Pokaż wyniki 1 do 7 z 7

Temat: Testowanie systemow operacyjnych bez zbednego ryzyka... - wirtualizacja

Lightbulb Testowanie systemow operacyjnych bez zbednego ryzyka... - wirtualizacja

Jako ze ten post nie pasuje za bardzo nigdzie indziej... a moze pasuje do zbyt wielu kategorii wrzucam go tutaj...

Wstep:
    Czesto zapewne macie problem, jak mozna zainstalowac sobie jakis system operacyjny aby go przetestowac bez ryzyka ze cos skopiecie i stracicie dane z dysku, itp...

Jest na to proste i darmowe rozwiazanie - VMWare Server!

Co to jest VMWare Server?
    Jest to maszyna wirtualna - instalujesz taki serwer pod Windows lub Linuxem (sa obie wersje) i konfigurujesz przez jego panel wirtualne maszyny (komputery) dla systemow gosci, ktore pozniej instalujesz i uzywasz jak normalne systemy. Wymaga to jednak dosc rozsadnego komputera... Na komputerze z 1GB RAM mozna postawic kilka systemow-gosci, pod warunkiem ze sie je dobrze skonfiguruje...

Zalety rozwiazania:
    • dla kazdego systemu-goscia mozna okreslic inna konfiguracje (ilosc procesorow, ilosc pamieci RAM, rozmiar dysku, USB, dzwiek, itp)
    • dysk systemu goscia jest tworzony w postaci pliku na dysku - dodatkowo mozna ustawic aby pliki dzielilo na kawalki po 2GB i stworzylo je wczesniej lub tak ze beda przyrastac w miare potrzeb (oszczednosc miejsca choc wolniejsze)
    • system gosc moze miec kilka kart sieciowych w roznych konfiguracjach - karta moze byc w trybie bridge (ma bezposredni dostep do kabla fizycznej karty ethernet i slyszy to samo co ona choc ma inny adres IP), nat (system gosc siedzi za NAT-em i ma prywatny adres IP - ma dostep do swiata ale w druga strone nie wejdziesz i nie ustawisz tego tak aby wejsc), host-only (lacze system-host do system-gosc i nic wiecej - nawet internetu nie ma)
    • dosc duzy wybor systemow operacyjnych dla ktorych sa juz wstepne ustawienia - Linux/Windows/Solaris i chyba BSD - nie ma problemu - mozna odpalic solarisa pod windows, windowsa pod linuxem albo nawet windowsa pod windows i linuxa pod linuxem
    • mozliwosc uzywania plikow ISO jako 'plyt' w napedzie CD/DVD systemu goscia - nie trzeba wiec wypalac plyt instalacyjnych... szybko i oszczednie :-)
    • licencja jest free - trzeba sie zarejestrowac i zapisac kody ktore wypluje na stronie - nie sa one wysylane na miala! bez kodu nie bedzie dzialac...
    • vmware server 'podklada' pelen (aczkolwiek uproszczony) BIOS do ktorego mozna wejsc i nieco pogrzebac...
    • wszystkie te ustawienia sa osobne dla kazdej maszyny wirtualnej w ramach vmware server

Wady rozwiazania:
    • wymaga rozsadnego sprzetu - na P4 3.2GHz dual-core z 1GB RAM mialem 3 debiany dzialajace pod Ubuntu... jak teraz mam 4GB RAM to do tego doszedl Windows XP ktory zamula najbardziej ale ma dostep do 2GB RAM
    • czasami windows wstaje dosc dlugo jesli cos mu sie zapetli - jak zauwazylem moga to powodowac uslugi systemowe zainstalowane z VMWare
    • sporo sprzetu jest uproszczone - systemy widza tylko jeden typ karty sieciowej i jeden typ graficznej i nie da sie tego zmienic!!!

Wazna uwaga... zanim uruchomicie siec w systemie gosciu zastanowcie jaka siec chcecie miec... jak dacie siec w trybie bridge to bedziecie mogli postawic prawdziwy serwer na swojej maszynie... serwer ktory tez bedzie wymagal firewall'a :-) Co prawda jest to maszyna w maszynie i jeszcze nie slyszalem aby ktos sie wydostal z systemu goscia i namieszal u gospodaza, ale... nigdy nie wiadomo!

Skad pobac?
    http://www.vmware.com/download/server/

Pamietajcie jednak o koniecznosci rejestracji (link na stronie download'u) - http://register.vmware.com/content/registration.html - osobne licencje sa na wersje windows, osobne dla linuxa.

Uwagi koncowe
    Osobiscie nie mialem z instalacja i uzytkowaniem zadnych problemow. Po uruchomieniu systemy goscia mozna nawet wylaczyc klienta vmware i odlaczyc sie od konsoli w ten sposob a serwer bedzie nadal dzialal w tle... tak samo jak uruchomione systemy-goscie.
    Instalacja pod Linuxem wymaga zrodel jadra o ile pamietam, naglowkow jadra (pakiet kernel-headers) i kompilatorow na 100% poniewaz vmware bedzie kompilowac moduly kernela podczas instalacji. Dopiero pozniej calosc bedzie ladnie chodzic.

Moje male rekordy:
    - na laptopie pod Windows XP dzialal Solaris 10, 2 debiany z bazami SQL i aplikacjami webowymi nad ktorymi pracowalem oraz Ubuntu.
    - na kompie stacjonarnym pod Ubuntu - Solaris 10, Windows XP, 5 debianow w sieci :-) - testowalem cluster High Availability - okazuje sie ze i to da sie zasymulowac!
    ctrl-alt-del.cc - soft reset site for IT admins and other staff :-)

eMCe jest offline Emil Grzegorz Gubała

Domyślnie

Moje male rekordy:
    - na laptopie pod Windows XP dzialal Solaris 10, 2 debiany z bazami SQL i aplikacjami webowymi nad ktorymi pracowalem oraz Ubuntu.
    - na kompie stacjonarnym pod Ubuntu - Solaris 10, Windows XP, 5 debianow w sieci :-) - testowalem cluster High Availability - okazuje sie ze i to da sie zasymulowac!
    przepraszam ze zapytam ale jakie ty masz cholewcia te kompy trzystu-gigowe? nie wiem co mi na nowym pójdzie ale na starym (pIII 500) ledwo jednego windowsa dostawiłem... :/

przy okazji są jeszcze inne aplikacje tego typu np. VirtualPC ale sieci w tym to nie potestujecie....
    Agencja reklamy kielce (mały kilkudniowy case pozycjonerski )

Domyślnie

<EDIT: ciach - tu byl dlugawy opis... ale zbedny>

Ze sprzetu tego co mam pod reka to laptop P4 dual-core 1.66GHz z 2GB RAM (i co wazne wazacy tylko 1.35kg), stacjonarny desktop Dell'a P4 3.2GHz dual-core i 4GB RAM. Laptopa uzywam w domu i w trasie, desktop w pracy normalnie.

Wracajac do tematu VMWare Server... 2 sesje dzialajace aktualnie na moim desktopie - pod Ubuntu...

Ostatnio edytowane przez TQM : 04-12-2007 - 13:20

Domyślnie

A mozna taki wirtualny komputer podlacyc pod tora albo serwer proxy tak by wszystkie aplikacje na nim laczyly sie spod innego ip

Eragon Argetlam jest offline inception?no problem

Domyślnie

Cytat Napisał tasior123 Zobacz post
    A mozna taki wirtualny komputer podlacyc pod tora albo serwer proxy tak by wszystkie aplikacje na nim laczyly sie spod innego ip
    Szefie założyłeś już o tym temat więc nie wiem dlaczego piszesz w innym temacie a dodatkowo nie związanym z tym o czym piszesz
    A propos twojego pytania to ci powiem , ja gdy się tym bawiłem a to było parę lat temu to spróbowałem przez proxy- w miare wszystkie się łączyły ale uważaj gdyż pozostaje jeszcze kwestia ISP'a u ktorego na routerze nie moga sie powtarzać dwa takie same adresyno chyba że się mylę ale chyba nie
    o przemyśleniach w kontekście NLP... http://www.tuetbrute.blogspot.com

Domyślnie

Jakie 'dwa takie same adresy'?

Maszyna wirtualna ma swoje IP, komputer host ma swoje IP... mozna nawet spiac maszyne wirtualna z karta sieciowa a odpiac od niej komputer hosta (tzn wylaczyc TCP/IP na swoim kompie). Wtedy w maszynie wirtualnej stawiamy sobie np. takiego SmoothWall'a jako firewall i mamy na jednej maszynie maskarade w VM i windows za wlasna bramka. Komunikacja windows-bramka idzie przez vmnet1 (siec host-host) i po sprawie.

@tasior123 - do czego podepnie sie ten system zainstalowany jako gosc w VMWare nie ma znaczenia - mozesz miec co chcesz...

Ja mam aktualnie odpalonego na swoim desktopie solarisa 10 z oracle'm jako dev... a do tego jeszcze 2x windows jako zautomatyzowani klienci + 2 serwery linuxowe... a wszystko na 1 fizycznym kompie - dual core 3.2GHz, 3GB RAM - smiga bez zajakniecia... biorac pod uwage ze jeszcze normalnie na nim pracuje (ubuntu).

Eragon Argetlam jest offline inception?no problem

Domyślnie

Pisłąem że chyba się mylęa propos, ja mam ledwo jednego Windows'a i jeszcze śmiga z niezłymi zająknięciemi Szkoda mi starego kompa był lepszy- 2 systemy bez zająknięcie chodziły ae cóż za błędy trza płacić
    o przemyśleniach w kontekście NLP... http://www.tuetbrute.blogspot.com