac jeden komp czysty podpiety do sieci, mozesz do tej sieci spokojnie podlaczyc drugi komp ktory byl dopiero reinstalowany... wtedy sciagasz antywira, aktualizacje itd... dopiero wtedy przywracasz dane z dysku USB.

Pomiedzy przesiadkami z kompa na kompa dysk USB koniecznie formatujesz - kasowanie danych to za malo.
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

Domyślnie

Dziękuję za szybką odpowiedź... Szczerze, nie wpadłem na pomysł odłączenia pozostałych komputerów, a to takie proste i oczywiste xD

Mam jeszcze takie małe pytanie (wiem, że już podchodzi to pod obsesję na pkt bezpieczeństwa, ale to pytanie czysto teoretyczne). Co jeżeli router byłby także zarażony (bo raczej istnieje szansa zakażenia)? Dodam, że np. nie wchodzi w grę podłączenie komputera bezpośrednio pod sieć, bo przewód nie ten, a modemu także nie ma... W takim przypadku jedyne wyjście to iść gdzieś z routerem, gdzie dokładnie sprawdzą go i dopiero instalacja systemów na komputerach?

Domyślnie

Teoretycznie mozliwe bo kazdy router to jest komputer i software ktore mozna atakowac... Jaki to router?

Szanse najczesciej sa nikle ale nie jest to wykluczone. Ja juz widzialem nawet karty sieciowe ktore mialy rootkity w sobie :-) i bylo to niewykrywalne dla systemu operacyjnego ;-> Wszystko jest mozliwe ale wielu rzeczy po prostu sie nie oplaca robic bo sa prostsze i rownie skuteczne metody.

Domyślnie

Livebox, ale wątpię, żeby w moim przypadku był zarażony ;P To było pytanie czysto teoretyczne...

Rootkity znam i tego się właśnie obawiam, tzn. jak zabezpieczyć się przed wszelkimi zagrożeniami, bo antywirus rootkia rzadko wykryje, a są jeszcze inne śmieci...

Domyślnie

Cytat Napisał Silvarin Zobacz post
    tzn. jak zabezpieczyć się przed wszelkimi zagrożeniami, bo antywirus rootkia rzadko wykryje, a są jeszcze inne śmieci...
    Wylaczyc kompa - inaczej sie nie da wszystkiego zabezpieczyc