Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki 1 do 10 z 13

Temat: problem ubuntu 8.10[prawdopodobnie z gnome-brak pulpitu itp] po dodaniu programów

Domyślnie problem ubuntu 8.10[prawdopodobnie z gnome-brak pulpitu itp] po dodaniu programów

Po dodaniu programów z działu programmming w ubuntu 8.10 i po automatycznym zainstalowaniu wyświetla się tylko tapeta(pulpit zniknął )- nie ma żadnych pasków nie reaguje również PPM.
    Jest tylko dostęp do terminala przez ctrl+f4.

Na forum Ubuntu jest podane, że błąd występuje po aktualizacji samego Ubuntu, ja tego problemu nie miałem ponieważ po samej aktualizacji systemu, ponownie uruchomiłem i było wszystko w porządku. Natomiast po dodaniu tychże aplikacji i zainstalowaniu nastąpił reset pulpitu i koniec!

Napiszę jeszcze, że instalowałem Ubuntu już 4 razy i za każdym razem jest tak samo, po dodaniu programów z działu programming. Aha... jeszcze dodam, że te programy z zakładki "wszystkie programy" a nie te domyślne z kodem źródłowym i wsparciem itp.. Czy możliwe, że nie są kompatybilne z systemem 8.10 i to wywołuje problem z gnome? Możecie, podać jakieś możliwe rozwiązania? Reinstalacja gnome?
    Ostatnio edytowane przez pscager : 02-15-2009 - 19:02
    To co robię to tylko hobby...
    Miejsce Polska, system samowolka, cel to forsa - w tym tkwi sekret. Biorę co los da, życie made in Polska, to jest moje miejsce, bo kocham to miejsce.
    http://images35.fotosik.pl/60/8b30de7006ef376e.jpg

Domyślnie

nie...
    ZNOWU?

dlaczego nikomu sie windows ciagle nie sypie, a uzywa do ciut wiecej osob.

podal bys nazwy tego softu co instalowales.

sprobuj ctrl+alt+backspace.

w linuxie jest chyba jakis log systemowy, albo xserver wypluwa wszystko na konsole. uruchom gnome w trybie debug (ja nie mam pojecia jak), albo przejrzyj log kiedy padl.

ja nie rozumiem, jak do cholery dodanie kilku plikow pod lib czy bin moze spowobowac brak dostepu do innych czy crash jakiegos programu. Ktos chyba sobie zasluzyl na kopa w dupe.

... a moze ten soft co dodawales tworzy jakies menu kontextowe? tworzy, ale mu nie wychodzi i gnome bye bye.

m33
    m33 jest offline intelektualista

Domyślnie

@pscager

Czy jestes na pewno pewny ze to co sie uruchamia to GNOME? Aby to sprawdzic wyszukaj przez konsole procesow z gnome w nazwie. Wyszukaj tez procesu o nawie "nautilus"

Jesli jest to GNOME to znaczy ze nie wstaja aplikacje paneli GNOMe i nautilus odpowiedzialny m.in. za obsluge pulpitu - w tym menu dosteponego pod myszka.
    Teoretycznie wina plikow konfiguracyjnych. Pytanie tylko czy z katalogu domowego czy tych globalnych. Sproboj skasowac odpowiednie pliki z katalogu domowego, powinno to przywrocic domyslne wartosci jesli zostaly zmienione. Jesli nie pomoze - coz nie mam pomyslow na dana chwile. Osobiscie uzywam Debiana. Kosztuje mnie mniej nerwow niz UBUNTU.

Jesli nie jest to GNOME to znaczy ze masz przestawiony manager okien. Poszukaj w dokumentacji Ubuntu gdzie znajduje sie odpowiedni plik konfiguracyjny ustalajacy domyslny manager.

Jak co w najgorszym wypadku reinstal GNOME, ewentualnie pozniej i GNOME, i X'ow.

@esp666
    Troche wiecej opanowania i mniej szamotania sie. Obrazajac innych daleko nie zajdziemy, a juz na pewno nie rozwiazemy ich problemow. Wszak po to to forum powstalo.

Michal_sh jest offline (s)aint

Domyślnie

@esp666
    Do tego że win się sypie wszyscy się przyzwyczaili , a biorąc pod uwagę inteligencje jego użytkowników nikt nie napisał by tutaj o tym. Z tego co wiem zawsze kompy z Win oddawane są do serwisu albo format ehehehe:P (serwis dla kompletnych laików , format dla bardziej doświadczonych. Cóż za ogromną wiedzę trzeba posiadać żeby wykonać formatowanie dysku twardego)
    A co do tematu :Spróbuj ponownie zainstalować środowisko gnome.

Domyślnie

Jesli masz opcje zalogowania sie na terminalu:
    Kod:
     cat .xsession-errors
    I daj na podglad ( > log.TXT ; cp log.TXT [mounted-device] {win, usb, ..} ). Masz opcje zainstalowania gnome, :
    Kod:
     sudo aptitude install ubuntu-desktop
    i wyboru domyslnego managera logowania pomiedzy gdm(gnome) a kdm(kde) - jesli uzywasz.

Jednak skupilbym sie na logu z errorow, przyczyna moze byc xfs ( X font server ), sterownik od karty, albo .. , itd

Kod:
    Google : "gnome crash"
    Kod:
    Google : "Mondo Rescue"
    Pozdro.
    Ostatnio edytowane przez pr0t : 02-17-2009 - 15:34
    " Wszystko, co ma początek, ma też koniec. Widzę nadchodzący koniec. Widzę rozciągającą się ciemność. Widzę śmierć ."

Domyślnie

1. Prosze bez osobistych wycieczek... bo od razu beda bany
    2. esp666 - wiemy ze jestes fanem windowsow i jak dla mnie ok (poza tym wiem doskonale o czym piszesz w sowjej odpowiedzi) ale w tym temacie twoj post zupelnie niczego nie wniosl
    3. pr0t - mondo rescue nie bedzie potrzebne, to jest tool do backupow a mowimy o prostym problemie z gnome

Ja pracuje na ubuntu glownie i czasami mam tak, ze gnome zdycha w trakcie pracy - tylko ctrl+alt+bs pomaga ale wiem juz ze to wina niektorych procesow - np applet java na stronie potrafi namieszac (a fakt ze to moja zasluga bo ja mieszalem wczesniej z java i ignorowalem ostrzezenia), czasami wstanie z pustym pulpitem... ale to byla efekt moich wlasnych modyfikacji plikow startowych w moim katalogu domowym. Najczesciej takie cos zalatwialo sprawe:

1. wylaczenie gnome lub zostawienie na ekranie logowania
    2. w konsoli tekstowej logujemy sie jako user
    3.
    Kod:
    mv .gnome{*,-backup}
    4. logujemy sie w graficznym i gnome odpala z czysta konfiguracja
    5. jesli nam sie bardzo chce to krok po kroku sprawdzamy jakie sa roznice, co sie zmienilo... i tak az przestanie dzialac, wtedy wiemy co skopane.

P.S.
    O ile pamietam w moim przypadku .xsessions-errors bylo puste bo problem nie byl z sesja ale z konfiguracja gnome na poziomie konta jednego usera.
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

Domyślnie

@Michal_sh
    Zapewniam cie, ze system da sie zainstalowac bez powtornego formatowania dysku.
    jesli nie wiesz na czym polega formatowanie:
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Formatowanie_dysku

ciekawe ile serwisanci by zarobili gdyby waszyscy uzywali linuxa

@TQM
    a nie drazni cie to, ze jeden proces ingeruje w dzialanie drugiego? w szczegolnosci, aplet java? nie wiem po co javie komunikowac sie z gnome, explain me plis. aha, w windowsie tylko malware robi takie rzeczy...

@esp666
    Troche wiecej opanowania i mniej szamotania sie. Obrazajac innych daleko nie zajdziemy, a juz na pewno nie rozwiazemy ich problemow. Wszak po to to forum powstalo.
    przeciez podalem proponowana rozwiazania.
    A przez wasza 'opanowana' metode powstaja coraz gorsze programy BO JEST NA TO PRZYZWOLENIE. Gdyby tworca softu co stwarza jakies problemy dostal `negatywna krytyke` to moze by takiego bledu juz nie popelnil.

co do crashy winzgrozy to sie nie zgodze, system to owszem syf od strony kodu, czasem sypie blue screenami przy instalacji driverow, ale absoultnie nigdy nie mialem przypadku, ze cos nie dziala po reboocie. A tym bardziej ze pada w trakcie normalnego uzytkowania.

Dla mnie jest to totalny fail jak kolega instaluje jakis soft, a system (czy gnome) calkowicie odmawia wspolpracy. No ja rozumiem, sterownik, ktory cos nieudolnie shaczy w kernelu, ale nawet pod winda jest tryb awaryjny i mozna go usunac, ale soft user mode? Porazka.

Jesli uwazacie ze dyskusja nad tym jak rozwiazac ten konkretny problem jest istotniejsza niz nad tym, jak weliminowac tego typu problemy, ok, mozecie mnie zbanowac, zapewniam was ze nie zaloze drugiego konta bo to forum to jak widac strata czasu.

Michal_sh jest offline (s)aint

Domyślnie

Zapewniam cie, ze system da sie zainstalowac bez powtornego formatowania dysku.
    jesli nie wiesz na czym polega formatowanie
    Za bardzo nie wiem o co ci chodzi ... ale ok ciesze się ,że miałem okazje podyskutować z Winboyem
    co do crashy winzgrozy to sie nie zgodze, system to owszem syf od strony kodu,
    Jak masz source to sie podziel HEHEHE.
    A co do twojego problemu pscager's co to były za aplikacje nie możesz aptem odinstalować(przywrócić zależności itp). Nie wiem czy to coś pomoże ja bym spróbował reinstalkę gnome bo to najprostszy sposób , nigdy nie miałem takiego problemu.
    Ostatnio edytowane przez Michal_sh : 02-16-2009 - 17:12

Domyślnie

esp666 jakby nie bylo ma racje co do metodologii i podejscia do tematu, choc watek nieco nie ten

To fakt ze powinno sie eliminowac przyczyny powstawania takich problemow ale obawiam sie esp666, ze utkniemy na czysto akademickiej dyskusji z argumentami ze microsoft poprawia bledy z ogromnym opoznieniem a linux moze miec to szybciej zalatwione itd. Kazde podejscie ma swoje dobre i zle strony ale dyskusja o tym w akurat tym watku nie ma zadnego sensu.

Dla podsumowania - jak nie grzebie w systemie za bardzo (w sensie bardziej niz pozwala na to GUI albo interfejs aplikacji, pliki konfiguracyjne itd) to wszystko dziala doskonale - mowie oczywiscie o Linuxie... tak samo jak o Windowsie Windows jak go odpowiednio traktowac tez sie nie sypie, tylko trzeba myslec o tym co sie robi i tutaj esp666 ma calkowita racje!

Swoja droga, ciekawi mnie co sie spsulo, ze ten problem pojawil sie u pscager'a a jakos nie widzialem aby ktos to masowo raportowal... tak wiec nie sadze aby to byla wieksza wada, stawialbym na problem typowo lokalny. Jak dla mnie X'y nigdy stabilnoscia nie grzeszyly (poza tymi co uzywalem okolo 8 lat temu... przez 4 lata bez zadnej aktualizacji - jak zaktualizowalem od razu przestaly dzialac i zaczely sie sypac)
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

Domyślnie

Sorry, że tak późno odpisałem ale zaczęła mi się nauka po przerwie i obecnie nie mam neta u siebie i pisze z biblioteki.

Nie próbowałem jeszcze waszych rozwiązań(brak czasu) ale dzisiaj wiczorem na pewno to zrobię, więc z góry dzięki.

Otóż problem ponownie wystąpił po takiej czynności-napiszę tak lapidarnie : Application--->Add/Delete-->Programming i tam wyżej wybrałem -->"wszystkie aplikacje"* i następnie zaznaczyłem większość ciekawych programów z tego działu programming np.NetBeans 6,Eclipse, QT4, mysql, Python 3 po prostu większość tych pakietów z graficznym interfejsem z tego działu- wyszło tak gdzieś 600MB. Po automatycznym zainstalowaniu pulpit się zresetował i została sama tapeta i tak po każdym restarcie.

*piszę z pamięci-->na samej górze menedżera nie wiem dokładnie jak to się "miało" ale na pewno to wybrałem bo tam były jeszcze do wyboru aplikacje z kodem źródłowym itp..

EDIT:
    Aha... przypomniało mi się jak dzisiaj rano włączyłem( mam modem ADSL i zainstalowane UbuDSL) i wyskoczyło okienko tego programu , że modem niepodłączony. Z tego wynika, że z gnome wszystko w porządku, tak przynajmniej mi się chyba wydaje, więc jednak może nautilus? Ale to moje gdybanie i dzisiaj dokładnie przeinstruuje wasze rozwiązania to napiszę co jak..

EDIT:
    znalazłem na forum wątek a na angielskim się tak znam ciut ciut:
    Kod:
    Be carefull not to use the commands:

sudo apt-get -y --purge remove nautilus
    sudo apt-get -y install nautilus

Or you'll end up with:
    .
    [email protected]:~$ sudo apt-get install rythmbox
    Reading package lists... Done
    Building dependency tree
    Reading state information... Done
    E: Couldn't find package rythmbox

Thankfully the command previously mentioned worked.

sudo aptitude -y install ubuntu-desktop

This resolves the issue, yes. But this still leaves me perplexed about the question about dependancies aptitude asked me that I answered yes to as I haven';t seen it before and don't understand what aptitude was asking me, but that was too far back to scroll the terminal widow. If someone can tell me how to find a log with the output or would like to recreate and post maybe I would be able to learn something here, but aptitude didn't give the same output when I attempted to recreate the issue. Strange. and I'm still left with my original issue and reason for proding at it in the first place.

Still Unresolved Issue

Nautilus somehow became fullscreen and I cannot figure out how to change it! Any thoughts?
    i wydaje mi się, że to polecenie jest dobre
    Kod:
    sudo aptitude -y install ubuntu-desktop
    bo jak pamiętam bez -y występowały błędy, że not not itd czyli nie może czegoś tam zainstalować
    ale czy na pewno to się okaże
    Ostatnio edytowane przez pscager : 02-17-2009 - 14:25
    To co robię to tylko hobby...
    Miejsce Polska, system samowolka, cel to forsa - w tym tkwi sekret. Biorę co los da, życie made in Polska, to jest moje miejsce, bo kocham to miejsce.
    http://images35.fotosik.pl/60/8b30de7006ef376e.jpg

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni