Pokaż wyniki 1 do 3 z 3

Temat: winda + linux. jak to zrobic. poczatki.

  1. #1

    Domyślnie winda + linux. jak to zrobic. poczatki.

    Po pierwsze witam, bo to bedzie moj pierwszy post. Jestem 'szczesliwnym' posiadaczem win2000, ale chcialbym sprobowac popracowac na linuxie, zobaczyc czym to sie je itd.

    Pierwsze pytanie brzmi: Którą wersję linuxa wybarć? Równiez chcial bym zeby byla na tyle optymalna zebym sie w niej niepogubil odrazu a jednoczesnie zeby mogla ew. w przyszlosci sluzyc do 'zagadnien' ktorym poswiecone jest to forum.

    Drugie pytanko: czy moge zainstalowac linuxa tak aby komputer przy starcie dawal mi mozliwosc wybrania ktory z systemow chce uruchomic, jest mi to potrzebne bo na windzie mam pare programow ktore prawdopodobnie nie maja linuxowej wersji a pozatym komputer posiada 2 uzytkownikow i nie chce mi sie drugiej osoby przekonywac do linuxa oraz uzerac sie z nia.

    Trzy: czy to sie nie bedzie gryzlo? Czytałem ze posiadanie windy i linuxa na jednym kompie czesto owocuje roznymi formami sypania sie systemu.

    Pozdrawiam mtbs.

    Ps. wykorzystalem opcje szukaj, jednak tematy ktore mi 'wyskoczyly' byly dosc mocno sprecyzowane, a ja jestem laikiem(czyt. cale zycie mialem winde albo os)

  2. #2
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Skąd
    Tu
    Postów
    1,236

    Domyślnie

    Hmm, linux chyba i tak bedzie potrzebowal partycji swap, wiec najlepszym (albo i jedynym) wyjsciem jest stworzenie dla niego osobnych partycji, wybor systemu bedzie mozliwy, nie musisz pozbywac sie windowsa.

    Zaganienia ktorym poswiecone jest to forum bez problemu uskuteczniam na windowsie co chyba ze jakies narzedzie bez kodu zrodlowego na linuxa, to klapa, ale najczesciej kod zrodlowy jest, wtedy tylko cygwin gcc albo jakis inne mingw czy jak to tam sie nazywa i problemu nie ma..

    Jaka wersje? chyba ubuntu
    Ale ja sie nie wypowiadam w tym zakresie bo linuxa raz czy dwa razy na oczy widzialem
    http://gogulas.yoyo.pl/h.gif

  3. #3
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    rand(.eu)
    Postów
    8,748

    Domyślnie

    Od 1995 roku mam na kompie mix Linux+Windows lub tylko Linux i nigdy nie mialem problemu aby ktorys system zaczal sie sypac z powodu posiadania drugiego systemu na tym samym dysku. Partycje sa osobne, boot loader odpowiada za obsluge menu startowego gdzie wynieram co chce uruchomic.

    Byl na forum temat 'jaki linux' i jemu podobne. Opisywalem nawet dosc dokladnie co i jak... Jesli chcesz sprobowac a nie koniecznie na razie instalowac to live cd polecam - albo ubuntu albo takie cos jak sidux (SID - wersja unstable debiana), ktory jest nastepnym livecd z najnowszymi dodatkami, ktore jeszcze nie weszly do fazy testing

    Proponowalbym zaczac od ubuntu - prosty, czysty (bez tysiecy zbednych bibliotek jak RedHat/Mandriva/SuSe) i przyjazny.
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

Podobne wątki

  1. Free Pascal - poczatki...
    By lokid in forum Delphi/Pascal/Lisp
    Odpowiedzi: 7
    Autor: 02-16-2010, 09:38
  2. GNU/Linux to OS, Linux - kernel
    By m33 in forum Linux
    Odpowiedzi: 3
    Autor: 12-04-2007, 17:15
  3. jak to zrobic?? hmm
    By ironwall in forum Java Script/Flash/Inne
    Odpowiedzi: 11
    Autor: 05-07-2007, 18:56
  4. jak zrobic strone we flash ?
    By szumlak in forum Java Script/Flash/Inne
    Odpowiedzi: 12
    Autor: 03-06-2007, 00:20
  5. Jak Zrobic Siec W Domu ?
    By szumlak in forum TCP/IP/Analiza/Badanie
    Odpowiedzi: 3
    Autor: 12-01-2006, 14:27

Zasady Postowania

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Subskrybuj