Pokaż wyniki 1 do 9 z 9

Temat: Debian Lenny + Squid

Domyślnie Debian Lenny + Squid

witam,

Mam pomysł na postawienie squida na debianie, który zajmowałby się aktualizacjami windows w sieci 150 hostów. Tylko do tego jest mi potrzebny - jako bufor. Denerwuje mnie, gdy musze czekać podczas pobierania aktualizacji, choć łącze 20Mega/bit, zreszta po co każdy komputer w sieci musi obciążać łącze jak można to zrobić raz.
    Temat WSUS'a odrzucam bo nie chce sie bawić w administrowanie aktualizacjami.

Ktoś już zetknął się z tematem/problemem?

Domyślnie

U mnie w sieciach swego czasu dzialalo bardzo ladnie, trzeba tylko bylo pamietac aby dac max rozmiar obiektu w cache na odpowiednio duzy a niektore aktualizacje przekraczaly 100MB w jednym pliku. To tylko moje 2gr
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

Domyślnie

linki są mi znane, jeszcze kilka ciekawych, innych mam w zanadrzu

swoja droga proxycfg przydatna rzecz, tylko, ze do win7 trzeba kopiowac z xp do System32
    Ostatnio edytowane przez Whizz_BANG : 05-15-2010 - 08:54

Domyślnie

Pare pytań sie pojawiło:

1) czy najlepiej jest zastosowac system plików: ReiserFS
    2) czy te paremetry wydaja sie byc racjonalne:
    Kod:
    cache_mem 256 MB
    maximum_object_size 256 MB
    maximum_object_size_in_memory 128 KB
    3) czy zastosować:
    Kod:
    cache_dir ufs /var/spool/squid 61440 120 256
    czy może coś w tym stylu:
    Kod:
    cache_dir diskd /var/spool/squid 61440 120 256 Q1=90 Q2=110
    z stosowaniem tego drugiego coś przeczytałem o tym, że trzeba póżniej "przeładować" całego squida i najlepiej to od razu podczas instalacji jakoś zaimplementować odpowiednie parametry
    4) wybrać między tym
    a)
    Kod:
     cache_replacement_policy lru
    memory_replacement_policy lru
    czy
    b)
    Kod:
    cache_replacement_policy heap LFUDA
    memory_replacement_policy heap GDSF
    przy czym podobno podczas instalacji należy:
    Kod:
    To use this policy, Squid should be built with configure option --enable-removal-policies=heap
    5) też sie zastanawiam jaki dysk do tego rzucić czy 100GB bedzie ok czy moze przydzielic 10x tyle
    6) czy debian dobrze sobie poradzi z dużymi obciążeniami i wielkościami rzędu 1TB oraz 8GB RAM ? choć wątpie czy tyle będzie trzeba

Jak Wam sie to widzi?
    Ostatnio edytowane przez Whizz_BANG : 05-15-2010 - 14:34

Domyślnie

Re 1, 2, 5 i 6 razem wziete... po co Ci dysk 100GB czy nawet 1TB jesli cache dyskowy dales ok 60GB?

8GB RAM bedzie bardzo fajnie chodzic... do tego dyski powinny byc szybkie bo squid potrafi zajechac I/O jesli jest zle skonfigurowany ale obciazenie go znacznie przerasta. Reszta wyjdzie w praniu - ja za wiele juz nie pamietam bo ostatnia moja konfiguracja squida to byl akademik - 600 osob na laczu 2mbit (z czego polowa smigala na p2p) lata temu :P

Domyślnie

Cytat Napisał TQM Zobacz post
    Re 1, 2, 5 i 6 razem wziete... po co Ci dysk 100GB czy nawet 1TB jesli cache dyskowy dales ok 60GB?
    wiem, ze tak dalem... i tak to bedzie stalo na ESXi;
    pytanie bardziej dotyczylo tego jak duzy dysk/ram przydzielic w wirtualce - czy 60GB wystarczy czy nie bawić sie w ograniczenia. Wiem co napisałem w konfiguracji, dlatego w osobnym punkcie pytałem o inne opcje.

Domyślnie

Uuuu ESXi... ;-/
    Jesli na wbudowanych dyskach i sa one bardzo wydajne to ok. ESXi (przynajmniej 3.5) kuleje jak cholera na I/O dyskowym, wszystko co wymaga szybkiego dysku bedzie makabrycznie wolne. Postaw tam jakas baze danych i zasnac mozna zanim cos sie stanie. Jak widze mowisz o duzym RAM wiec masz system 64-bit a wiec ESXi 4.x - na tym jeszcze nie sprawdzalem wiec nie powiem jak bedzie.

Ja uzywam w paru miejscach ESXi - u kolegi na 3.5 testowalismy ESXi z dyskami iSCSI i NFS. iSCSI jest rewelka ale mulilo makabrycznie - 11MB/s max w powiewach do 18MB... a jak testowalismy ten sam szybki dyski z lapka z linuxem zamiast ESXi to mielismy (zarowno iSCSI i NFS) 50-75MB/s (dysk byl SSD ). Testowalismy na sieci 1gbit/sek, dostep do iSCSI/NFS na osobnej sieciowce gbit, osobna sieciowka dla VM, testowane ze switchem i bez switcha (cross-over) - wszystko jeden syf na 3.5
    W pracy uzywam macierzy iSCSI Sun'a i wlasnie ze wzgledu na niska wydajnosc ESXi 3.5 mam iSCSI podmontowane na jednej maszynie i udostepniam dalej po NFS dla ESXi bo wydajnosciowo roznicy nie robi a do tego mam NFS do backupow i innych cudow

Mam nadzieje ze w ESXi 4.x to poprawili i sa juz normalne predkosci. Daj znac jak to bedzie chodzic.

Domyślnie

po wstepnych testach, wnioski:
    - postawilem na ESXi 4.0 - iSCSI
    - przydzielilem 1,5GB ramu i 100GB dysku, swap + system plikow ReiserFS
    - po tygodniu testowania - widze, ze squid ma okolo 90-95% skutecznosci - testy dla 5-10hostow
    - maszynka nie meczy sie (max cpu jakie zauwazylem to 10%), zreszta watpie, ze ponad 100 osob na raz bedzie korzystalo ze squida
    co ciekawe:
    - przy sciaganiu okolo 60 MB aktualizacji win7 - squid zapelnil dysk o dodatkowe 300MB
    - przy sciaganiu okolo 250MB aktualizacji win2k8 - squid zapisal na dysk ponad 1GB - podobnie jak 350MB aktualizacji office2007
    - pomimo tych samych refresh_pattern - wydaje mi sie, ze winXP zacina sie i gubi, czasami pojawia sie blad wskazujacy na zle refresh_pattern - ale po ponowieniu lub zresetowaniu komputera wszystko jest ok - przy win7 i win2k8 (zarowno 32bit jak i 64bit) oraz office2007 nie bylo zadnych problemow
    - przy pobieraniu aktualizacji win7 dla hosta nr 1, a nastepnie pobieraniu tych samych update win7 dla hosta nr 2 - zauwazylem, ze host 2 trafia TCP_MEM_HIT lub TCP_HIT lecz jest jeszcze troche TCP_MISS, dopiero za 3 razem pobiarania aktualizacji jest pare TCP_MISS
    - predkosci pobiarania aktualizacji ze squida nie sa rewelacyjne - czas pobierania ze squida jest mniejszy o okolo 50%, widze, ze jest bardzo duzo TCP_HIT - ale procenty postepu pobeirania skacza - przykladowo - jest nagle 10%, pozniej nagle 60% i pozneij nagle 90% - mozna powiedziec, ze cel, ktory sobie postawilem spelnilem - 2 rury internetowe zostaly odciazone i dodatkowo uzyskalem mniejszy czas pobierania aktualizacji
    Ostatnio edytowane przez Whizz_BANG : 05-29-2010 - 10:07

Zasady Postowania