Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki 1 do 10 z 11

Temat: Łamanie enigmy - pytanko

Domyślnie Łamanie enigmy - pytanko

Witam Forumowiczów,

Nie wiem czy dobrze trafiłem, ale mam nadzieję, że znajdę tutaj kogoś kto podobnie jak ja interesuje się kryptoanalizą enigmy i kto pomoże rozwiać kilka moich wątpliwości

Jak wiadomo złamanie enigmy nie było czynnością jednorazową - Niemcy cały czas wprowadzali udoskonalenia co skutecznie utrudniało pracę naszym kryptoanalityką. To jednak co nie pozwala mi spać po nocach to sposób łamania enigmy przez Polaków na samym początku. Jak wiemy Rejewski wykrył pewne charakterystyki depesz, które opisał w postaci cykli. Długość cykli zależała od klucza dziennego oraz kolejności będenków i co najważniejsze nie zależała od ustawień łącznicy. Dzięki temu Rejewskiemu udało się ograniczyć ilość możliwych kombinacji do 26x26x26x6 = 105456. Po stworzeniu katalogu wszystkich cykli Polacy byli w stanie łamać dzienne klucze depesz. To jednak co mnie zastanawia to dlaczego tutaj pomija się kwestię ustawień pierścieni, które na początku były zmieniane raz w miesiącu? Nigdzie nie znalazłem informacji mówiącej czy ustawienia pierścieni wpływały lub nie wpływały na długość cykli, a jeśli wpływały to dlaczego nie uwzględnianio ich ustawień w katalogu cykli?

Pozdrawiam,
    Michał

Domyślnie

Myślę, że musiałbyś pogadać z Rejewskim na ten temat : P

Domyślnie

... a ja poszukam literatury nieco - wlasnie czytam na ten temat bardzo ciekawa ksiazke (tytul podam jak bede w domu). Osoba ktorej uda sie zlamac wszystkie zagadkiw tej ksiazce i poda rozwiazanie autorom (rozwiazanie jest zamkniete gdzies w sejfie jednego z bankow - ogolnie historia niesamowicie ciekawa, nieco o CIA, nieco o sztuce, nieco o enigmie, historii, itd), dostanie w nagrode dzialajaca enigme - wartosc urzadzenia jest szacowana na ok £30 000.

Dorzuce pozniej tytul i autora ksiazki.
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

Mandr4ke jest offline Bez Teamowiec

Domyślnie

TQM nie ma juz tej nagrody... Razem z GsG rozpykalismy te tajemnice. Otrzymaliśmy enigme ale GsG swoimi tlustymi paluchami cos tam urwal pozniej mu spadla i ogolnie sprzedaliśmy ja na allegro za 8 dych + przesylka...

A tak powaznie taki ktos sie chyba jeszcze nie urodzil. Mowie o kims kto moglby to ogarnac. Napewno jak sie urodzi bedzie o tym glosno. Zapewne bedzie mial mega glowe ;D
    "Wszystkie komputery PC są kompatybilne, ale niektóre są kompatybilniejsze od innych... Twój jest zawsze mniej kompatybilny..."

Domyślnie

Koniecznie prosimy o tytul ksiazki.

Pozdro.
    " Wszystko, co ma początek, ma też koniec. Widzę nadchodzący koniec. Widzę rozciągającą się ciemność. Widzę śmierć ."

Domyślnie

Masz pewną nieśłóść piszesz, że
    Cytat Napisał mikele Zobacz post
    Witam Forumowiczów,
    Długość cykli zależała od klucza dziennego oraz kolejności będenków i co najważniejsze nie zależała od ustawień łącznicy.
    I dalej
    Cytat Napisał mikele Zobacz post
    Nigdzie nie znalazłem informacji mówiącej czy ustawienia pierścieni wpływały lub nie wpływały na długość cykli, a jeśli wpływały to dlaczego nie uwzględnianio ich ustawień w katalogu cykli?
    Sam sobie wcześniej odpowiedziałeś na pytanie. O ile dobrze pamięam to długośc zależała własnie od ilośći bebenków. Chyba, że mówisz o ustawieniu liter na bebnach. Cykle były przeliczane dla każdych możliwych ustawien. dlatego kolejnośc liter nie miała znaczenia.
    Słabym elementem była stała powrotnica, która powodała stałośc cykli. Dodawanie kolejnych bebnów powodowało zwiększenie długości. Dopiero wprowadzenie obrotowej powrotnicy powodowało, że cykle przestały być efektywne.
    Za dwa tygodnie będe mogł coś więcej powiedziec jak od rodziców wezme ksiązke o Enigmie.

Pozdrawiam

P.S.
    TQM co to za książka
    Ostatnio edytowane przez Radiol : 01-22-2009 - 16:05
    Informatyka jest tak samo nauką o komputerach jak astronomia jest nauką o teleskopach.

Domyślnie

Can you crack the ENIGMA code?
    Richard Belfield
    Orion Books 2006

ISBN-13: 978 0 75287 526 2
    ISBN-10: 0 75287 526 4

http://enigma.isg.rhul.ac.uk/
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

Domyślnie wow

tytuł książki mnie silnie ciekawi jeśli moge chce tytul żółtodziub ze mnie ale łeb mam na karku

GSG-9 jest offline Shapeshifter

Domyślnie

tytul jest podany wyzej...
    War, war never changes.

Domyślnie

Wiem, że temat założony przeze mnie dosyć dawno, ale ostatnio trochę nad tym podumałem i chyba wydumałem Piszę, bo może kogoś też ta kwestia interesowała.

Otóż ustawienia pierścieni mają wpływ na charakterystykę cyklu danego dnia. Jednak to co jest ważne to, to że ustawienia pierścieni należy rozpatrywać względem ustawienia wirników. Oznacza to, że szyfrowanie kluczem AAA bez przestawiania pierścieni jest tożsame z szyfrowaniem kluczem AAC i ustawieniem pierścieni w pozycji AAC (ustawienie pierścieni to tak naprawdę "przesunięcie" wewnętrznych połączeń). Podejrzewam, że katalog cykli był tworzony z ustawieniem pierścieni na AAA (czyli neutralnym). Jeśli Niemcy danego dnia mieli ustawienie pierścieni na AAC (o czym nie wiedzieliśmy), a klucz danego dnia był AAC, to charakterystyka cyklu w katalogu dla tego dnia będzie odpowiadała kluczowi AAA z neutralnym ustawieniem pierścieni. Mimo, że klucz jest inny to jednak biorąc pod uwagę względne ustawienie pierścieni uzyskujemy identyczne ustawienia połączeń w bębenkach.

Jeśli kogoś to bardziej interesuje to polecam symulator enigmy http://users.telenet.be/d.rijmenants/en/enigmasim.htm , na którym wszystko można ładnie sprawdzić

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni