Pokaż wyniki 1 do 5 z 5

Temat: szyfr vigenere z sha1

Domyślnie szyfr vigenere z sha1

Witam
    Od jakiegos czasu zainteresowal mnie ten system szyfrowania danych i skombinowalem sobie skrypt ktory mniej wiecej szyfruje dane w ten sposob.

1. pobiera haslo (nie mniejsze od 6). Dubluje je, dodaje liczbe losowa(ziarno w predziale 0-999) i hashuje sha1.

2. pobiera tekst i na podstawie zahaszowanego hasla nastepuje przesuniecie liter .

3. Jak wiadomosc jest wieksza od hasha. Hash + ziarno zostaje ponownie haszowane.

w wyniku dostajemy szyfr-ziarno np WasRdfd%^d#sa-543

Z tego wzgledu ze szyfr vigenere jest dosyc prosty jednak jak sie zastosuje w/w modyfikacje. Czy mozna go uznac za bezpieczny

za odpowiedziz z gory dziekuje

Domyślnie

Czy zadalem jakies glopie pytanie Czy poprostu nikt nie jest wstanie odpowiedziec na te pytanie. Pozdrawiam panki80

Domyślnie

Pytanie nie jest glupie, przede wszystkim jest normalnie zadane, w logiczny sposob i na tyle jasno ze wiadomo o co chodzi - jak pokazuje zycie nie kazdy sobie z tym radzi
    Podejrzewam wiec, ze odpowiedzi nie ma bo albo ludzie jeszcze mysla nad odpowiedzia albo nie maja bladego pojecia. Ja niestety na nie nie odpowiem w rzeczowy sposob, wiec wstrzymalem sie od odpowiedzi. Proponuje dac nieco wiecej czasu - moze ktos cos odpisze.
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

Domyślnie

sądzę że szyfr nie będzie bezpieczniejszy... Mało tego - uważam że może być jeszcze słabszy od oryginału. Zahashowanie klucza spowoduje że jego długość bedzie zawsze stała (w przypadku SHA1 - 160 bitów).
    Dodatkowe hashowanie klucza również nie uchroni przed kryptoanalizą statystyczną - a znając długość klucza nie będzie to trudne do wykonania.
    Dodatkowo, jeżeli problemem będą standardowo znaki spacji - oryginalnie szyfr vigenere nie przewiduje szyfrowania spacji (aczkolwiek mozna to zaimplementować) - jeżeli jednak spacje nie zostaną usunięte z szyfrogramu to analiza di i trigramów również znacznie ułatwi rozwiązanie.
    Ale proszę pamiętać że mogę się mylić - nie sprawdzałem tego, nie liczyłem, piszę jedynie o swoich przemyśleniach

Domyślnie

no to ja czegos nie rozumiem hmm

Z definicji vinegree winika ze szyfr jest nie do zlamania pod pewnymi warunkami :

1. klucz musi byc co najmniej taki sam dlugi jak tekst jawny

2. klucz musi byc jednorazowy

3. klucz musi byc losowy

i teraz tak do losowego klucza uzylem w tym momencie sha1, ktory zostaje po 40 znakach tekstu jawnego hash znow hashowany z ziarnem i kodowany jest nastepny odcinek tekstu jawnego.

ps. kryptoanaliza zaklada to aby znalesc dlugosc klucza oraz potam odnalesc haslo. Jednak jesli tak jak przedstawilem tekst jest szyfrowany kolejnymi hashami - wydaje mi sie w tym momencie klucz sie wydluza do dlugosci tekstu

Z czego co mi sie wydaje spelnilem w/w warunki

Jesli gdzies moj tok myslenia jest bledny prosze informacje i wskazówke