Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki 1 do 10 z 15

Temat: Którego X-a na początek?

Domyślnie Którego X-a na początek?

Niby na początek, ale chce coś szybkiego i nie chcę się ograniczać. Jeżeli trzeba będzie myśleć i przestudiować kilka manuali to ok, mi pasuje.

Instaluje Slackware, do wyboru mam z:
    - KDE
    - GNU
    - XFCE
    - BlackBox
    - FluxBox
    - WindowMaker
    - F Virtual Window Manager
    - FVWM2
    - TWM

Którą wybrać na początek, wiem że później mogę zmienić i zapewne tak zrobię by poznać resztę?
    Interesuje mnie przede wszystkim szybkość, dostępność rozszerzeń i rozwojowość. Nie interesuje mnie łatwość obsługi, choć byłby to jakiś plus na początek.

Zady i walety oczywiście mile widziane.

GSG-9 jest offline Shapeshifter

Domyślnie

ja jestem za kde. wygodne, popularne a do tego to jedyny X w jakim moglem sobie wszystko poustawiac jak tylko chcialem.
    zaraz zostane zjechany przez fanatykow gnome, xfce i fluxboxa, ale co tam.
    War, war never changes.

Domyślnie

kde/gnome. kde wolniejszy od gnome, ale za to kde imho wygodniejszy.

kainsawk jest offline dum spiro, spero.

Domyślnie

Chociaż sam używam Gnome i jestem bardzo zadowolony, to z tej listy najlepsze jest KDE. Porządne, wygodne, łatwe i przejrzyste.

Michal_sh jest offline (s)aint

Domyślnie

Ja używałem do tej pory KDE , Fluxbox, Gnome , xfce . Innych przelotnie ale tego nie liczę. Przy dłuższym użytkowaniu najbardziej polubiłem KDE i GNOME. Uważam że KDE jest ładniejsze , ale używam GNOME. Myślę ze powinieneś zaczynać z którymś z tych środowisk bo mają największe wsparcie i są proste w obsłudze.

Domyślnie

Dodam, że wybór środowiska graficznego to nie tylko wygląd, ale też domyślna biblioteka (gtk - gnome; qt - kde), która odpowiada za wyświetlanie gui. można korzystać z obu bibliotek ale to bardzo spowalnia i zaśmieca system.
    Dlatego wybór środowiska graficznego powinno się też połączyć z ulubionymi aplikacjami:
    gnome-commander vs krusader;
    Terminal (Terminator) vs Konsole;
    rhythmbox vs amarok;
    ... Kdevelop, basket, kontakt itd

Są aplikacje, które są napisane pod wiele bibliotek i nie ma problemu (pidgin,virtualbox), ale też są takie świństwa jak dropbox, które terroryzują jednym rozwiązaniem.

Edit: gtk vs qt od strony technicznej
    Ostatnio edytowane przez Mad_Dud : 12-29-2009 - 22:38

Domyślnie

jedno uscislenie - X'y sa generalnie jedne darmowe popularnie uzywane (xfree86/xorg - masz jedno z tych), sa tez komercyjne serwery X'ow i na tym podnosisz Window Manager'a - KDE/Gnome/IceWM/FluxBox/itp...
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

Domyślnie

Hokus pokus czary mary twoja stara to... KDE ?

Dobra Panowie dzięki za wszystkie rady i uwagi, a tak wyglądała moja walka z linuxem

Na początek wybrałem dystrybucję, jak zawsze oczywiście kocham stare samochody, stare wina i stare ko.. no nie to nie, ale wybrałem także jedną z najstarszych dystrybucji, a więc SlackWare w wersji 10.2 nie wiem czy nie popełniłem błędu, ale bałem się, że nowszy X (nowsza dystrybucja = nowszy X) może mi wieszać 450 megahercowe pudełko.

Instalacja SlackWare - nie polecam początkującym, nie mającym bladego pojęcia co do fdisk, unix itp. Reszta wtajemniczonych powinna przejść przez instalator bez większych trudności.

A więc pierwsza instalacja, pierwszy raz linux i już problem z X'ami na wstępie :] płyta z KDE była uszkodzona i nie zainstalowało mi którejś z bibliotek, tak więc nie było w okienku wyboru KDE, więc padło na XFCE.
    Odpalam bo doszedłem do wniosku, że doinstaluje sobie KDE i zmienie domyślny X na owego KDE -> Tjjjjjjjjjjjaaaaaaaaaaa.
    Walczyłem, walczyłem, uznałem, że jestem niedorozwój i przeinstalowałem, tym razem z dobrą płytą i wybrałem KDE.

KDE vs XFCE - xfce było moim zdaniem wygodniejsze i ze sto razy szybsze (z porównania GTK vs Qt wynika coś innego, ale może to przez wiekowy komputer), doinstalowałem tam obsługę aplikacji kde i było fajnie dopóki nie zachciało mi się konfigurować okienek, pulpitu itp (tego przyzwyczajenia się chyba nie pozbędę) Wtedy zapadła decyzja o wypróbowaniu KDE.

KDE - jest ładne... tyle zdążyłem wywnioskować, nie wiem jak zainstalować program, theme itp itd. dłuuuuuuga droga przede mną...

Szczerze to chyba na początek XFCE było łatwiejsze.

Ale już mniejsza z tym, poznaje KDE, ta, poznaje, rzucam się od razu na głęboką wodę, programowanie, kompilacja programów, grzebanie w plikach, coś mi się zdaje, że i pliki jądra nie uchowają się u mnie zbyt długo...

To mój pierwszy linux i wszystko jest dla mnie obce i dziwne Często muszę wpisać 4 razy:
    >cd desktop - fail
    >cd /desktop - fail
    >cd /Desktop - fail
    >cd Desktop - good, ach te duże litery i dziwne nazewnictwa dysków
    Spokojnie przyzwyczaję się.

Zastanawiam się czy pracować po root'em, czy stworzyć usera?
    Jak wtedy dać mu uprawnienia do montowania usb?

<spammer mode on>
    Szukam dobrego how to start with linux
    <spammer mode off>

Nie no żartuję, znajdę sobie coś w stylu "Slack dla idiotów"

Dzięki wszystkim za pomoc, powiem, że na początku byłem na nie KDE dlatego, że za dużo osób go używa, ale jest w tym jakiś plus -> ogólnodostępna pomoc.

Domyślnie

@ Mad_Dud - wielkie dzięki, pierwsze dwa znam, ale trzeci się przyda

Do tego mam już 6 książek wydawnictwa helion + cztery kursy z sieci. Czas zasiąść i poczytać.

No i oczywiście jako psychopata i samobójca od razu 7 książek C++ i 3 Perl Czytania na miesiąc. Się biorę teraz.

Choć każde następne pomoce i sugestie mile widziane.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni