Pokaż wyniki 1 do 6 z 6

Temat: Szyfrowanie MD5.

Domyślnie Szyfrowanie MD5.

Podczas wieczornych 'zabaw z perlem' zaczalem sie glowic nad dosc intrygujaca rzecza. Skoro w MD5 szyfruje sie tylko w jedna strone, to jaki cel ma taka czynnosc? Wybaczcie moze moje pytanie jest strasznie glupie ale kto pyta nie bladzi. Zakladajac ze napiszemy sobie program, a nastepnie zaszyfrujemy go MD5 to w jaki sposob komputer moze go odpalic? Jesli jest podany hash to problemu niema.

Moze inaczej, bo tak gdybac to sobie moge w nieskonczonosc. Czy mogl by ktos napisac w prosty sposob do czego sie wykorzystuje MD5 i czy istnieje inna metoda niz dopasowywanie hashy zeby odczytac tresc oraz czy skoro MD5 jest szyfrowaniem w jedna strone to czy po zakodowaniu jesli odpale program to bedzie on dzialal?

Wybaczcie za taki chaos w wiadomosci, ale nagle uswiadomilem sobie ze g.... wiem na ten temat i zrobilem sie bardzo rzadny wiedzy, a wikipedia dzisiaj dla mnie dosc oschla w tym temacie.

dexter jest offline Element wywrotowy

Domyślnie

MD5 nie służy do szyfrowania programów - to jest funkcja skrótu.
    Chodzi o to, ze dowolnie długi ciąg poddany "konwersji" na md5 da zawsze wynik tej samej długości, dodatkowo (afaik) MD5 jest zupełnie pozbawiony kolizji, wiec nie istnieją dwa różne ciągi danych, które po konwersji na MD5 dałyby ten sam wynik.

Powyższe właściwości mają wiele zastosowań:
    - porównywanie zawartości plików
    - weryfikacja poprawności plików
    - przechowywanie haseł w bezpiecznej formie
    - podpisywanie cyfrowe e-maili (chyba - nie pamiętam jakiej funkcji skrótu używa się do porównania zawartości z podpisem)

to tylko kilka zastosowań. które przyszły mi do głowy o tej porze.

elceef jest offline Proces bezczynności

Domyślnie

Cytat Napisał dexter Zobacz post
    dodatkowo (afaik) MD5 jest zupełnie pozbawiony kolizji, wiec nie istnieją dwa różne ciągi danych, które po konwersji na MD5 dałyby ten sam wynik
    Żadna funkcja skrótu nie jest pozbawiona kolizji (więc także MD5), ponieważ nie są funkcjami jednowartościowymi. W przypadku MD5 wartości funkcji są ograniczone zbiorem o mocy 2^128. Jest to bardzo dużo, ale jednocześnie bardzo mało w porównaniu z nieskończenie wielkim zbiorem danych wejściowych.
    Podsumowując, istnieje nieskończenie wiele ciągów danych, które poddane funkcji MD5 bedą miały identyczny skrót. Obecnie MD5 nie jest już tak bezpieczną funkcją jak kiedyś ponieważ znaleziono szybki sposób na generowanie kolizji. Aczkolwiek wciąż jest bardzo popularna i przez długi czas jeszcze tak zostanie.

dexter jest offline Element wywrotowy

Domyślnie

Faktycznie, mój błąd odnośnie kolizji (dlatego napisałem, że nie byłem pewien)

http://www.mscs.dal.ca/~selinger/md5collision/

Pora inna, więc wziąłem się za uzupełnianie braków i ... już nie ma żadnej świętości - nawet MD5 się poddało A tak na poważnie to faktycznie dosyć długo się utrzymało jako hash - 13 lat

Domyślnie

W tej chwili zaleca sie uzywanie SHA-1 lub SHA-256 jako funkcji kryptograficznych zamiast prostego MD5. Sa nawet pewne zalecenia jak dobierac rozne ciagi tekstu aby otrzymac ten sam hash - widzialem gdzies dosc szczegolowa prezentacje na ten temat. Na dodatek, implementacje tej teorii maja juz swoje praktyczne zastosowanie!
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

Domyślnie

dziekuje za objasnienia, mysle ze temat mozna zakonczyc i zostawic dla potomnych, chociaz mysle ze tylko "wybraniec" bedzie posiadal zdolność uzywania opcji szukaj . jeszcze raz dziekuje.